Po výlučne mliečnom období výživy dieťaťa nasleduje fáza zmiešanej dojčenskej výživy, kedy dieťa dostáva k mlieku kašovité nemliečne príkrmy zvlášť upravené pre tento vek.
V tretej fáze sa postupne zaraďuje do jedálnička upravená strava dospelých vhodná pre dieťa.
Kedy začať s príkrmom?
Počas prechodného obdobia matka dieťa naďalej dojčí alebo dostáva umelé mlieko. Toto obdobie sa začína u nedojčeného dieťaťa po dovŕšení 4. mesiaca života a u dojčeného dieťaťa je to dovŕšený 6. mesiac.
Predčasné zavádzanie nemliečnej stravy neprináša dieťatku žiadne výhody, naopak ohrozuje jeho zdravie, zaťažuje obličky, zvyšuje možnosť vzniku potravinovej alergie.
Pozn.red.:
Podľa najnovších poznatkov so zavádzaním príkrmov by sa nemalo začať skôr než je ukončený 17. týždeň a nie neskôr než v 26. týždni. U dojčených detí stále platí, že s podávaním väčších objemov tuhej stravy sa má začať po ukončenom 6. mesiaci.
Viac si môžete prečítať v článku Zavádzame príkrmy – O čom je imunologické okno.
Kedy je dieťa pripravené na prvý príkrm?
Čas alebo vek dieťaťa, kedy zavádzame prvý príkrm do stravy určujú mnohé fyziologické a vývojové schopnosti. Príkrm sa odporúča podávať, keď dieťa sedí s oporou, dobre kontroluje pohyby hlavy, je schopné hltať aj stravu, ktorá nie je tekutá. Čas podania prvej nemliečnej stravy nie je daný len vývojom funkcie tráviaceho traktu, ale aj dosiahnutým stupňom neuropsychického vývoja.
Pozn. red.:
Ak sa potrebujete lepšie zorientovať v tom, prečo zavádzať príkrmy práve po ukončenom 6. mesiaci alebo vám chýbajú argumenty pre babičky, ktoré by do dieťaťa radi nasúkali halušky už v 3 mesiacoch, odporúčame článok Zopár poznámok k zavádzaniu príkrmov.
Prvý príkrm – zeleninový
Ako prvý nemliečny príkrm sa odporúča jemné zeleninové pyré redšej kašovitej konzistencie z jedného druhu zeleniny, v naozaj malom množstve. Príkrm zásadne nedochucujeme – nesolíme, neprisládzame, podávame ho lyžičkou.
Ak zo začiatku dieťa príkrm odmieta, nenúťte ho, radšej skúste iný príkrm. Nové príkrmy by sa mali zaraďovať s odstupom 3-4 dní, aby sme mohli rozpoznať prípadnú alergiu. Nový príkrm nezaraďujeme, ak je dieťa choré.
Ako pripraviť príkrm? Uduste (uvarte, uparte) niekoľko kúskov zeleniny, popučte vidličkou, primiešajte do zeleniny trošku vody, v ktorej (nad ktorou) sa varila (parila), aby ste získali hladkú kašu.
Je dôležité začať zeleninou, aby si zvyklo dieťatko najprv na takéto chute. Ak by ste zaviedli ako prvý pokrm ovocie, dieťa si môže zvyknúť na sladkú chuť a začne odmietať nesladké chute.
Prečítajte si tiež: 7 fotoreceptov, ako uvariť prvé príkrmy krok za krokom
Moja prvá lyžička
Prvý deň dieťatku ponúknite pár lyžičiek pokrmu a dokŕmte ho ako zvyčajne mliečkom. Ak zje aspoň 1-2 lyžičky, je to výborný úspech, pretože jesť nový pokrm lyžičkou znamená, že dieťatko musí zvládnuť nové pohyby úst.
Druhý deň podajte v tom istom čase pokrm znovu a na tretí deň tak isto a opäť dokŕmte mliečkom. Štvrtý deň pridajte ku mrkvičke napr. zemiak. Množstvo pokrmu pomaly zvyšujte tak, aby v priebehu 2 – 3 týždňov množstvo pokrmu úplne nahradilo obedňajšiu dávku mlieka.
