Ukončovanie dojčenia – na ostro.

Mária Kopčíková 10

Ak sa rozhodujete o ukončení dojčenia, bolo by dobré zvážiť niektoré veci, ktoré ho sprevádzajú. Dať čas dieťaťu aj sebe. Ak ho máte – ten čas.

Ingimage

Pokiaľ máte čas, urobte dohodu

Je fajn, ak odmliečkovanie môže prebehnúť postupne. Pri dostatku času sa adaptuje dieťa, aj telo amtky. Prečo dohoda? Podľa mňa by to do istej miery mala byť dohoda medzi matkou a dieťaťom, či už nastal správny čas, či nám to obom bude vyhovovať. Ročné dieťa sa vám k tejto téme samozrejme nevyjadrí verbálne, ale dá vám pomerne jasne najavo, čo mu je príjemné, čo by ešte potrebovalo. Postupné ukončovanie dojčenia je aj o sledovaní signálov, ktoré nám dieťatko poskytne.

Ak ste sa rozhodli dojčenie postupne ukončovať, mali by ste mať na pamäti, že:

  • to bude dlhšie trvajúci proces. Niektoré deti sú ochotné rýchlejšie znižovať svoje mliečne dávky vďaka dobrému apetítu a radosti z tuhej stravy. Ak im zeleninka a ovocie chutí, behom 2 – 3 týždňov od začatia zavádzania príkrmov už zjedia celé kompletné jedlo, je väčší predpoklad, že sa vzdajú 1 – 2 mliečnych dávok bez väčších problémov. Na druhej strane sú detičky, ktoré do roka majú za svoju výlučnú stravu dojčenie a všetko ostatné, čo im mama s láskou uvarí, je pre nich len doplnkovým športom.
  • sa môžete stretnúť s negatívnymi reakciami na strane dieťaťa – hnevom, plačom v situácií, keď odmietnete dojčenie. Páči sa mi pravidlo, ktoré vo svojej publikácií uvádza pani doktorka Mydlilová, „neponúkaj dojčenie, ani neodmietaj“. Stručne povedané, mali by ste postupovať tak, že budete akoby obchádzať a snažiť sa vynechať tie dojčenia, ktoré dieťa vyžaduje najmenej. Teda nebudete ho aktívne ponúkať. Ale v situácií, že si dieťa dojčenie predsa len vyžiada, prsník mu neodopriete.
  • ak je dôvodom vášho rozhodnutia časté nočné dojčenie, ide skôr o výchovný problém a nie nutričný. Keď sa začínajú zavádzať príkrmy (po ukončenom 6. mesiaci), a detičkám naozaj chutí, zrazu to, čo zameškajú cez deň, potrebujú akoby dohnať v noci. V tomto období sa začínajú častejšie budiť aj tie deti, ktoré dovtedy v noci dobre spali. Doháňajú kontakt s mamou a príležitosť byť s ňou tak intenzívne. Preto zvážte, ak by toto bol váš prípad, či zakaždým dieťaťu ponúknete prsník alebo ho skúsite upokojiť aj nejako inak – prípadne mu ponúknete inú tekutinu, na ktorú je zvyknuté.
  • je vhodné dieťatko naučiť dojčiť sa na jednom mieste. Niekedy sa stane, že detičky vo veku 15 mesiacov a viac, sa dožadujú dojčenia kedykoľvek a kdekoľvek. Čo môže byť pre mamu nie vždy vítaným nápadom. Ak dieťa vie, že sa dojčí vždy v spálni po ležiačky, alebo vždy v tom istom kresle, býva potom menším problémom primäť ho, aby sa vám nedriapalo do výstrihu hocikedy ho napadne.
  • dieťa by si nemalo spojiť odopretie prsníka s odopretím láskania. Je dobré ak v čase, keď sa snažíte dieťa odmliečkovať, poskytnete mu o to viacej nežností, maznania, túlenia.

