Zavádzanie tuhej stravy v kocke

Mária Kopčíková 0

Pokiaľ sa vaše dieťatko nachádza vo veku 4 – 5 mesiacov, veríme, že nasledujúce riadky vám prídu vhod a prevedú vás základnou osnovou postupného pridávania inej stravy, než mliečnej.

Shutterstock

Kedy má dieťa dostať niečo iné než mlieko

Dojčené, či nedojčené, prvé mesiace dieťa strávi na mliečnej strave. Dojčené deti prvých 6 mesiacov, nedojčené 4-5 mesiacov (maminy často riešia, čo je to „ukončený 6. mesiac“ – pokiaľ sa vaše dieťa narodilo 1.3, tak 1.9. nastane ukončený šiesty mesiac a 2.9. začínate zavádzať príkrmy).

Čo a zhruba kedy do stravy zaviesť, nájdete veľmi prehľadne – v článku Začíname papať v kocke. Berte prosím tieto tabuľky orientačne. Vždy by ste zavedenie tej ktorej skupiny potravín mali na pravidelnej poradni konzultovať s pediatrom, ktorý pozná zdravotný stav vášho dieťaťa a tým by ste sa pri nových potravinách mali riadiť.

Zelenina či ovocie?

Obvykle sa u nás odporúča začať zeleninovým príkrmom, jedným druhom zeleniny – mrkvou, zemiakom, cuketou. Je dôležité začať zeleninou, aby si zvyklo dieťatko najprv na takéto chute. Ak by ste zaviedli ako prvý pokrm ovocie, dieťa si rýchlo zvykne na sladkú chuť a začne odmietať nesladké chute.

Ako pripravovať stravu pre dojčatá?

Ako pripravovať stravu pre dojčatá? Uduste (uvarte, uparte) niekoľko kúskov zeleniny, popučte vidličkou, primiešajte do zeleniny trošku vody, v ktorej (nad ktorou) sa varila (parila), aby ste získali hladkú kašu.

Shutterstock

 

Ako je to s lepkom?

V posledných rokoch vzniklo veľa zlých interpretácií ohľadne zavádzania lepku do stravy dieťaťa. Obsažné a zrozumiteľné vysvetlenie vám prinášame v stále aktuálnom článku Dojčenie, príkrmy a lepok.

Aké množstvo tuhej stravy má dieťa na začiatku dostať

Odporúča sa prikrmovať naozaj postupne – aj keď dieťaťu chutí a samo nám berie lyžicu z rúk. Dajme jeho tráviacej sústave dostatok času, aby „sa nezbláznila“. Môžete postupovať napr. takto:

  • Prvý deň dieťatku ponúknite pár lyžičiek pokrmu a dokŕmte ho ako zvyčajne mliečkom. Ak zje aspoň 1-2 lyžičky, je to výborný úspech, pretože jesť nový pokrm lyžičkou znamená, že dieťatko musí zvládnuť nové pohyby úst.
  • Druhý deň podajte v tom istom čase pokrm znovu a na tretí deň tak isto a opäť dokŕmte mliečkom.
  • Štvrtý deň pridajte ku mrkvičke napr. zemiak. Množstvo pokrmu pomaly zvyšujte tak, aby v priebehu 2 – 4 týždňov množstvo pokrmu úplne nahradilo obedňajšiu dávku mlieka.

Inšpirovať vás môže aj článok MUDr. Babinskej, kde ponúka „la lopata“ návod, ako pridávať jednotlivé druhy zeleniny.

Shutterstock

Pamätajte – niektorým detičkám môže trvať nahradenie celej mliečnej dávky pokojne aj mesiac (a i dlhšie). Nenúťte dieťa, aby pokrm zjedlo, ale je dôležité, aby ste mu ho ponúkli každý deň, zhruba v tom istom čase, aby ste mu ponúkali podnet. Nie vždy ho však dieťa prijme!!!

Sledujte, či sa u dieťaťa neobjaví príznak alergie vo forme vyrážky na tele, alebo na sliznici, ak zavediete nový druh potraviny. Prvé pokrmy je vhodné podávať tepelne upravené, pretože majú nižší obsah alergénov. Celková dávka (zvyčajne obedná, podávaná niekedy v čase medzi 11:00 – 14:00) by mala byť okolo 150g.

Mäso v strave dieťaťa

Cca  2-3 týždne po začatí podávania zeleninového príkrmu začnite do jedla pridávať mäso – kuracie, morčacie alebo králičie – jemne zomleté. Zo začiatku jedna porcia príkrmu obsahuje 20g, neskôr 35 g mäsa na dávku. Mäso obsahuje železo v hémovej podobe a je veľkým zdrojom železa pre dieťa v tomto veku. Príkrm pripravíme vo forme polievky, môžeme neskôr pridať zemiaky alebo ryžu. Tiež postupujeme opatrne. Príkrm obohatíme kávovou lyžičkou olivového oleja (kvôli vitamínom rozpustných v tukoch).

Postoje k mäsu sú rôzne … jednak rodičov (pokiaľ nie sú z extra mäsožravých rodín, jednak detí – niektoré mäso proste nechcú, ani keď im ho pomeliete, ani keď ho prepašujete do banánu 🙂 Myslím, že sa kvôli tomu netreba extra trápiť, ale radšej hľadať zdroje dobre vstrebateľného železa v iných zložkách potravy.

