VýživaDojčenie a mlieko

5 superschopností dojčiacej matky

 Anna Veselá   18.10.2021   1

Každá mama, ktorá kojí svoje bábätko, si môže v niektorých chvíľach pripadať ako superhrdinka s úžasnými čarovnými schopnosťami.

Najlepšie je, že tento druh „mágie“ sa objavuje a mama nachádza svoje tajomné umenie, len čo sa dieťatko narodí.

Sila materského mlieka
Shutterstock

 

1. Novorodenecká mágia

Každý zdravý novorodenec, ktorého položia na holé telo matky, sa dokáže hneď po pôrode inštinktívne vydať na cestu za vôňou maminho mliečka.

Pokiaľ nikto nezasahuje do vzájomného zoznamovania mamy a bábätka, ono je schopné celkom samé nájsť bradavku a prisať sa k svojmu zdroju tej najlepšej výživnej látky na celom svete: mlieko je láska, láska je mama.

Len čo sa bábätko dostane k maminmu prsníku, jeho malinké bruško, ktoré má v tej chvíli veľkosť možno asi ako malá čerešňa, sa naplní kolostrom: zázračným nápojom, s presne namiešaným pomerom všetkých dobrých vecí, ktoré potrebuje.

A dostane ešte viac ako len najlepšiu výživu, ktorú dokázala príroda vymyslieť: na maminom mäkkom prsníku sa upokojí a zotaví po šoku, ktorý mu spôsobil pôrod.

Prvé dojčenie je neuveriteľná mágia medzi bábätkom a jeho mamou: ono ju od prvej kvapky zbožňuje a ona sa dokáže zaľúbiť na prvý pohľad.

»»»»»» Prečítajte si aj: Koľko vypije novorodenec, aké veľké je bruško novorodenca.

2. Ako keby bolo bábätko „zakliate“

Dojčením si chováte na prsiach malého (nie, hada, nie... iba ak malého závisláka na mliečku. Niekedy bábätko po dojčení ešte aj vyzerá ako taký šťastne opitý námorník, ktorý už nevládze ani držať hore hlavu a ostať čo len minútu bdelý.

Veru, materské mlieko funguje ako zaklínadlo: ako keby bolo pre bábätko mamino mlieko drogou, na ktorej je celkom závislé. Nevie si povedať dosť, nevie s tým zo dňa na deň seknúť, naopak, dožaduje sa ho stále, v jednom kuse. A len na prsníku zažíva absolútnu eufóriu.

Je to tak v najlepšom poriadku: závislosť na mame a jej bezpodmienečná láska je dobrou štartovacou výzbrojou do života.

3. Čarovné riešenie každého nešťastia

Na jednej strane to mamu stojí veľa síl, byť vždy pripravená „tasiť“ tie zbrane najväčšieho kalibru, mať svoje "čarovné" prsia neustále k dispozícii malému závislákovi.

Na druhej strane si asi každá mama uvedomuje, že v mlieku sa skrýva superrýchle riešenie na každé nešťastie: či je bábätko nepokojné a potrebuje utíšiť, nielen keď potrebuje zahnať hlad – či už v brušku, alebo taký ten hlad po maminej láske.

Je to ako v rozprávke, keď dobrá čarodejnica zdvihne ruky k búrkovým mračnám a tie sa v okamihu rozplynú. Temnota je preč, nebo je krásne modré a bábätko si hltá na prsníku svoje mliečko. 

4. Hypnotizujúce zaklínadlo

Nejednu kojacu „Wonder Woman“ mamu určite napadlo, aké zaklínadlo je ukryté v materskom mlieku, že funguje ako sedatívum, proti ktorého tajomným silám sa bábätko nevie ubrániť a jednoducho zaspí.

O to viac sa nám páči tieto fígle na bábätká používať, vedomé si svojich úžasných schopností. S úsmevom sa pozeráme na spiace bábätko, na ktoré naše hypnotizujúce, uspávajúce zaklínadlo zase zabralo.

5. Moja moc s dojčením rastie

Dojčenie má aj jednu superschopnosť, ktorá pomáha mamám: pretože práve pri kojení sa mama vie uvoľniť, zrelaxovať.

Za tento druh wellnesu je zodpovedný hormón prolaktín, ktorý sa pri dojčení bábätka uvoľňuje a spôsobuje to, že sa aj mama cíti v psychickej pohodičke. Niekedy naozaj ako taká hrdinka z rozprávky...

»»»»»» Prečítajte si aj: Moje mlieko mu nestačí. Dám mu rezeň?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 1.8 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Brea76 napísané 25.10.2021 17:26

Nieje sa čoho báť, prečo? Veď dneska maju mliečka veľmi kvalitné zloženiesmile Ja som verná sunaru, inú značku som ani neskúšala, za mňa má najlepšie zloženie smile alza. sk/maxi/sunar-premium-1-pociatocne-dojcenske-mlieko-700-g-d6636131.htm?o=3

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Brea76 napísané 25.10.2021 17:26

Nieje sa čoho báť, prečo? Veď dneska maju mliečka veľmi kvalitné zloženiesmile Ja som verná sunaru, inú značku som ani neskúšala, za mňa má najlepšie zloženie smile alza. sk/maxi/sunar-premium-1-pociatocne-dojcenske-mlieko-700-g-d6636131.htm?o=3

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

freshscat.netpooscat.comshittingporn.netjade-scat.com