Náhle ukončenie dojčenia

Sú ženy, ktoré kvôli svojmu zdravotnému stavu musia náhle ukončiť dojčenie. Áno, vedú sa polemiky o tom, či a ktoré lieky dojčenie ohrozujú a niektorí odborníci tvrdia, že žiadne a že dojčiť žena môže pri akejkoľvek medikácii. Zažila som však viacero prípadov, kedy to nešlo (boli to veľmi špecifické prípady, nie chrípky).

Ako postupovať v tomto prípade závisí od veku dieťaťa a od toho, akú inú stravu a aké množstvo tejto stravy prijíma.

Pokiaľ sa jedná o novorodenca alebo dojča do 1 roku života, po dohode s pediatrom zvoľte vhodný typ umelého mlieka. Pri odstavovaní môžete postupovať následne (podľa: Kudlová, Mydlilová, 2005):

  • ak máte na ukončenie dojčenia aspoň päť dní a dojčili ste 10 x za deň, nahraďte dve dojčenia denne fľašou,
  • ak máte len dva dni, vynechajte prvý deň každé druhé dojčenie a na druhý deň vynechajte zvyšok,
  • majte na pamäti, že dieťa nebude vyžadovať kŕmenie z fľaše tak často, ako dojčenie!

V prípade, že máte doma už väčšie dieťatko, zvážte, čím budete vaše mliečko nahradzovať a prispôsobte tomu jedálniček dieťaťa.

Starostlivosť o prsníky a čo s prebytkom mliečka

Je dôležité, aby ste kontrolovali čo sa deje s vašimi prsníkmi a vyhli sa ich preplneniu a prípadnému zápalu.

Pri postupnom ukončovaní by problém nemal nastať, lebo aj tvorba mlieka by sa mala rovnomerne znižovať. Ak by ste mali pocit preplnených pŕs, je vhodné ich odstriekať, ale len do pocitu uvoľnenia napätia. Niekedy stačí, ak žena mierne odstrieka prsníky ručne, v sprche po miernom nahriatí a rozmasírovaní.

V prípade náhleho ukončenia dojčenia sa odporúča:

  • obmedziť príjem tekutín,
  • aplikovať studené obklady na prsia, aby sa zmierňoval opuch,
  • odstriekavať len do pocitu úľavy, teda aby prsník iba zmäkol,
  • čaj so šalvie alebo mäty,
  • prípadnú bolesť alebo miernu teplotu zmierniť antipyretikami,

Nebuďte prekvapené, ak mliečko vytlačíte z prsníkov ešte po niekoľkých mesiacoch. Proces zastavovanie laktácie je individuálna záležitosť a sú ženy, ktoré majú zbytkové mlieko ešte niekoľko mesiacov po ukončení dojčenia.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (25 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Už z názvu článku vyplýva že pôjde o ukončenie dojčenia ma nienl rady ako za každých okolností s tým neprestat. Moja malá má 18mesiacov stále dojcim ale postupne sa aj sama aj trocha s mojou pomocou odstavujeme a tieto rady som hľadala a myslím že mi dosť pomôžu. Prvotné som si myslela že ak budem dojčiť 6mes bude to výborné a koniec už prešlo 18 a začína ma to obmedzovat a zisťujem že je to aj zvyk zo strany mojej malej…nie som biomatka a niektoré tieto názory má až vytacaju… Dieťaťu by som dala všetko ale haloooo aj ja musím fungovať… Nečítala som všetky komentáre a snáď má tu neukrizujete ale je to môj názor ako aj vy máte svoj… A vďaka za rady z článku pomôžu mi smile

  2. Janka, neprehanaj. Podla mna je ten clanok ok a su tam podla mna velmi cenne rady. Odstavila som tri deti (v 6mes., v 12 a v 18 mes), vsetky tri doslova z hodiny na hodinu a tie rady by sa mi boli hodili. Preco si nepriznat, ze su situacie, ked to inak nejde a ani cela mamila liga nepomoze. Napriklad, ked zena caka dalsie babatko a pri kzadom kojeni ma kontrakcie takej intezity ako si pamata z porodu? Z tohto dovodu som odstavila prve dve deti. A prepac, ale ked mas zapal pluc a tvoje tri male deti tiez, rovnake antibiotika ako dojcene dieta, tak co? Das mu k tej jeho davke atb este dalsiu v mm? Si rada, ze sa v horuckach postaras aby ste vsetci prezili a nie aby si nutila organizmus tvorit mlieko, ked ma co robit sam zo sebou. Trosku zdraveho rozumu, menej fanatizmu by nezaskodilo. Dojcim stvrte dieta, uz davno malo rok, uzivam si to, ale do skoly ho cez desiatovu prestavku kojit chodit nebudem. Dakujem autorke za rady, ako odstavit postupne a v pohode