Ako vhodná zelenina môže byť: mrkva, zemiak, cukety, tekvica, hrášok, petržlen, kaleráb, zelená fazuľa, karfiol – najprv podávať po jednom druhu kvôli možnej alergickej reakcii. Do hotového príkrmu možno podať za pár kvapiek za studena lisovaného kvalitného oleja.
Dávajte pozor na dusičnany v strave. Zemiaky používajte nezávadné, vylúčte naklíčené, nazelenalé pre možný výskyt škodlivého solanínu. Tento sa čiastočne neutralizuje pri varení zemiakov s troškou kmínu.
Papáme ovocie
Ponúkať ovocie môžete začať napríklad 2-3 týždne po prvých zeleninových príkrmoch. Postupujte rovnako ako pri zavedení zeleninového pokrmu. Ovocie je dobré zo začiatku upraviť v pare a nekombinovať viac druhov ovocia naraz. V žiadnom prípade ovocné príkrmy neprisládzajte a nemiešajte s piškótami alebo obľúbenými Marína keksami!
Najvhodnejším ovocím je jablko, hruška, marhuľa, broskyňa, slivky. Ideálne z osvedčených domácich zdrojov, alebo BIO ovocie. Dá sa kúpiť už aj u nás, alebo pár km za hranicami a nestojí extrémne viacej, než „bežné“ ovocie.
Problém s ovocím, ktoré je u nás v bežnej sieti potravín, je, že pochádza z krajín vzdialených príliš mnoho kilometrov od Slovenska, je chemicky ošetrované, aby „prežilo“ cestu a často už v obchode, kde ho chcete kúpiť, máte problém vybrať nepoškodený alebo plesňou nenapadnutý kus.
Prečítajte si tiež: 7-dňové obedové menu pre bábätká od 6 mesiacov
Mäso
V 6. – 7. mesiaci možno začať pridávať mäso (najradšej biele, nie od kosti, hydina, chudé teľacie, jahňacie, domáci králik). Jedenkrát do týždňa možno pridať do stravy vaječný žĺtok (vajíčka uvaríme natvrdo a vylúpneme žĺtok – tento pridáme do polievky a necháme ešte prevariť). Bielok ako vysoko rizikový alergén vylúčime zo stravy až do roka.
Mäso sa má podávať deťom podľa rôznych odporučení od 3-6x v týždni. Podľa Dr. Smetanovej, českej odborníčky na výživu, malo by sa najskôr začať len so samotným mäsovým vývarom z hydinového mäsa a samotné mäso by sa malo podávať až v posledných 3. mesiacoch prvého roka dieťaťa.
Materské alebo pokračujúce mlieko stále tvorí okolo 500-600 ml denne.
Nasleduje článok: Výživa dieťaťa v prechodnom období 7-10 mesiacov
Tak tento článok sa dosť rozchádza s tým, čo mi povedal pediater… Prikrmovať sme mali začať už asi týždeň pred 4. mesiacom aj keď som plne kojila. Ja som začala až na 4. mesiac aj keď sa mi to zdalo príliš skoro, ale tak verím svojmu pediatrovi.
Prvé jedlo bola mrkva a zemiak, trocha rastlinného oleja (bio sezamový olej) a trocha kravského normálneho masla (aby sa pomaly zvykalo na laktózu). Ďalšie dni sa k tejto zmesi mala pridávať stále iná zelenina.
Po dvoch týždňoch takejto stravy som mala začať s ovocím a mäsom. Ovocie rozmixovať na kašu + piškóta aby si organizmus zvykal aj na lepok. O pár hodín sa podávala zelenina s mäsom – červeným – ktoré obsahuje veľa železa ktoré bábätká potrebujú. Ja som sa rozhodla pre najčervenšie mäso – klokana (majú ho v Metre). Je to veľmi čisté a zdravé mäso, čo mi aj pediater potvrdil a nevadí že nie je lokálne. K tomu je to divina, takže aj zvieratká si prežili pekný život a neboli zavreté niekde v tme. Po ovocí aj mäse som stále dokojila.
