Vegetariánstvo a deti

MUDr. Katarína Babinská (ts) 2

Spojenie slov vegetariánska strava a deti vzbudzuje kontroverzné reakcie. Na jednej strane môže podľa odborníkov predstavovať pre deti zdravotné riziko, zástancovia vegetariánstva naopak presadzujú jeho pozitíva.

Vegetariánska strava detí so sebou prináša isté pozitíva, ale aj riziká, ak sa zo stravy vylúči mäso, pri prísnejších formách aj ďalšie živočíšne potraviny, najmä ryby, mlieko, mäso a vajcia. Pokiaľ tieto hodnotné potraviny, bohaté na výživné látky, vylúčime a nenahradíme vhodnými rastlinnými potravinami, môžu v strave chýbať nenahraditeľné živiny. Zároveň platí, že čím je dieťa mladšie a čím je vegetariánska strava prísnejšia, tým je riziko vyššie“, hovorí MUDr. Katarína Babinská, PhD. z Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.

Pre častý výskyt zdravotných porúch odborníci malým deťom a predškolákom vo všeobecnosti neodporúčajú výlučne rastlinnú stravu, prikláňajú sa skôr k miernejším formám vegetariánstva. U starších detí nie je problém nahradiť mäsitú stravu stravou čisto vegetariánskou. Táto strava však musí byť bohatá na všetky živiny, ktoré detský organizmus potrebuje.

Pri vegetariánskej výžive je potrebné si uvedomiť aj dôležitosť pestrej stravy. Podobne ako nevegetariánske deti, aj deti konzumujúce vegetariánsku stravu majú svoje „obľúbené“ a „neobľúbené“ potraviny. Rodičia musia dbať na to, aby mali deti vo svojej strave v dostatočnej miere zastúpené hodnotné rastlinné potraviny: strukoviny, zeleninu, orechy, celozrnné výrobky, rastlinné oleje a kvalitné rastlinné tuky. Menším deťom sa odporúča ponúkať stravu častejšie, aby prijali dostatok kalórií.

Pozornosť treba venovať najmä obsahu bielkovín, vápnika, železa, zinku a omega 3 mastných kyselín v strave. Potrebné je zabezpečiť dostatok vitamínov D a B12, ktoré sa v rastlinných potravinách nenachádzajú.

Vegetariánska strava má však aj svoje pozitíva. U detí konzumujúcich vegetariánsku stravu je nižší výskyt obezity. Predpokladá sa, že môže znižovať riziko vzniku karcinómu prsníka v dospelosti. Osvojenie si zásad pestrej vyváženej vegetariánskej stravy v detstve môže byť základom správnych stravovacích návykov v dospelosti.

Tieto priaznivé zdravotné účinky však možno docieliť aj zmiešanou stravou, obsahujúcou živočíšne aj rastlinné potraviny, zostavenou podľa zásad správnej výživy.

„Vegetariánsku stravu dieťaťa je potrebné zostavovať zvlášť starostlivo, tak aby obsahovala dostatok rastlinných zdrojov všetkých živín a spĺňala potreby detského organizmu. Či dieťa konzumuje vegetariánsku alebo nevegetariánsku stravu, dôležitá je pravidelnosť a pestrosť stravovania, ktorá pomôže deťom predchádzať obezite a mnohým zdravotným problémom v dospelosti. Vyvážený vzťah k jedlu a stravovaniu je cenným návykom, ktorý môžu rodičia svojmu dieťaťu odovzdať,“ dodáva MUDr. Babinská.

Viac informácii o stravovaní detí nájdete na www.vyzivadeti.sk

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. V clanku je nie celkom jasne odlisene

    VEGANSTVO t.j. konzumacia vylucne rastlinnej stravy a

    OVO-LAKTO-VEGETARIANSTVO, ked su k rastlinnej strave zaradene i vajicka a mliecne produkty,

    + este dalsie formy vegetarianstvia OVO-VEG., LAKT.-VEG., SEMI-VEG. atd. atd.

    Casto sa to vsetko oznaci iba ako VEGETARIANSTVO…

    Kazda strava-dieta moze mat nedostatky – zalezi od toho, kto ju pripravuje, zostavuje. Jer zarazajuce, ze v dnesnej dobe este nie je umoznene napr. v skolkach bezmasite stravovanie, resp. obmedzenie masa – skutocne si nemyslim, ze detom treba davat bravcove, hovadzie maso, udeniny a pod. Normy, ktore napr. platia pre stravovanie v skolkach su zo 70-tych rokov!!! – doba zastala???

Pridaj komentár