  3. Mamila má síce na svojej stranke informacie k tomu, ci onomu, aj ked viacej preklikov na videa a podobne veci su neaktualne – ale kto chce (a vie a ma ako, net nie je sucastou kazdeho domu napr. na vychodniarskej dedine), tak si tie info dohlada.

    Sama som ale zazila to, ze som v situacii, ked som to zufalo potrebovala, obvolavala poradkyne Mamily a nikto nebol k dispozicii.

    Bud mi telefon nebrali, alebo ziadna nebola ochotna prist k nam domov a konzultovat moju situaciu.

    A ked som vravela lekarke, ze sa pokusam rozdojcit a chcela som sa vyhnut UM, ze zhanam poradkynu, tak na mna pozerala ako na mimozemstanku, ze to je kto.

    Cize ak mozes Janka, odpovedz, ze ako to s tym poradenstvom mate, pripadne by ste teda mohli zaradit do zoznamu len aktualne poradkyne.

    1. Neviem, kedy sa ti to prihodilo, mohli to byt starsie zoznamy, kde boli aj poradkyne, co nemali skolenie Mamily. Od cca jula 2010 su zoznamy aktualizovane a jednoznacne vyznacene poradkyne s certifikatom (98%). Tento certifikat je platny 3 roky od posledneho preskolovania. To by mala byt garancia aktualnych vedomosti. Napr. autorka clanku nema nas certifikat a aj z toho titulu je mozne, ze sa v niektorych veciach lisime.
      Tvoja skusenost ma mrzi, dufam, ze nabuduce budes mat uz lepsie skusenosti. Mamila a poradkyne co tam fungujeme sa o to snazime zo vsetkych sil. Kedze je to vsak vacsinou na cisto dobrovolnej baze, teda nemame to ako zarobkovu cinnost, musime nas cas delit medzi poradenstvo a rodinu.
      Snazime sa tiez posobit na svoje okolie, ci uz vedenim podpornych skupin, pisanim clankov alebo hoci prispevkov do takychto diskusii. Momentalne sa tiez snazim oslovovat vhodne mamicky, aby sa dali tiez na poradenstvo – je to take odovzdavanie stafety. Ak mate u vas napr. fungujuce MC, skus ich oslovit, ci by sa nenasli 2-3 vhodne mamicky, ktore by sa nieco take podujali. Staci sa ozvat na kontakt uvedeny v Mamile (aj ked budes mat nejaky iny podnet, napr. ten ktory si tu uviedla). Drz nam palce, aby podobnych negativnych skusenosti bolo minimalne alebo ziadne. Dovera je velmi krehka vec.

  4. No Jani, mne sa ale nechce byt ako v mongolsku. Nemam potrebu, aby som dojcila ine dieta.

    To mi teda pride uplne odveci, tento Tvoj prispevok.

    Ja som samozreme dieta neodstavovala, ked som isla na dvojdnove skolenie, raz isli so mnou a ked mal maly rok a pol, tak som si tych 24 mlieko odstriekavala, zase verim, ze v roku a pol sa neodvapni ;-), ak nebude mat 48 hodin MM.

    Ale poznam maminu s tazkym atopickym exemom, ktora bojovala do roka, ale ked uz mala na rukach krvave sramy, nemala sancu napr ani umyt riad, dietatu zadok, nic, na tvari rovnako, tak suhlasila s nasadenim liekov a ukoncenim dojcenia.

