Rastlinné mlieka. Ako si ich vyrobiť doma (+video)

Mária Kopčíková 0

Pred časom sme sa pozreli na mlieko kravské v strave detí. Má svojich zástancov i odporcov,  podobne ako aj mlieka rastlinné. Poďme sa spoločne pozrieť, z čoho všetkého sa dajú rastlinné mlieka vyrobiť.

Výživa a rastlinné mlieka

V porovnaní so živočíšnymi mliekami majú tie rastlinné takmer rovnaké zloženie živín, no odborníci upozorňujú, že sa líšia kvalitou. Rastlinné bielkoviny údajne neobsahujú všetky základné aminokyseliny potrebné na správny vývoj a rast. Zástancovia rastlinných mliek však preferujú to, že pri trávení menej zaťažujú organizmus.

Výhodou rastlinných mliek je, že neobsahujú mliečne bielkoviny ani laktózu, preto sa s obľubou používajú u ľudí s alergiou na bielkovinu kravského mlieka alebo pri intolerancii laktózy.

Jednotlivé výživové hodnoty si môžete pozrieť aj v nasledujúcej tabuľke, ktorá pochádza z Bestville Human Nutrition Research Centre.

 

Z čoho vyrobiť rastlinné mlieko

Zo všeličoho – z ovsených vločiek, mandlí, sóje, ryže, orechov … MUDr. Iveta Čierna však v rámci prevencie vzniku alergií odporúča podávať malým deťom produkty zo sóje po 1. roku a produkty z orechov až po tretích narodeninách.

 

Mlieko z ovsených vločiek

Ovos je ľahko stráviteľný, výživný, z bežných obilnín má najviac tukov (5-7%).

  • 3 – 4 lyžice ovsených vločiek zalejeme do termosky 0,5 – 0,7 l horúcej vody, necháme 3-4 hodiny alebo počas noci lúhovať alebo
  • zalejte studenou vodou, rozmixujte a nechajte 20 – 30 minút odstáť.

TIP: Pre malé deti sa používa ako jemný prostriedok proti zápche ovsené mlieko zmiešané s jablkovou šťavou v pomere 1-2:1. Príliš veľa šťavy však môže spôsobiť vyzrážanie mlieka do vločiek, trochu pomôže opätovné premixovanie.

Sójové mlieko

Skúsení tvorcovia rastlinných mliek sa zhodujú, že príprava tohto nápoja je dlhšia, než ostatných.

  • Na noc namočte 0,5 kg sójových bôbov v 2 l vody, dajte do chladničky. Na druhý deň prepláchnite a varte v čerstvej vode asi 2 – 2,5 hodiny. Vodu dolievajte. Po zliatí vody ostane asi 1,2 kg uvarenej sóje. Časť z nej zmixujte s vodou v pomere asi 1:1 na hladko, dochuťte sladom, medom alebo melasou.
  • Ak si chcete prípravu sójového mlieka uľahčiť, tak kúpte sójovú múku. 1 – 1,5 lyžice plnotučnej múky rozmixujte vo vode a nechajte odstáť. Potom varte asi 25 minút, preceďte a oslaďte.

POZOR! Takouto prípravou získate mlieko, ktoré bude mať zrejme silnejšiu strukovinovú chuť než sójové mlieko z obchodu. Nemusíte mu vďaka tomu prísť na chuť.

Obdobne môžete pripraviť mlieko z cíceru alebo lúpaného hrachu.

Ryžové mlieko

Chuť tohto mlieka vraj závisí od výberu druhu ryže. Vo viacerých receptoch sa opakuje ryža Basmati. Nápoj sa odporúča na upokojenie čriev pri hnačke (vtedy ho ešte možno zmiešať v pomere 1 : 1 s mrkvovou šťavou).

  • ryžu (100g) namočte na noc do vody, odložte do chladničky. Na druhý deň zomeľte a v pomere 1:4 zmixujte. Ak je mlieko husté, pridajte podľa chuti vodu. Na liter pripraveného mlieka pridajte ešte pol lyžičky kvalitného slnečnicového oleja – najlepšie lisovaného za studena – a pol lyžičky medu alebo sladu a ešte raz premixujte. Preceďte cez plátno, dobre vyžmýkajte a uchovajte v chlade. Pred každým použitím dobre pretrepte.
  • Ľahšie stráviteľné a prirodzene sladšie je ryžové mlieko pripravené z uvarenej neslanej ryže.

Orechové mlieko

Orechy sú obľúbené ako zdroj vápnika a tiež rôznych aminokyselín. Sú však ťažšie stráviteľné, preto je žiaduce pred spracovaním ich namočiť do studenej vody.

  • vlašské alebo lieskové orechy namočte na 3 – 4 hodiny do studenej vody, niekoľkokrát vymeňte vodu. Potom do mixéra dajte orechy a na 1 diel orechov cca  1 – 2 diely vody. Mixujte na hladkú hmotu. Postupne pridávajte vodu, až získate konzistenciu mlieka. Môžete dochutiť sladom alebo medom.

TIP: možno vám mlieko príde lahodnejšie, ak ho po rozmixovaní a pridaní vody ešte precedíte. Nepite ho naraz veľa, kvôli ťažšej stráviteľnosti. 

Mandľové mlieko

Na prípravu tohto nápoja môžete použiť lúpané alebo nelúpané mandle – z lúpaných je jemnejšie. Príprava je podobná ako pri predošlom mlieku. Mandle obsahujú veľa vápnika, železa, horčíka i fosforu.

Kokosové mlieko

Kokosovú múčku pridajte do vody teplej 25 – 35 OC (v studenej sa vyzráža pri mixovaní navrchu kokosový tuk) v pomere 1 : 2 a rozmixujte na hladkú hmotu. Pri použití kokosovej múčky je niekedy ťažké dosiahnuť úplnú hladkosť, pretože múčka je suchá a vláknitá – hotové mlieko je vhodné pre použitím precediť cez husté sitko.

TIP: Ak chcete akékoľvek zo spomenutých mliek cediť, okrem plátna alebo hustého sitka môžete použiť aj silonky.

Ako na výrobu mlieka – video postup „la lopata“

Variácie, kombinácie v rastlinných nápojoch

Rastlinné mlieka pripravíte i zo sézamu, pšena, amrantu, kešu či para orechov, maku … V prípade semienok je dobré pomlieť ich na makovom či orechovom mlynčeku.

Fanúšikovia týchto nápojov radi kombinujú aj orechy a mandle, sezam a orechy a konzumujú mlieko zmiešané s rôznymi zeleninovými či ovocnými šťavami.

Ak ste doteraz nevyskúšali a hľadáte nejaké alternatívy do jedálnička svojho a svojich detí, držíme vám palce. 

Spracované s použitím: nutrientdataconf.org, solen.sk, biospotrebitel.sk, babickinazahrada.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (10 hlasov, priemerne: 4,10 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár