„Time out“ alebo „time in“ vo výchove

Andrea Biela 0

Čo urobíte, ak sa vaše rozkošné batoľa začne správať tak, že to teda vôbec nie je rozkošné – udrie kamaráta, ktorý si vzal jeho hračku, zbije vás alebo hodí tanier nenávideného hrášku naprieč kuchyňou?

pexels

Ja to čas na „time out“?

Time out – akýsi oddychový čas, presunutie dieťaťa z miesta, kde sa prejavilo jeho nevhodné správanie do neutrálneho, málo podnetového prostredia, môže byť v období batoľaťa efektívna stratégia. Ak je však používaná správne.

Veľmi často je rodičmi táto technika uplatňovaná v podobe trestu. Urobil si zle, tak pôjdeš do svojej izby (alternatívne do kúta, do tmavej kúpeľne, na určenú stoličku hanby …). Obvykle na stanovený čas – niekoľko minút.

Time out by však nemal byť trestom. Je to prosto prerušenie akcie, nevhodného správania. Je to šanca zataviť nevhodné správanie dieťaťa hneď v zárodku.

Time out by sme nemali udeľovať v hneve. Cieľom nie je dieťa potrestať, ale dať mu čas, aby získalo kontrolu nad svojim správaním, aby mohlo znova vstúpiť do situácie a zvládnuť ju lepšie. Time out tiež dáva čas rodičovi, aby urobil pomyselný nádych – výdych, aby akoby poodišiel z konfliktnej situácie a nestratil duševnú rovnováhu.

Time out nie je pre každé dieťa

Ak vychádzame z predpokladu, že time out má byť pre dieťa prínosom a nie trestom, potom musíme vziať do úvahy, že je istá skupina detí, ktoré neznášajú samotu. Pre tieto deti prinesie táto stratégia viac škody, než osohu.

ingimage

Tieto deti majú pocit, že ich rodič opúšťa, nerozumejú tomu, prečo majú ostať osamote, boja sa a sú zmätené. Veci sa nie vyriešia, ale zhoršia. Namiesto toho odporúčajú odborníci takéto deti radšej objať (pozor, nehovoríme o terapii pevným objatím!!) a pomôcť im upokojiť sa.

„Time out“ a „Time in“ – aký je medzi nimi rozdiel?

Naproti „trestu“ v podobe time out môžeme postaviť pozitívny „time in“. Rozdiel nie je len vo vnímaní, v sémantike, ale najmä v tom, aký tým sledujeme cieľ a ako v prípade time in s dieťaťom komunikujeme. Najvýznamnejší rozdiel je v tom, že počas time in je dieťa sprevádzané rodičom. Ten ho pozýva do kľudu, do izby, na tulivak ….

Time in znamená, že dieťa, ktoré ma „ťažkú chvíľku“, správa sa nevhodne, pozveme, aby si sadlo niekde blízko nás, aby mohlo prejaviť svoje pocity a emócie a upokojiť sa v blízkosti dospelého. Dieťa v time in môže čítať knihu, túliť sa k rodičovi, robiť, čo si vybralo. Počas „time in“ by rodičia mali empatizovať s dieťaťom, pokúsiť sa vcítiť do toho, čo prežíva. Často je to však veľmi tiché spojenie medzi dvomi bytosťami a to ticho je to jediné, čo naozaj treba zažiť a cítiť, kým prehrmí búrka.

Neznamená to, že rodič dovolí svojmu dieťaťu pokračovať v nevhodnom správaní. Time in dáva priestor na skutočné spojenie medzi dospelým a dieťaťom a dospelý potom môže (a má) vysloviť potrebnú zmenu, ktorá má v správaní dieťaťa nastať.

Ak sa pokúsime o vzájomné prepojenie s našimi deťmi, pravdepodobne budú náchylnejšie na spoluprácu.

Výhody „time in“

Deti sa správajú lepšie, keď sa cítia lepšie. Time in učí deti zvládacím (tzv. copingovým) stratégiám, sebahodnoteniu a bezpodmienečnému prijatiu.

Zároveň si deti budujú svoj vlastný „kufrík“ spôsobov, ako sa upokojiť. Každý z nás dospelých má istú výbavu, ako sa vieme upokojiť – niekto zhlboka dýcha, ide sa prejsť, iný počúva hudbu. Nikto z nás sa s takouto výbavou nenarodil, potrebovali sme sa všetky tieto postupy naučiť. My to v podobe time in stratégie môžeme učiť naše deti.

Ako dať dieťaťu hranice. Zaujímavý článok.

Prečo teda time in funguje? 

  • Deti cítia, že boli zohľadnené ich potreby,
  • Medzi dospelým a dieťaťom bolo spojenie ešte predtým, než bola pozornosť presmerovaná na požadovanú zmenu,
  • Deti dostanú čas, aby vysporiadali so svojimi pocitmi,
  • Rodičia sa necítia „mimo kontroly“ alebo že by bojovali s deťmi,
  • Deti sa necítia opustené, zahanbené alebo vystrašené,
  • Time in dáva rodičom a deťom príležitosť, aby spolu hovorili o tom, čo sa naozaj stalo a čo bolo dôvodom konfliktu.

Spracované s použitím: webmd.com, positiveparentingconnection.net, childrensadvocate.org.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 4,60 z 5)
Loading...
Author image

Andrea Biela

Som prekladateľka so širokými záujmami. S deťmi sa moje záujmy ešte viac rozšírili. Všeličo čítam a občas niečo preložím, aj pre Vás :-)

články autora...

Pridaj komentár