Niektorí odborníci uvádzajú, že by dieťa malo mäso dostať 6x týždenne a 1x týždenne zeleninový pokrm s uvareným vaječným žĺtkom. Pokiaľ sa vám tento objem mäsa zdá príliš veľký, skúste naozaj hľadať iné zdroje železa i bielkovín. A ešte jedna úvaha: Potrebujú naše deti bio mäso?

TIP: Uvarte väčší kúsok mäsa, rozmixujte, alebo pomeľte a zamrazte vo vrecúškach na ľad (teda v malých kôpkach). Takúto kocku mäsa vždy ľahko vytiahnete a len hodíte do hotovej zeleninky zohriať.

Shutterstock

 

Ovocie v strave dieťaťa

V tom istom čase, teda cca 2 – 3 týždne po zavedení zeleniny, začnite dieťaťu v dopoludňajších hodinách ponúkať ovocný príkrm. Postupujte rovnako ako pri zavedení zeleninového pokrmu.

Najvhodnejším ovocím je jablko, hruška, marhuľa, broskyňa, slivky. Ideálne z osvedčených domácich zdrojov, alebo BIO ovocie.

Problém s ovocím, ktoré je u nás v bežnej sieti potravín, je, že pochádza z krajín vzdialených príliš mnoho kilometrov od Slovenska, je chemicky ošetrované, aby „prežilo“ cestu a často už v obchode, kde ho chcete kúpiť, máte problém vybrať nepoškodený alebo plesňou nenapadnutý kus 🙁

V žiadnom prípade ovocné príkrmy neprisládzajte a nemiešajte s piškótami alebo babičkami obľúbenými Marína keksami!

 

Večerná kaša

Tretím jedlom, ktoré sa zvykne pridávať do stravy dieťaťa, je večerná kaša. Neplatí, že ak dieťaťu dáte kašu na noc, bude lepšie spať. Často platí pravý opak, pretože deťom kaša „leží“ v žalúdku a preto nevedia spať. Preto ak sa rozhodneme podať dieťaťu kašu, mali by sme mu ju dať asi 2 hodiny pre plánovaným uložením na spánok, aby ju ešte stihlo stráviť.

V článku Varila mamička kašičku nájdete niekoľko receptov na základné kaše, ktoré si môžete pripraviť doma – iné ako instantné z obchodu.

Doma varené či kupované

Osobne som zástancom doma vareného jedla. Nestojí to veľa času, skôr fantázie a nejakej skúsenosti na začiatok.

V poslednom období ale zisťujem, že veľa žien skutočne verí tomu, že kupované jedlo pre dieťa vhodnejšie než to, čo by oni doma navarili. Prípadne pre iné je to spôsob vlastného života – nevaria sebe, tak nebudú variť ani dieťaťu. Nuž, každému co jeho jest … 

Shutterstock

V prenesenom význame – jedlo sú emócie, ktoré mama dáva svojmu dieťaťu. Varím, chystám potravu, myslím na dieťa, kŕmim ho … dojčenie tiež nie je len o samotnom nasýtení jedlom, ale aj o nasýtení emóciami… Jedlo sa aj v neskoršom veku detí stáva istým rodinným rituálom, miestom spoločného stretnutia, rozhovorov, dobrej atmosféry.

Problém s kupovanými hotovými jedlami vidím najmä v tom, že aj keď je na „konzerve“ uvedené, že jedlo je vhodné pre deti od 6., 8. .. mesiaca, keď si preštudujete zloženie, nájdete tam aj potraviny, ktoré sa neodporúčajú skôr než po roku (napr. paradajky, zeler, soľ …).

Každá takáto „konzerva“ má pomerne dlhú dobu použiteľnosti, čo mne asociuje predstavu, čo všetko musí obsahovať, aby vydržala tak dlho. Keď doma uvaríte mäsovo zeleninovú polievku, dáte ju do pohárika od výživy, zasterilizujete, ako dlho vám asi vydrží na polici v špajzi použiteľná?

Samozrejme, sú situácie, kedy nestíhate, idete na výlet a je jednoduchšie dieťaťu dať nejakú konzervu. Ale nemalo by byť dieťa takto kŕmené výlučne.

Otázky, mám otázky

Keď sa začína so zavádzaním tuhej stravy, zvyčajne vyvstanú otázky praktické, či medicínske – pokiaľ sa u dieťaťa stretneme s nejakou negatívnou reakciou. Tieto potom treba smerovať na vášho pediatra.

Možno vám pomôžu tieto poznámky k zavádzaniu príkrmov. Na praktické otázky vám môže poslúžiť aj naša sekcia o výžive, prípadne priamo článok Príkrmy: otázky pre odborníka na výživu. Dozviete sa v ňom aj o takom, čo sa volá „imunologické okno“ a prečo je u dieťaťa dôležité ho využiť.

Takže – veľa radosti aj v tejto etape života s vašim dieťatkom.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (26 hlasov, priemerne: 4,20 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

články autora...

Pridaj komentár