Malým prváčikom a ich mamičkám!

Michaela Valentová 3

Spomínam na koniec minulého leta. Môj skoro sedemročný Maťko mal posledné škôlkarské prázdniny a my sme horúčkovito nakupovali veci, čo boli na zozname, ktorý rozdávali na zápise do školy. Verte, či neverte, ja som bola tiež plná vzrušenia a očakávania ako môj malý syn. Aj obáv samozrejme.

Neviem ako vy, ale ja si svoj prvý deň v mojej základnej škole veľmi dobre pamätám. Mala som krásne blond vlásky učesané do dvoch „konských“

chvostov, najkrajšie šatočky, čo som mala doma a kytičku kvetov pre pani učiteľku. Tá sa mi hneď zapáčila a do oka mi padalo krásne dievčatko, ktorému som sa prihovorila a stali sme sa najlepšími kamarátkami na dlhé roky. Bol to pre mňa krásny deň, škola sa mi zapáčila, trieda bola prekrásne a šlabikár, čo ma čakal v škole mal nádherné obrázky.

Takže v duchu týchto mojich až romantických a časom možno aj vylepšených spomienok ( ono určite som mala aj ja stres z nového ako každé dieťa) som sa snažila aj ja svojmu synovi umožniť prežiť krásny deň. Alebo aspoň veľmi veľmi som to chcela…

V prvom rade som zohnala bielu košeľu, ktorú si mal obliecť k čiernym rifliam. Možno so mnou nebudete veľmi súhlasiť, ale človek by sa mal na dôležité chvíle svojho života aj pekne obliecť, aby mal slávnostnejší pocit. Nepamätám si prvý deň na strednej a ani na vysokej… ale na prvý deň na základnej škole áno. Bolo to niečo úplne nové a do základu pre mňa zmenilo život na dlhých 17 rokov. Peknú praktickú školskú tašku nám už na Vianoce doniesol Ježiško, veci zo zoznamu boli nakúpené (polovicu z nich sme ani nepoužili, lebo naša triedna pani učiteľka nám hneď prvý deň v škole dala úplne iný zoznam vecí :-). Ostávalo len natiahnuť si budík, dostať do vzrušeného synčeka aspoň chabé raňajky, zbehnúť na trh kúpiť symbolický kvietok a mohli sme vyraziť.

Taký bol plán, lenže akosi na tom trhu bol dosť dlhý rad, s ktorým som teda vôbec nepočítala, Maťko skoro nič nezjedol. Zostávalo už len obliecť sa, prekročiť prah nášho bytu pravou nohou a vyraziť na našu prvú cestu do školy. Kvet sme síce doma nezabudli, ale školskú tašku áno, tak som sa s polovice cesty po ňu musela vracať. Teraz mi je to smiešne, ale vtedy som bola na seba statočne nahnevaná… Už večer som ju nachystala ku dverám, aby som ju nezabudla, no ale to by som nemohla byť ja… Ale nakoniec sme úspešne dorazili pred školu, zvítali sa s deťmi zo škôlky a stres odpadol, pani učiteľky vyzerali milé, privítacia ceremónia bola krátka a šlo sa do triedy. Syn si sadol s kamarátom z dvora do lavice a už sa len usmieval, vyzeral šťastne a spokojne a ja som bola rada, že sme to predsa len nejako spoločne zvládli.

O pár dní nastupuje do druhej triedy, ale máme v našom okolí veľa detičiek, čo sa stávajú prváčikmi a ja chcem aj touto cestou im, ako aj všetkým nastávajúcim prváčikom, popriať krásny a nezabudnuteľný vstup do sveta vzdelávania a mamičkám veľa trpezlivosti pri domácich úlohách a radosti zo študijných výsledkov ich ratolestí.

 

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Komentáre k článku

 1. no jo, ale moj syncek ide do skoly v pondelok, a smola: nikoho tam nepozname, dokonca ani deticky….

  hm, to bude tazsie…

 2. Pekný článok. Tiež máme doma prváčku – takže hádam to v pondelok ráno všetko stihneme v relatívnom kľude. Ona sa teší a my máme aj radosť aj smútok aj obavy. Ale tak to asi má byť.

   

  Tiež sme horúčkovito nakupovali (neviem, kto sa pri tom lepšie zabával, či ja alebo dcéra), tak dúfam, že z toho aj niečo použijeme. Ja si svoj prvý deň nejako extrémne nepamätám – len mám odloženú červenú stužku, ktorá ma radila do 1.C.

   

  Dcéra dostala žltú – 1.A., ide do triedy s 3 dievčatkami zo svojej predškolskej triedy a budú s ňou aj deti niektorých našich známych. My už od júna (mali sme zoznamovacie stretnutie budúcich prváčikov) vieme triedu, meno p. učiteľky a aj to ako vyzerá (zatiaľ sa dcére páči :-)), zoznam spolužiakov. Dostali sme stužku, lízatko. Teraz prišla osobná pozvánka pre dcéru, kt. písala osobne p. učiteľka vlastnou rukou. VIem, že takýto list dostali všetky deti v jej triede.

   

  Sú to také malé milé detaily, ktoré potešia detské a upokoja rodičovské srdce.

   

  Dúfam, že jej radosť a očakávanie dlho vydržia a bude sa jej v škole dariť .

   

  Rovnako to prajeme všetkým prváčikom a ich rodičom a samozrejme aj ostatným žiačikom a žiakom.

 3. Krasny clanok. Aj ja si pamatam svoj prvy den v zakladnej skole, aj to, ze som mala nieco nove na sebe. Pamatam si hlavne svoju mamu ako krasne vyzerala v ten den. Moja ucitelka sa mi nepacila, lebo to bola starsia pani, co som vtedy ale nerozumela. Pacila sa mi ucitelka z prvej ce, ak som sa k nej vybrala, ale mama mi musela vysvetlit, ze ja patrim do prvej a. Pamatam si aj svoj prvy den na strednej, ked sme hned dostali vsetky knihy a ja som nemala dost velku tasku na odnesenie. V ten den strasne prsalo a vsetky knihy sa mi vysypali uprostred cesty. A pamatam si aj na prve dni na vysokej skole. Skola bola ku mne vzdy dobra. Kiez by to pre vsetky deti bolo tak. Moj syn ma tri roky a pyta sa do skoly tiez.

Pridaj komentár