Ten týždeň som začala každý druhý deň dávať lyžičku bieleho jogurtu.
Po dvoch týždňoch k tomu dostal 2x do týždňa polku vajca, vajce musím zmiešať so zemiakom, lebo nechutí.
A po ďalších dvoch týždňoch k mäsu dávam ryžu.
Teraz čakám dokiaľ bude mať 6 mesiacov a k mäsu budem dávať aj cestoviny.
Sedenie/nesedenie riešim tak, že používam stoličku – lehátko kde je vo vzpriamenejšej polohe a vie tak dobre jesť bez toho aby bol v neprirozdenej polohe.
moja mala ma 6 mesiacov je prikrmovana od 4. a nemame problem zje vsetko zemiak, mrkvu, petrzlen, kaleráb. karfiol, brokolicu, spenat a masko. velmi jej to chuti. z ovocia davam banan a hrusku a na počudovanie jablka jej nechutia. večer dostane kašicku a je spokojna
Jana, neviem aky ma sedenie suvis s PSYCHOmotorickym vývinom 🙂 a pokial je dovolene od pediatrov nedojcene dieta dokrmovat od 4 mesiaca, tak samozrejme ani dojcene dieta tym netrpí,skor je to výhoda ze zena moze zacat neskor..ale neublízi mu ked zacne skor..pomalinky a postupne..moja znama ma otca pediatra, ktorý jej odporúcal, aby kojila dcerku dokial ma mlieko, mala ma teraz 1 rok a 3 mesiace a strasny problem s jedením nic nechce, ked vidi lyzicku tak vrieska ako o dusu , je anemicka,celkovo ani chodit sa jej moc nechce.toto si myslim ze plati aj v prípade ze dietatko sa nestymuluje ku chodzi a ku sedeniu..kamoska nechala dietatko len lezkat do 8 mesiaca a malemu sa nic nechce ,nezaujima ho sedenie, trosicka zaostáva a to uz mi viac mamiciek potvrdilo ze trosicku dietatku treba ukazovat pohyby, a jeho to potom zaujme a snazi sa to samostatne vykonat .zena by sa s usmernením odborníka mala sama rozhodnut co kedy..ja som bola prikrmovana od 5 mesiaca a kojena do roka, mama mi povedala ze do 6 mesiacika mi davala len 2 druhy zeleniny na obed po par lyzickach vsetko zavadzala velmi opatrne a nemam alergiu na nic, nikdy som moc nebyvala chora, ale hlavne zjedla som vsetko co nezjedlo mna..v skolke som vsetko vzdy spapala, doma tiez, privarky , parena zelenina..mojho syna tiez prikrmujem bezlepkovou kasou od 4mes..mala som menej mliecka a od 5 obcas 2 lyzicky mrkvicka…po 4 dnoch 2 lyzicky petrzlen..zda sa ze prospieva..nadalej kojim a vyhovuje nam to ..drzim maminkam palceky
Ja už mám 11 ročného syna, ale moja švagriná má druhé bábo a je to moje krsňa. Malý má 6 mesiacov a ona mu kašičky rozrába s polotučným mliekom z krabičky. Je to správne? Ja myslím, že aj keď mu teraz nič nieje, ale následky si môže niesť neskôr. Poradíte mi ako by som jej mala vysvetliť, že to takto nemôže robiť?
Ďakujem.
