Bylinky pre najmenšie detičky nielen proti chrípke

Marcela Beňová 0

Koniec zimy a začiatok jari sú ideálnym časom na naštartovanie organizmu, očistu krvi a podporu imunity. Nielen my dospelí, ale aj deti potrebujú po zime dodať potrebné látky, ktoré pomáhajú telu bojovať s chrípkou, nachladnutím a chorobami, ktoré sú typické pre toto obdobie.

shutterstock

Kým niektoré bylinky sú pre najmenších nevhodné. Avšak podbeľ, púpavu, sedmokrásku či prvosienku im môžete ponúknuť hneď, ako začnú kvitnúť.

Bylinkové čaje ako doplnok stravy sú vhodné od jedného roka. Môžete ich využiť ako doplnok pri liečbe, v čase, keď sa choroba ešte len prejavuje prvými symptómami, ale predovšetkým ako prevenciu.

Nezabudnite, že bylinky nemusíte odkladať len na zimu.

Rovanko účinné sú aj čerstvé a s pravidelným pitím týchto čajov by ste mali začať hneď, ako sa v záhradách a na lúkach objavia prvé kvety. 

Bylinky zbierajte len v čistom prostredí, vyhnite sa miestam v blízkosti ciest a zastavaných miest. Ich zber je ideálne spojiť s vychádzkou či turistikou a do tajov prírody zasvätiť aj deti.

Nakoniec narozdiel od iných bylín sú podbeľ či púpava ľahko rozoznateľné a pri liečbe oveľa zdravšie a šetrnejšie než lieky z lekárne.

shutterstock

Podbeľ

Ako ho spoznáte. Malý žltý kvietok začne kvitnúť už čoskoro. Je typický výraznou vôňou a príjemnou sladkou chuťou.

Ako sa zbiera. Trochu podbeľu si môžete nazbierať aj sami v rámci jarnej prechádzky či výletu. Kvety môžete nasušiť a uvariť z nich čaj. Je dôležité, aby ste ho nezbierali na prašných miestach.

Na čo je dobrý. Malé deti môžete naučiť, že hlavička kvietku je skvelá na jedenie, obsahuje veľa vitamínu C a podporuje očistu krvi.

Narozdiel od niektorých bylín ho majú deti rady, pretože má príjemnú medovú chuť. Pomáha zbavovať suchého dráždivého kašľa a prospieva pri laryngitíde.

Pri hlienovitom kašli zas dezinfikuje a pomáha pri vykašliavaní a zahlienených prieduškách. Ak je vaše dieťa celú zimu doma kvôli sústavnému návratu chorôb, vyskúšajte odvary z čaju na posilnenie imunity a návrat sily. 

Ako ho pripraviť. Chutný čaj deťom pripravíte zaliatím 3dcl vody a dvoch lyžičiek sušených podbeľových kvetov. Podbeľ môžete pripraviť napríklad s materinou dúškou či v kombinácii s inými bylinkami. 

shutterstock

 

Prvosienka

Ako ju spoznáte. Prvosienka je charakteristická svojím jemným žltým kvetom na štíhlej stonke. Podobne ako podbeľ patrí medzi rastliny, ktoré ohlasujú príchod jari. Je typická jemnou chuťou a málo výraznou vôňou, preto ju ocenia ju aj deti.

Ako sa zbiera. Oplatí sa ju zbierať od marca do mája. Kvety prvosienky môžeme použiť čerstvé aj sušené. Nazbierané ich sušíme v tieni alebo pri teplote do 40 stupňov.

Na čo je dobrá. Tento jarný kvietok je bohatý na vitamín C, má antioxidačné vlastnosti a obsahuje éterické oleje. Doma ju využijete predovšetkým pri ochoreniach dýchacích ciest.

Prvosienka pomáha pri zápaloch priedušiek, bronchitíde a lieči kašeľ. Čajom z prvosienok môžete liečiť aj prechladnutie a znižovať horúčku. Je vhodná pri celkovej vyčerpanosti organizmu, posilňuje dýchacie cesty a má protizápalové účinky.

Ako ju pripraviť. Čaj z prvosienok pripravíme tak, že dve lyžice sušených kvetov zalejeme litrom horúcej vody. Ochutíme ho medom, citrónom a ponúkame dieťaťu v priebehu celého dňa.

shutterstock

Púpava

Ako ju spoznáte. Púpava je ľahko rozpoznateľná podľa veľkého žltého voňavého kvetu. Je známa nielen všestranným využitím, ale aj tým, že každá jej časť je jedlá a vhodná na prípravu domácich liečiv. 

Ako sa zbiera. Zbierajte ju najmä v čase, kým je mladá, vtedy je vhodná na prípravu šalátov či odvarov, jej kvety však môžete aj sušiť na čaj, ktorý vám dobre poslúži v zime.

Na čo je dobrá. Púpava okrem množstva vitamínov prospieva aj k podpore správneho fungovania vnútorných orgánov a u detí lieči napríklad nepríjemnú zápchu.

Ako ju pripraviť. Ak sa vaši najmenší sťažujú na bolesť bruška, zalejte šálku púpavových kvetov pohárom vody a povarte ju 15 minút. Nechajte tridsať minút postáť a potom kvety sceďte.

Vznikne vám vynikajúci sirup, ktorý podávajte dieťaťu tri až štyrikrát denne. Stačí polievková lyžica a jeho stav sa viditeľne zlepší. 

Nezabúdajte aj na listy púpavy. Tie liečia zápaly močových ciest a podporujú správne fungovanie žalúdka. Sú ideálnym doplnkom stravy anemických detí, obsahujú dvakrát viac železa ako špenát.

Púpavové listy aj kvety môžete nakrájať a pridať do šalátov. Pre deti v čase chrípok je dobré mať doma odloženú fľašku medu, ktorá pomáha pri vykašliavaní.

shutterstock

 

Sedmokráska

Ako ju spoznáme. Malé biele kvietky sedmokrásky sú určené nielen do kytičiek. Majú príjemnú chuť, ktorá pripomína oriešok a jemnú vôňu.

Ako sa zbiera. Sedmokráska rastie počas celej jari a leta, zbierajte však len mladé a neprerastené kvety, ktoré majú najviac potrebných látok. Čerstvá sedmokráska sa hodí ako jedlá ozdoba do šalátov, na koláče či torty, ale aj na toasty.

Zbierajte ju len za slnečného počasia, a ak si z nej chcete pripaviť čaj aj po sezóne, sušte ju na tienistom mieste.

Na čo je dobrá. Sedmokráska obsahuje vitamín C, ale napríklad aj železo, horčík či draslík. Okrem kašľa a zahlienených dýchacích ciest lieči pomáha pri zápaloch močových ciest a bolesti žalúdka.

Pripraviť čaj zo sedmokrások sa oplatí aj pubertiakom, pomáha pri čistení pleti a zbavuje akné. Okrem toho dezinfikuje a lieči poranenia kože či bolestivé vyrážky.

Ako ju pripraviť. Čaj zo sedmokrásky pripravíme jednoducho: lyžičku kvetov zalejeme dvoma dcl horúcej vody a necháme desať minút lúhovať. Takýto čaj môžete ponúknuť malému pacientovi jeden až dvakrát denne. 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár