Láskavé, pozitívne, dôsledné prostredie a vzťahy pomáhajú budovať zdravý mozog dieťatka a chránia ho pred negatívnymi dôsledkami stresu. To, čo mozog ovplyvňuje, sú každodenné zážitky dieťaťa, od dennej rutiny, po ľudí, s ktorými príde do kontaktu.
Ako podporiť zdrav vývin mozgu svojho dieťatka?
Spievajte spolu
Počúvanie a spievanie pesničiek, rýmovačiek podporuje učenie sa detí a ich kognitívny vývin tým, že majú zážitok zvukov, rytmu a jazykových vzorcov.
Prečítajte si viac o tom, ako a v čom spev pomáha malému dieťaťu.
Čítajte si spolu
Čítanie s dieťatkom nie je len o relaxe. Pomáha mu aj rozoznávať časti slov a rozširovať slovnú zásobu. Tiež sa dieťa pri spoločnom čítaní učí trpezlivosti.
Zaujíma vás, ako už najmenším deťom ukázať, že čítanie môžu mať radi.
Hrajte sa skrývačku
Dieťa sa nielen smeje, ale aj sa učí chápať, že objekt, ktorý zmizne, sa potom vráti. Že vaše zmiznutie/skrytie sa nie je definitívne.
Skrývačka je dobrá v každom veku. Ako sa hrať s najmenšími bábätkami?
Kúpte dieťatku edukačné hračky
Napr. stavanie kociek učí deti príčine a následku. Učia sa chápať AK urobím niečo, POTOM sa stane toto.
Edukačné hračky, aké to vlastne sú?
Používajte svoje ruky
Urobte si napr. nejaký koláč alebo niečo ušite. Deti dobre reagujú na činnosti, ktoré vyžadujú isté postupnosti, sekvencie. Učia sa tak aj serialite, ktorá bude potrebná najneskôr pri nástupe do školy.
Je dobré vedieť, že poruchy učenia sú odhaliteľné už v predškolskom veku.
Jedzte spoločne
Kŕmte dieťa alebo spoločne jedzte pri stole, pomenúvajte, čo jete, čo máte na tanieri. Je v poriadku, ak dieťa narobí neporiadok. Inak sa samo jesť nenaučí!
Inšpirujte sa: Zavádzanie tuhej stravy v kocke.
Robte neporiadok
Voda, blato, hlina, plastelína, lepidlá, múky … z toho všetkého je obvykle neporiadok. Ale deti sa pri práci s týmto všetkým naučia veľa o materiáloch, textúrach, skupenstvách.
Mohlo by vás zaujímať: 4 aktivity na rozvoj zmyslovej hry.