Kravske mlieko sa nepodava kvoli moznej alergii u takych malych deti. Niektori fanatici tvrdia, ze kravske mlieko moze az po 3.roku!, nasa pediatricka ze po roku moze….ale jasne ze nie trvanlive, tam skoro nic nie je, ale plnotucne alebo polotucne take 5-dnove…alebo od kravicky, automaty sa uz rozrastaju Moj manzel pil kravske mlieko ako tusim 10mes. a nic mu nebolo…len ho babka nezriedila, tak ho zapieklo, ale potom bolo dobre. Takze ked maly znasa mlieko dobre, tak teraz uz by bolo podla mna zbytocne ho nedavat. Nas ma 5m, zatial frcime len na materskom mliecku a pomaly idem zavadzat prikrmy.
reagujem na Vierkin príspevok. zrejme už moju radu nepotrebuje, keďže komentár bol písaný pred rokom, ale napíšem to sem pre ostatné maminy. ja svojho syna tiež kŕmim od 4. mesiaca. dávam mu všetku zeleninu okrem zeleru, paradajok a uhoriek. mäso taktiež nepodávam len kuracie prsia, ale aj kuracie pečienky, hovädzie mäsko, telacie, morčacie atď.netreba sa toho báť, dieťatku to neublíži. syn bude mať teraz 6 mesiacov a je úplne zdravý. nemusíte svojim deťom dávať len “bio”. telo si musí zvyknúť na normálnu stravu.
Váš komentár
Myslim si, ze sposob a druh stravy na zaciatku sa neprejavi po par dnoch a ani tyzdnoch, ale ovela neskor. Nechce sa mi brazdit po nete, ale moj sedliacky rozum mi vravi, ze pecienku tak malym detom…neviem, neviem. Ja ju urcite nebudem davat. Namiesto tej pecienky by som radsej pridala iny druh maska. Morcacie, kralicie, hovadzie…
hovedzie asi nie….ved to musi mat ake zuby aby to rozkusal
Dobrý deň, chcem sa spýtať, aké potraviny a akú zeleninku môže moja 6 mesačná dcérka. Papáme od 4 mesiacov, ale stále dookola to isté, raňajky mlieko, desiata ovocie alebo výživka s piškótami, obed zemiaky, mrkva, petržlen, kaleráb, ryža, mäsko. Snažím sa jej obmieňať, ale už nemám inšpiráciu, môže aj strukoviny, ako je zelená fazuľka, šošovica…? Lebo čo človek, to iný názor. Nechce mi piť vodičku, ani čajíky, ani žiadnu tekutinu okrem mlieka. Ani po lyžičkách….potom už do večera len mlieko. Mlieko pije trikrát denne po 150 ml. Viac ani nechce.
Pokiaľ sa dá, napíšte mi nejaké stránky, kde sú recepty pre najmenších Ďakujem
Váš komentár mam 7 mesacneho syna,mozem mu dat kel so zemiacikom?na sposob privarku,len samozrejme nekorenene,bez muky?
Ahoj Zlatka,
no ty mas teda pestry jedalny listok. Kiez by moja mala tolko toho spapala. Tiez ma 6 mes., ale patri medzi tie deticky, ktorym musis vsetko vnucovat. Jedine co tak lepsie papa je kupovana detska vyziva ovko. Moje domacky vyrabane jej tak nechutia…;( Osobne vsak nemam nic proti kupovanym najme ak viem, aky maju odbornici nazor na domacu sterilizaciu a aj preto, ze namam zasobu domaceho ovocia z vlastnej zahrady, pretoze z obchodov pre malu radsej nekupujem
mám 6 mesačnú Nellynku, stále kojím a už mesiac prikrmujem:na desiatu uvarené slovenské ovocie + lyžička bieleho jogurtu,na obed rozmichované kuracie mäsko-zelenina-oliv. olej, na olovrant roztlačený banán (štvrťka), na večeru zemiaková kaša s troškou prevareného 3,5 perc. mlieka, a medzi tým kojím, v noci kojím 2-3 krát a malá je spokojná a usmiata…….
Mam 6 mesacnu dceru a prikrmovat som ju zacala od ukonceneho 5mesiaca. sice este kojim ale mamm skusenost s prvym synom.
Zacali sme pekne s mrkvickou,postupne sme pridavali zemiaciky. MALEJ TO VELMI CHUTI. U prveho syna som zacala prikrmovat neskoro a to sa aj odzrkadlilo vobec nechcel papat tuhu stravu.
