Čo nového v kampani materských centier?

Eva Pavlíková 1

Kampaň materských centier (MC) na Slovensku má už za sebou pekný kus cesty. Začala sa spontánne. Vo februári minulého roka vyšiel v časopise Dieťa nielen pre rodičov článok o Bambine – Popradskom Materskom centre. Vtedy dav „podobnej ustanovizne chtivých mamičiek“ začal v Poprade klopať na dvere, okná, telefóny, mailové schránky…. A ženy v Bambine si povedali – hop. Treba s tým niečo urobiť.

Urobili. S pomocou aktivistiek z iných slovenských MC a ľudí z tretieho sektora začali s kampaňou „Dovoľte mi vstúpiť s dieťaťom“. Jednou rovinou kampane je upozorniť a nahlas hovoriť o problémoch, ktoré denne zdolávajú dnešné mamy a navrhnúť legislatívne zmeny pre ich riešenia. No a tá druhá rovina – riešme svoje problémy, pomáhajme si navzájom, zakladajme a budujme si svoje materské centrá.

Dievčatá z Bambina nezostávajú len pri výzvach. Naozaj pomáhajú. Zhruba raz do mesiaca organizujú pracovné stretnutia v Bratislave a Poprade, pripravujú tréningy na prozaické témy, ktorým sa pri práci v takomto centre nedá vyhnúť:

1. Vedenie neziskového účtovníctva

2. Čo je MVO, jej výhody a nevýhody, možnosti a úskalia

3. Písanie projektov

4. Strategické plánovanie

5. Mediálna komunikácia, public relations

6. Riešenie konfliktov

7. Svojpomoc a dobrovoľníctvo

Aj vďaka poradenským stretnutiam Kampane sa sieť slovenských MC úspešne formuje a momentálne je u nás už 21 takýchto centier. Úspechom novembrovej konferencie Materských centier v Poprade je aj to, že sa podpora materských centier dostala do priorít Ministerstva sociálnych veci a rodiny na tento rok.

Pre spoluprácu pri analýze, formulovanie právnych problémov, ktoré by sa mohli a mali riešiť zmenami v legislatíve, získalo Bambino k spoločnému pracovnému stolu aj Národnú asociáciou sudkýň Slovenska.

Bambino získalo na tieto aktivity finančné prostriedky z grantov prostredníctvom nadácií NPOA, ETP, a MPSVR SR. Portál www.babetko.sk poskytol kampani podstránku www.materskecentra.sk, ktorá má ambíciu byť centrom informácií s touto témou.

O akciách, ktoré sa v rámci Kampane materských centier budú organizovať, vás budeme určite informovať. Apropo – vy už máte to “svoje” MC?

Fotografia: Oteckovia sa v jednom z materských centier rozhodli pri vínku založiť kontra akciu: „tata – centrum“. :o)

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár