Nezabudnime skontrolovať svoje pasy!

Eva Pavlíková 18
Holoritnik primorsky

Pre nás, rodičov s deťmi „predškolákmi“, a možno ešte len „predškôlkarmi“ sa letná dovolenková sezóna začína v „predsezóne“. A možno preto je na mieste hovoriť o dovolenkovaní a dôležitostiach, ktoré sú s ním spojené už teraz.

K 5.tim narodeninám nielen bicykel, ale aj PAS!

Chystáte sa na dovolenku do zahraničia? Skontrolujte si platnosť pasov a hlavne vek vašich detičiek!

Od 1. 1. 2005 totiž nie je možné zapísať do pasu rodiča dieťa staršie ako 5 rokov. Takéto dieťa musí mať vlastný cestovný pas. Pri podávaní žiadosti musí mať vaše dieťa tento vek dovŕšený. Ak je tesne pred „piatimi narodeninami“, vystavia mu pas s platnosťou len na dva roky (bežne je to na 5 rokov).

Iba deti do 5 rokov môžu byť naďalej zapísané v doklade svojich rodičov. Ak sú teda vaši drobci ešte stále pod vekovou hranicou 5. rokov, smú vycestovať do zahraničia bez vlastného cestovného dokladu, ak cestujú s rodičom, v ktorého cestovnom doklade sú zapísané.

BULHARSKO zasa v niečom výnimkou

Aktualitkou je informácia od Ministerstva zahraničných vecí Bulharskej republiky, ktoré nótou zo 6. apríla 2006 oznámilo nášmu Veľvyslanectvu v Sofii, že cudzinci, neplnoleté deti, ktoré sú zapísané v cestovnom pase niektorého z rodičov, môžu vstúpiť na územie Bulharskej republiky s cestovným pasom, len ak je ich zápis doplnený fotografiou dieťaťa. Čo teda ignoruje všeobecne platnú informáciu o tom, že naše deti do 5. rokov vlastný pas nepotrebujú. Nuž, takže to Bulharské prikyvovanie hlavou, kde áno je nie, a nie je áno, má asi predsa len nejaké to nejasné pozadie J. A berme to tak, že táto výnimka potvrdzuje pravidlo.

Ak máte teda namierené do Bulharska, alebo budete cez Bulharsko cestovať so svojím dieťaťom vo veku do päť rokov, zabezpečte mu vlastný cestovný pas.

Ako sa vydáva nový CESTOVNÝ DOKLAD

Cestovný doklad (pas) vám bude vydaný, ak o to osobne požiadate. K vybavovaniu detského pasu teda beriete so sebou aj svoje dieťa, ktoré vám „na mieste činu“ aj odfotografujú.

Bežné poplatky spojené s vydávaním pasu sú tieto:

 • do 30 dní pre dieťa od 5 do 15 rokov – 400 Sk, do 48 hodín – 1 600 Sk,
 • do 30 dní pre dieťa mladšie ako 5 rokov 250 Sk, do 48 hodín – 1 000 Sk.
 • do 30 dní pre dospelú osobu – 1 000 Sk, do 48 hodín na výslovnú žiadosť žiadateľa – 4 000 Sk,

A čo pripraviť do „šanónika“ pre „úrad“ ?

 • občiansky preukaz (OP), ak OP nemáte, predkladáte rodný list a osvedčenie o štátnom občianstve SR, prípadne iný matričný doklad, ak došlo k zmene matričnej udalosti,
 • ak žiadate o zápis údajov o dieťati mladšom ako 5 rokov do cestovného pasu, predkladáte rodný list tohto dieťaťa,
 • rodný list dieťaťa mladšieho ako 15 rokov, ak nemá skôr vydaný cestovný pas,
 • predošlý cestovný pas,
 • kolok v zákonom stanovenej výške (pozri vyššie).

Potrebujete „iba“ ZAPÍSAŤ DIEŤA do vášho PASU?

Nezabudnite si priniesť:

 • váš cestovný pas
 • váš občiansky preukaz
 • rodný list dieťaťa (originál alebo overená kópia)
 • vyplnenú žiadosť o vykonanie zmeny v cestovnom doklade (vypĺňa úradník – vy podpisujete)
 • právoplatné rozhodnutie súdu, ak je Vám dieťa zverené do výchovy
 • kolok 100,- Sk

Kde je to správne MIESTO ČINU?

Cestovný pas dnes vydáva okresné riaditeľstvo Policajného zboru príslušné podľa miesta trvalého alebo prechodného pobytu občana.

Od 1. 7. 2006 budú cestovné pasy vydávať obvodné úrady príslušné podľa miesta trvalého pobytu. Cestovný pas bude môcť na základe odôvodnenej žiadosti vydať aj iný obvodný úrad ako príslušný obvodný úrad.

Ostatné DÓLEŽITOSTI:

 • Od januára 2005 môže byť občan Slovenskej republiky držiteľom najviac dvoch platných cestovných pasov, respektíve cestovných dokladov rovnakého druhu. Ostatné je povinný do konca júna tohto roku odovzdať orgánu, ktorý ich vydal (polícii) alebo príslušnému zastupiteľskému úradu v zahraničí.
 • Pred vycestovaním je potrebné si skontrolovať dobu platnosti cestovného pasu, pretože niektoré krajiny vyžadujú, aby bol cestovný pas platný aj po vycestovaní z ich územia.
 • Do členských krajín Európskej únie je možné cestovať okrem cestovných pasov aj na občianske preukazy Slovenskej republiky.
 • V prípade, že má občan v cestovnom pase vízum s platnosťou presahujúcou platnosť pasu, môže si tento pas ponechať. Môže ho však používať iba na preukazovanie víza. Pri cestovaní musí použiť aj druhý, platný cestovný pas. Práve z týchto a iných dôvodov môžu občania podľa novely zákona o cestovných dokladoch vlastniť dva cestovné pasy.

Ešte dobrá rada na záver. Ak idete vybavovať pasy aj potomkom, nezabudnite si okrem povinného šanónu s dokladmi pribaliť aj knižku a niečo na pitie, pre prípad že by ste dlhšie čakali.

Pre viac informácii o nových cestovných pasoch kliknite https://www.minv.sk/tlaciva/pasy2005-1.htm

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,00 z 5)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...

Komentáre k článku

 1. chcela by som vediet či si možem dat zapisat svojho vnuka do pasu ked je občanom českej republiky ideme začiatkom septembra do talianska

 2. mám 8 ročnú dcéru tá má vlastný pas a 4ročného+4mesiace syna, ktorý je zapísaný v manželovom pase 28,8,2009 sa chystáme do Turecka a sme troška zaskočený lebo, ked sme boli vybavovať pasy tak nám tvrdili že v prípade syna stačí ak bude zapísaný v pase rodiča. Ved vlastne ináč sa ani nedá ked nemá ešte 5 rokov, ako som sa tu dočítala.Dnes manže lNa internete našiel nejaké číslo na ministerstvo vnútra ohladom pasov, tak tam pre istotu zavolal že čo a ako ohladom toho nášho stupla a oni že do krajín kde je potrebné vízum malý musí mať svoj vlastný pas nech má hocikolko rokov. No a momentálne vôbec neviem čo spraviť či zajtra rýchlo utekať vybaviť mu nový ale bo čo . Dali nám správnu informáciu? dakujem

 3. Mam syna ktory dovrsi 4.12.2008 5 rokou a mam ho zapisaneho v pase,ale problem spociva vtom ze momentalne som v zahranici [v U.K.] a moj navrat do SR je na Vianoce tohto roku.CHcem sa spitat ci pri navrate cez hranice nebudem mat problem,ze by ma nepustili spet?

 4. Mám pas s platnostov do 15.01.2008 a cestujem teraz v auguste na kretu.Pas je vydaný v r. 1998,nie je to problem? Ďakujem

 5. prosim poradte s istotou.. mam 10 mesacnebabo zapisane v pase, pas mam novy,teda platnost 10 rokov, kam mozme ist?? spanielsko,Turecko, Tunis, chorvatsko??Viem, ze do BUlhasrka nie..

  DAKUJEM

 6. Potrebujem pas pre 5 ročné dieťa do pondelka večera. Ak dam žiadosť zajtra dnes je štátny sviatok bude do pondelka hotovy?na stranke sa pise do dvoch prac. dni

 7. Chcel by som y informovat,ze ked mam legalne dva pas,ci mozem yobrta oby dva.Pred troma rokmy v zahranici ukradly,a bolo to strasne ne pryjemne.Od vtedy nosym dva,len neviem ci je to povolene???

  dakjem.

   

  Michaela

 8. Chcela by som sa opýtať, či je potrebné, aby bol pas platný aj po návrate z dovolenky v Egypte a akú dĺžku platnosti by mal mať pas po návrate z tejto krajiny.

 9. Mam otazku: Ako je to s cestovanim do krajin EU – aj tam dieta potrebuje vlastny pas? Kedze ja mozem cestovat na obciansky – teda ani pas nemusim vlastnit…

  1. ako je to s cestovanim do Polska-aj tam dieta ktore ma 1rok potrebuje pas?kedže ja možem cestovať na občiansky-teda ani pas nemusim mať.

 10. Add Petržalka – boli sme včera poobede, ze ved maju dlhy den .. vybavili sme prd, lebo o 16:00 bolo pred dverami na pasovom asi 20 ludi, pri obcianskych (lebo sme potrebovali este aj zahlasit dceru na trvaly pobyt) asi 30 ludi ….

  Nechapem, preco sa tlaciva nedaju stiahnut z netu alebo aspon vypisovat pocas cakania na chodbe … zrejme by to urychlilo pracu tiet uradniciek ….

  Takze druhy pokus zajtra rano, hned ako otvoria budu. Hadam to uz vybavime.

  M.

 11. Pokial viem tak nie.Ak dietatu chyba do dovrsenia 5 rokov len pol roka tak potrebuje svoj vlastny pas.Nam to povedali pracovnici na pasovom.Cez hranice ta nepustia ak platnost pasu konci o pol roka.Tak isto je to aj u deti.Radsej sa spytaj na pasovom alebo tam zavolaj oni ti poradia najlepsie.

 12. Dobre som pochopila, že so 4,5-ročným synom môžem cestovať do Madarska, ked ho mám zapísaného vo svojom pase a on vlastný pas nemá?

 13. Vybavovali sme pas pre dcéru v Žiline, na internete sme našli stránkové dni a aj rozšírené stránky, vraj pred letným náporom. Vyslala som manžela s dcérou v utorok, ked´mali byť tie rožšírené stránkové dni, aby sa vyhli dlhému radu. Za 15min. boli naspäť. Žiadne rozšírené stránkové dni sa nekonajú.Informácie o nich, ktoré sme našli na internetovýsh stránkach príslušného ministerstva sú vraj z minulého roka. A že im iba nezaktualizovali stránku. Ved´sa vlastne nič nestalo, len sme sa prehnali, zobrali si deň dovolenky… A hlavne, že našim kompetentným úradníkom chodí výplata načas. MATA24

 14. Kosicania, ak idete vybavovat dietatu pas, pripravte sa na 3-4 hodinovu vakaciu dobu v nevyvetranej tmavej miestnosti !!!!!!!

Pridaj komentár