Zato dcera spapa vsetko a to nehovorim aj o ovocnych vyzivach,tie priam zboznuje ako vidi ze ide do sedacky uz aj pleskoce pusinku. Ptom sa este nakojime ale to len troska na zapitie,lebo flasku mi stale odmieta. Tak radim postupne prikrmovat a zelam vela stastia
ahoj potrebovala by som poradit mam 6 mesacnu dcerku a uz ju prikrmujem jogurtmy a vyzivami ale neviem ako sa ma urobit nejaka polievka pre take male dieta moze mi niekto poradit dakujem
mam 11mesacnu neter a doktorka jej zistila ze ma alergiu na mlieko,povedala ze mlieko nemoze ale jogurty a milaciky ano,vraj ona uz mlieko nepotrebuje,mozte mi dat odpoved cim ma nahradit mlieko a ake mlieko vobec moze pit?je to pravda ze uz nepotrebuje mlieko?
moj syn ma 5 a pol mesiaca a s prikrmovanim zacal od 4mesiace ,co mal dovolene od odbornicky, ktora chodila k nam domov,ked ho kontrolovali a zaroven radila, zacali sme s deckou ryzou zmiesanou s mlieckom umelym, taktiez som mu varila miesanu zeleninu, co mi poradila tiez, zo zaciatku tu zeleninu zjedol, potom uz nie, nechuti mu uz, taktiez sme zacali od 5mesiaca mu davat ovocne pure a jogurty od 4mesiacov co zboznuje, je to organicke vsetko,kupila som mu aj hydinu zmiesanu z ryzou a zeleninou co ma rad, cistu zeleninu mi odmieta, skusala som aj sladke zemiaky s mrkvou, co mi poradili, nechce ani to, snad daco vymyslim aby papal aj to, jogurty su dobre pre deti aj v tom veku pretoze tie organicke su bez umelich prisad, obsahuju calcium,mam aj calcium s vitaminom D, co podporuje este pevnejsie kosti, aj su spolu, mliecko pije 5x denne, takze vynecham iba jedno krmrnie mliekom a nahradzam ho tuhou stravou, dieta nemusi sediet navys. stolicke, aby mohlo jest napr, vyzivu, staci ho polozit napr. na gauc ci postel, dat vyssi vankus a krmit ho, maly sa takto naucil jest aj hltat, ide mu to aj na vys. stolicke, lyzicky pre deti su cislovane podla toho, kolko ma mesiacov, ja pouzivat od 4mesiacov, su kvalitne makke co malemu nerobi ziadne problemy, takze sa napapa a este si aj odgrgne. v noci uz neje, spi celu noc a budi sa o 8hod rano cely vysmiaty, ovocna stava nie je vhodna od 4mes., su kysle trocha, moj pije cajik kazdy den uz od 2tyzdnov, zboznuje ho, je dobry na travenie a pod
Mam 5,5 mes. chlapceka,od 6,5 mes. nastupujem do prace.Doteraz bol vylucne kojeni a v kojeni chcem aj pokracovat,ale 2 jedla – desiatu a obed potrebujem nahradit uz inou stravou-ovocim a zeleninou.Ako postupovat?Bude mi na to stacit ten 1 meciac, nebude to skoro,alebo mam este pockat 2 tyzdne?Ked bude hladny prikrmovat umelym mliekom?Poprosim o podrobnu radu!!!Zatial kojim 5-6x denne a 3-4x v noci.Syncek vazi 9.5 kg, je to super,obavam sa novej stravy,ale musim sa prisposobit podmienkam,tak chcem aby to zvladol co najlepsie!
je vhodne uz v 6. mesiaci podavat aj ovocie -jablko, banan popri zelenine- mrkva, zemiak, spenat? alebo s tym pockat. niekde pisu ano niekde nie , mam v tom zmetok. a od kedy nejake to maso? poradte mi prosim. dakujem
prečo nikto nechce odpovedat dagmar? my mame preeesne taky ist problem. alebo dagmar! ako to dopadlo?????
