Neoberajme sa o vitamíny

MUDr. Katarína Babinská, PhD. 0
_banners

Výsledky výskumov potvrdzujú, že výživa mnohých deti i dospelých v súčasnosti neobsahuje potrebné množstvo vitamínov.

Prispieva k tomu jednostranná strava, častá konzumácia pokrmov rýchleho občerstvenia, nízky príjem čerstvého ovocia, zeleniny a celozrnných výrobkov.

O vitamíny sa však pripravujeme i sami – nešetrným zaobchádzaním s potravinami, nevhodným skladovaním, nesprávnym spracovaním, či príliš dlhým varením, v dôsledku ktorého sa ich obsah v potrave znižuje.

Príznaky ťažkého nedostatku vitamínov (krivica, pelagra a pod.) sú v dnešnej dobe ojedinelé. Častý je však mierny nedostatok vitamínov, ktorý sa navonok neraz prejaví iba drobnými chybičkami krásy – suchou pokožkou, nezdravou farbou pleti, ústnymi kútikmi, či vyrážkami. Narušená je však pritom činnosť celého organizmu. Stávame sa náchylnejšími na choroby, klesá naša výkonnosť, ťažšie sa sústredíme, horšie si pamätáme.

Vhodným výberom a správnym zaobchádzaním s potravinami v nich môžeme vitamíny „ušetriť“ a dostatočným príjmom vitamínov udržať dobrú funkciu organizmu.

Čo môžeme urobiť?

  1. V strave nám chýbajú najmä vitamíny, ktoré ponúkajú rastlinné potraviny.
  2. Ovocie alebo zelenina by mali byť súčasťou každého denného pokrmu. Využime ponuku sezónnych plodín. Aj „také obyčajné“ druhy ovocia a zeleniny – mrkva, kapusta, či jablká sú cenným zdrojom vitamínov.
  3. Uprednostňujme čerstvé ovocie a zeleninu – spracovaním, či tepelnou úpravou sa obsah vitamínov znižuje.
  4. Rozumnou voľbou sú celozrnné obilninové výrobky, majú vyšší obsah vitamínov ako biele druhy (chlieb, pečivo, cestoviny).
  5. Zabúdame, že cenným zdrojom vitamínov sú i strukoviny.
  6. Potraviny skladujme na tmavom a chladnom mieste
  7. Očistené suroviny (ovocie, zelenina) pripravené na varenie použime ihneď. Ak suroviny stoja, v dôsledku pôsobenia vzdušného kyslíka a tepla nastávajú straty vitamínov.
  8. Nevarme dlhšie ako je potrebné – teplo ničí vitamíny.
  9. Na varenie používame čo najmenšie množstvo vody, najmä ak ju nehodláme použiť na prípravu polievky alebo omáčky, ale ju po varení vylejeme. Pri varení časť vitamínov uniká do vody, čím väčšie množstvo použijeme, tým viac vitamínov strácame.
  10. Pripravujme zeleninu na pare – zabránime zbytočnému úniku vitamínov do vody.
  11. Využívajme prednosti tlakového hrnca (kuchty) – skráti sa čas tepelnej úpravy.
  12. Hrniec pri varení prikryme. Pôsobením vzdušného kyslíka sa niektoré vitamíny ničí. Skracuje i doba tepelnej úpravy.
  13. Zemiaky alebo zeleninu vkladajme až do vriacej vody.
  14. Nepoužívajme hliníkový riad a príbory
  15. Do zeleninových šalátov pridávajme lyžičku oleja
  16. Uprednostňujeme zmrazovanie pred iným spôsobom konzervovania (sušenie, zaváranie, nakladanie).
  17. Nie sú jednoduchším riešením vitamínové doplnky?

    Nie.

    Zdravý človek nepotrebuje užívať vitamínové doplnky. Vitamínové tabletky nemôžu ponúknuť takú bohatú zmes živín ako prirodzená strava, obsahujúca aj ďalšie biologicky aktívne látky, ktorých účinok sa navzájom dopĺňa a podporuje.

    Príjem vitamínov v potrebnom množstve možno docieliť z ich prirodzených potravinových zdrojov. Základným predpokladom je pestrá strava s vysokým obsahom čerstvého ovocia a zeleniny, celozrnných výrobkov a rastlinných olejov.

    Človek potrebuje vitamínové doplnky iba v niektorých obdobiach, keď má organizmus vyššie nároky na vitamíny, napríklad počas infekčných alebo dlho trvajúcich chorôb, alebo pri užívaní niektorých liekov.

     

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

MUDr. Katarína Babinská, PhD.

doc. MUDr. Katarína Babisnká, PhD. vyštudovala detské lekárstvo na lekárskej fakulte UK v Bratislave, no náhoda ju zaviedla do Výskumného ústavu výživy. Absolvovala postgraduálne štúdium výživy v zahraničí a toto definitívne spečatilo jej osud výživára.

články autora...

Pridaj komentár