    Myslim, ze celkove kortikoidy asi nie je uplne vhodne do dietata pchat. Ono niekedy je dobre zvazit nie len vyhody pre dieta, ale aj schopnost matky prezit.

    1. V postupe sa nahradna matka ani dieta neuvadza. Mongolsky priklad bola len ukazka ako to riesia inde. .
      Moj prispevok do diskusie nebol o tom, ako sa kvoli dojceniu vzdat svojho zdravia – prave naopak, ako sa starat o svoje zdravie napriek tomu, ze dojcim. To, ze uvedenej mamicke nevedel nikto pomoct a musela sa liecbe vzdat dojcenia, je uplne bezne a standardne riesenie. 99% lekarov by zvolilo rovnaky postup.Aj clanok bol o rieseni standardnym sposobom.
      Moj prispevok smeroval k informovaniu, ze existuje aj iny sposob riesenia problemu. Mozno bolo vhodne zacat s liecbou hned ako sa vyskytli problemy, pricom v spolupraci s Mamilou je mozne overit vhodnost liekov a navrhnut postup ako moct dojcit -teraz alebo neskor. O tom naozaj 99% koznych lekarov nevie. Mamicka v tomto pripade urobila z jej strany maximum, ale za cenu jej vlastneho zdravia, lebo jej jednoducho nemal kto poradit. Dufam, ze tento moj prispevok umozni aspon niekolkym mamickam, aby nemuseli siahnut na svoje zdravie za cenu dojcenia.

  5. Prvy clanok ohladne odstavovania bol este vcelku ok. Koniec koncov, problemy s nadbytkom mlieka vznikaju, aj ked sa dieta odstavi same v troch rokoch.

    Tento druhy clanok mi prave ako poradenstvo pri dojceni nepripada. To, ze vznikaju situacie, kedy matka nemoze dojcit zo dna na den este neznamena, ze dieta treba odstavit nadobro. Od argumentov pouzitych v clankoch by som skor cakala, ze poradkyna poradi, ako moct dojcit napriek nim. Aj mne moze zajtra spadnut tehla na hlavu a s otrasom mozgu skoncim na par dni v nemocnici bez babatka.

    Takze na doplnenie clanku tu mam zopar rad, ako dojcit, ak napr. musim uzivat silne lieky, musim ist na sluzobnu cestu na par dni alebo nieco ine, co sa dnes bezne riesi odstavovanim tak, ako bolo uvedene v clanku.

    Ad lieky – oslovim Mamilu (bud priamo cez web alebo cez poradkynu), aby zistila, ci dany liek naozaj ohrozuje babatko tak, ako mi tvrdili v lekarni. Mamila ma pristup k databazam info o skodlivosti liekov z realnej dojciacej praxe zo sveta a je schopna tuto info o lieku potvrdit alebo vyvratit.

    Ak naozaj musim prerusit dojcenie, ci uz kvoli liekom alebo inemu na urcity docasny stav, po ktorom sa chcem pokusit o navrat k dojceniu:

    1 – nahradnu vyzivu (ak je mozne, tak samozrejme materske mlieko) treba podavat poharikom, pripadne krmenim po prste (vid web Mamila alebo poradkyne). Nedavat dietatu flasu, cumlik alebo ine nahrady

    2 – materske mlieko pravidelne odstriekavat minimalne v intervaloch ako sa dojci, najlepsie rukou (ruky si mozte vziat aj vsade so sebou 🙂

    3 – ak sa jedna o dlhsie obdobie odlucenia, zvazit uzivanie Domperidonu na podporu tvorby mlieka pocas celeho obdobia (vid poradkyna )

    4 – najneskorsie pri navrate zvazit uzivanie Domperidonu na nejaky cas (zalezi samozrejme od veku dietata a dlzky odlucenia)

    5 – pokracovat v dojceni

     

    Ked moze dojcit matka adoptivne aj starsie dieta (t.j. bolo dlhsi cas na flasi a nie je jeho vlastnou matkou a predtym nedojcila), preco by to iste nemohla matka svlastnym dietatom po urcitom casovom odluceni?? zwinker Big Grins