Mam 7 mesačneho syna. Stale ho dojčim. Mliečko papa dobre. Od šiesteho mesiaca som ho začala prikrmovať. Veľmi sa mu to páčilo. Dnes však nechce papať doma varenu zeleninku a mäso. Chyba bola asi v tom, že som mu kupovala hotove príkrmy. Najprv karotku, potom karotku so zemiakmi až po zeleninovo mäsové príkrmy. Dnes už podávam aj ovocie – jablko, banán. Problém je ale v tom, že ovocie papká krásne, ale zeleninka mu postupne prestala chutiť a dnes ju odmieta úplne. Radšej má sladkú chuť. Chcem tým povedať, že tie kupované príkrmy majú akú takú chuť a doma uvarená mrkva so zemiakmi a mäsom, priznajme si to – nič moc. Synčeka z toho napína. Môže to byť úplne rozmixované a stále ho napína. Pritom banán mu iba roztlačím vidličkou a pekne to prehĺta, vôbec ho nenapína. Skúšala som mu dať aj ryžovú kašu zarobenú v materskom mlieku. Aj to pekne spapal. Postupne mu prestali chutiť aj kupované príkrmy. Ale ak mu doma uvarím mrkvu, prepasírujem a dám mu ju do ryžovej kaše, tak ju spapá. Takže momentálne mu všetko dávam do ryžovej kaše, lebo aj tá je sladšia. Chcela by som poradiť, či nemáte niekto skúsenosť s tým, že keď dieťa má radšej sladkú chuť, ako ho donútiť papať zeleninu. Staršiemu synovi som hneď od začiatku iba varila a ten to pekne papal. Takže skúsenosti s príkrmami už mám.Ďakujem
Mila Dagmar, mam malicku, 6 a pol mesiaca, tiez zo zaciatku krasne papala mrkvicku, masko… a po zaradeni ovocia mala problem, tak som jej skusala davat na striedacku obden, jeden den ovocie, druhy den jej uvarim masko s mrkvickou, cukinou, petrzlenik… zo zaciatku som jej davala viac krat za den=vzdy ked bola hladna najskor dostala mrkvicku az potom mliecko, spapala tak lyzicku dve, potom nic, potom zase neskor dve lyzicky… a teraz uz nema problem s nicim. sice to stalo dost trpezlivosti ale oplatilo sa… dufam ze som trosku poradila
Mame maleho, uz skoro 4 mesacneho chlapceka, ktory si maminkinho mliecka moc neuzil. Prikrmujeme umelym mlieckom uz od sameho zaciatku, tak ze v kratkej dobe nas caka uz proces dalsieho stupna prikrmovania. Som velmi rada, ze mlade neskusene maminy maju tuto moznost nieco sa dozvediet o vychove deti zo skusenosti inych mamiciek. Mozu porovnat a vybrat si z toho kvanta informacii podla svojho vedomia a svedomia to najlepsie, lebo pravda je ta, ze co clovek, to ina skusenost a iny nazor. Nic nie je cierno biele. Preto som sa chcela podakovat za prispevky a prejavit radost z toho, ze clovek sa pri rozhodovani neciti sam. Sme v tom spolu)))
S pozdravom
Reagujem na KATKA Z NORSKA! To ze v Norsku dostat kupit v obchode kurca so zeleninou od stvrteho mesiaca apodbne ako pises, neznamena, ze je to pre dieta spravne.Tiez zijem v jednej “vyspelej” zahranicnej krajine,kde je v obchode dostanes kupit slivkovu stavu od 2 mesiacov, pomarancovu aj ine od 2 mesiacov a pod.Myslis,ze toto je spravna cesta.Mam 4 mesacnu dcerku a zjedla by aj zmrzlinu.No to ze to ona chce neznamena, ze to potrebuje.Je polne dojcena.
mam synceka 6,5 mesacneho, dva tyzdne ho prikrmujem. viete mi poradit, kde by sa v Bratislave a/alebo blizkom okoli dali kupit bio potraviny? myslim zeleninku a mozno aj masko pestovane v sulade s ekologickymi poziadavkami. je to naozaj take skodlive, co predavaju v potravinach nam “dospelakom” alebo si chcu potravinarske firmy vyrabajuce stravu pre babetka len zvysit odbyt? prosim poradte!
Mám 7 mesačnú dcérku. Stále je dojčená. S prikrmovaním sme začali na konci 6 mesiaca. Zo začiatku odmietala všetko okrem materského mlieka. Pediatrička mi poradila, že ju nemám do ničoho nútiť, nechať jej prestávku a po čase to skúsiť znova. Tento systém sa na nám osvedčil. Niektoré jedlá stále odmietala a keď som to skúsila po týždni akoby zázrakom jej začali chutiť. Mamičkám prajem hlavne veľa trpezlivosti a moja rada je: všetko chce svoj čas, naše dieťatko najlepšie vie, čo kedy potrebuje.
Mam 6. mesacnu dceru. Od ukonceneho siesteho mesiaca som zacala prikrmovat, prvy tyzden pyre z mrkvy, druhy tyzden som pridala aj zemiak. Dcera to prijala v poriadku, krasne spolupracuje pri papkani.
Prosila by som ale niekoho o radu, ako postupovat dalsie tyzdne, co, ako, v akom mnozstve a kedy postupne pridavat do jedalnicka, kedy zacat s desiatou a olovrantom? Dakujem.
Mile maminky! Tu v Norsku, dostat uz pre 4. mesacne deti kurca so zeleninou, pre 5. mesacne deti kurca, morku so zemiakmi a zeleninou, pre 6. mesacne deti bravcove, kuracie, morcacie, hovadzie maso so zeleninou, pre 7. mesacne deti bologneske spagety…. Nehovorim uz o tom, ze pre 4. mesacne dieta tu dostat stavu z jablka, ktora je mimochodom velmi kysla a ja sama by som ju nevypila. Moja dcera bola kojena len mesiac a v polovicke 4. mesiaca sa zacala obzerat po nasich tanieroch. Zacinala som klasicky, mrkvou jablkom a neodolala som kupe kurcata so zeleninou pre 4. mesacne deti. Moja dcera to zjedla behom piatich minut. Jej usmev hovoril za vsetko! Ocividne jej uz nestacilo mlieko, kasicky, mrkvicky… Chcela nieco viac. Chcem tym len povedat, ze kazda mama by sa mala riadit intuiciou. Nehovorim, ze mame detom davat vsetko, bez rozmyslania, ale ak sa nieco objavi na trhu a je to urcene pre ten ktory vek, tak preco nie. Urcite to robil niekto, kto o detoch nieco vie a ma rozum na mieste. Ak vsak babo odmieta, tak mu to nedavam. Moja dcera ma teraz 7. mesiacov a ja jej davam vsetko, co je urcene pre deti v jej veku. Vsetko jej chuti, nema problemy s travenim, krasne rastie a pribera…. Zelam vam vela stasticka s vasimi ratolestami a pekny den!
moja 6 apol mesacná dcéra je nedojčená už od 2 mesiaca. Teraz jedáva okrem umelého mlieka aj zeleninovo masový príkrm na obed a ovocnmý príkrm na olovrant. Ryžovú kašu odmieta. Čo mam zaradit namiesto ryžovej kaše ? Stači jej v tomto veku tuha strava len dvakrat denne ? Okrem toho pribera pomerne vela vo veku 6 mesiacov vážila 8200 g.