    1. Este na doplnenie:
      Je mozne, ze sa pokusite v podobnom pripade pripravit mliecko do zasoby. Moja osobna skusenost je taka, ze dieta toto odmietlo (uz bolo starsie ako rok), nakolko potrebovalo dojcenie a nie nejake prihriate mlieko. Od vlastneho otca dojcenie neocakavalo, takze hoci mne sa budila aj 5krat v noci, ked som nebola doma, tak mozno prvy noc trosku buntosila, ale potom uz spala celu noc. (ked som prisla, tak to bolo opat 5krat za noc |
      Odvtedy som sa uz odstriekavanim netrapila. Na kratky cas to dieta bez maminho mlieka prezije (starsie samozrejme na prikrmoch, mladsie na UM) a na dlhsie obdobie aj tak matka nie je schopna urobit velke zasoby. Dolezite bolo, ze potom sme pokracovali, ako keby sa nic nebolo stalo.
      Ze vraj v Mongolsku matky miesto odstriekavania pocas nepritomnosti baba pouziju akekolvek ine pritomne dieta. Zrejme aj jej dieta pouzije akukovek inu pritomnu matku… A mozno to tak nebude iba v Mongolsku.

    2. Jana, pises, ze „oslovim Mamilu (bud priamo cez web alebo cez poradkynu), aby zistila, ci dany liek naozaj ohrozuje babatko tak, ako mi tvrdili v lekarni. Mamila ma pristup k databazam info o skodlivosti liekov z realnej dojciacej praxe zo sveta a je schopna tuto info o lieku potvrdit alebo vyvratit.“ – akoze lekarne a lekari taketo databazy nemaju???!!!! Cize ja ako matka mam polemizovat s odbornym lekarom, ktory mi odporuca nejake lieky brat a pri tom nedojcit??
       
      A vy ste akoze kto? Ta Mamila? A ake su tie vase zahranicne zdroje?

      1. Myslim, ze najlepsia odpoved na tuto otazku je v clanku babetko.rodinka.sk/index.php
        A polemizovat s lekarom, ktory odporuca nedojcit? Nie, naco? Aj tak sa problematike dojcenia nerozumie. On sa rozumie svojej odbornej stranke, nie dojceniu. Nech navrhne postup a lieky, ktore by mali pomoct. Ak je nejaky liek dolezity, ale je tam varovanie ohladne uzivania pri dojceni a inu variantu nema, vtedy treba kontaktovat poradkynu. Ta to moze posunut dalej a overit vhodnost lieku pripadne navrhnut alternativu. A ak je to naozaj nevyhnutne prerusit dojcenie, stale je moznost, ze sa bude jednat o casovo vymedzenu liecbu, po ktorej je mozne uvazovat opat s dojcenim. Toto je vsak naozaj extrem, vacsina pripadov sa da vyriesit jednoduchsie.
        O Mamile viac info na jej strankach. Zjednodusene su to prve poradkyne (su medzi nimi i lekarky), ktore niekedy vznikli vdaka MUDr. Halamovej a ktore citili potrebu sirit osvetu. Ako zdroj hlavneho poradcu si vybrali Jacka Newmana, ktory vedie kliniku dojcenia v Kanade uz vyse 20rokov. Od neho sa tiez prevzali protokoly, vdaka ktorym je moznost pomoct takmer kazdej matke, ktora chce dojcit. Samozrejme, neustale sa snazia ziskavat nove vedomosti a aplikovat ich do praxe. Stale vacsiu pozornost sa kladie na skolenie priamo v porodniciach, i ked to nie je take jednoduche, lebo zaujem musi vychadzat z porodnice.
        Toto vsetko funguje stale hlavne na baze dobrovolnosti. Bohuzial, tento stat nieco ako siet profesionalnych poradkyn nepozna. Ako platena profesia existuje akurat laktacna sestra na niektorych novorodeneckych oddeleniach.
        Ak som sa v niecom pomylila, nech mi je odpustene, fungujem len ako poradkyna a clen Mamily, prakticku stranku ma na starosti vedenie.

Pridaj komentár