moj maly ma 7 mesiacov,stale ho kojim,iba pred par dnami som mu skusila dat roztlaceny banan 2 dni po sebe a mal nepokojne noci/ale ma ich aj teraz,tak neviem,ci to nie su zuby/ sestra ma odhovara, ze nech len vylucne kojim,kym mam mlieko, tak neviem,poradte,mam este mesiac pockat? a cim treba zacat?varenou roztlacenou mrkvou s kvapkou oleja?akeho?kolko kavovych lyzic?dik.Radka
Reagujem na príspevok Ivy. Myslím si, že práve začiatok prikrmovania až od 8.mesiaca má za následok odmietanie tuhej stravy. V rodine máme práve taký prípad, kedy dieťa má už 1,5 roka, mamina ho kojí a ono stále odmieta inú stravu. Materské mlieko však už nepokryje potreby dieťaťa, čo sa prejavilo na zdravotnom stave dieťaťa (zlý krvný obraz a pod.). Ja mám doma 3 ročnú dcérku a 5,5 mes. chlapčeka. Pri dcére som začala s prikrmovaním (šťavičkami) v pol. 6.mesiaca a chlapca tiež začínam prikrmovať. Myslím si, že ten 6.mesiac je asi taký naijdeálnejší na začatie prikrmovania. Pekne pomaličky a postupne, netreba sa nikam náhliť. Inak ešte stále kojím. Veľa šťastia mamičky!
Nesuhlasim s nazorom Ivy, pretoze kazde dieta je ine. Ja kojim syna uz desiaty mesiac a pekne pribera. S prikrmovanim som sa pokusala zacat az od 8. mesiaca ale este stale odmieta jest inu stravu. Zje prikrm jen v malom mnozstve – “aby sa nepovedalo” – a potom ho nakojim.
Mojho syna som 6 mesaicov iba kojila. V 6 mesiacoch zacal mat hnacky. Bol stale pokojny, usmievavy, nemal ziadne ine problemy, len tie zelene hnacky – niekolkokrat denne. Niekolko pediatrov ma odbilo tym, ze kojene dieta nemoze mat hnacku. Az o 2 tyzdne sme zistili, ze zelene stolice znamenaju hlad. Mala som sice dost mlieka, syn nemal pocit hladu, ale jednoducho to uz takemu zivemu pohyblivemu cloviecikovi nestacilo. Zacala som mu davat ovocie, polievky, kase… Hnacky prestali, ale kedze to prikrmovenie prislo tak nahle, zacal odmietat moje mlieko a ja som skoncila so zapalom prsnika. Moja skusenost – treba zacat prikrmovat skor (aj ked po kusockoch) a zvykat dieta na inu stravu.
uvedomujem si, ze sa clanok tyka vyzivy, napriek tomu, jedna poznamka: “sedenie dietatka s oporou” sa zhladiska spravneho psychomotorickeho vyvinu neodporuca. Ale je mozne, ze v clanku je myslene “sedenie”, vlastne pololah-polosed, kedy je opreta cela chrbtica a nie je nijako zatazovana, v napr autosedacke, v naruci matky, v tom pripade je to vporiadku a beriem spat.
Mam 7.mesačne dieťa. Nedojčim ho od 4. mesiaca. Bola som rada ak by sa na vašej stranke, ak je možne objavilo niekoľko receptov pre tak male detičky na oživenie našho jedálnička.
Dakujem.
Začiatok 4. mesiaca na príkrmy u nedojčených detí je priskoro.Všeobecne sa odporúča u nedojčených detí začať s príkrmami ud UKONČENÉHO 5. mesiaca, u dojčených až o celý mesiac neskôr a ja s tým súhlasím. Z rôznych dôvodov – najmä však preto, že hrozí riziko vzniku alergií z látok, ktoré takto malý organizmus ešte nedokáže stráviť. Takéto dieťatko ani zďaleka nesedí a aj sací reflex uňho ešte stále prevláda nad schopnosťou posúvať jazykom potravu z lyžičky do tráviaceho traktu. Pokiaľ ide o látky, ktoré dodáva dojčeným detičkám materské mlieko, samozrejme sa nedajú plne nahradiť, ale moderné náhrady materského mlieka sú aj v tomto čoraz dokonalejšie. Preto by som štvormesačnému nedojčenému dieťatku zatiaľ dávala len trošku nedráždivej ovocnej šťavy – pre radosť a spestrenie (ale skôr mamine, ako dieťatkove).