Baby shower – oslava príchodu bábätka na svet

Marcela Beňová 0

Kým na tradičnom Slovensku zvykneme uvažovať skôr o krstinách po narodení bábätka, prípadne sa zíde najbližšia rodina a priatelia, aby obdarovali čerstvé bábätko,  v zahraničí sa k oslavám príchodu na svet pridávajú rôzne zvyky a tradície.

„Baby shower,“ čiže párty pre budúcu mamičku zvyknú v Amerike usporiadať ešte počas tehotenstva. A tento trend pomaličky preniká aj ku nám.

Americké Baby shower

Baby shower trend na Slovensku
Shutterstock

Američanky si užívajú obdarúvanie niekoľko týždňov pred pôrodom. Baby shower spravidla usporiada najlepšia kamarátka nastávajúcej mamičky, ale nemusí to tak byť.

Baby shower je príležitosť, ako si môže mama užiť posledné chvíľky pred narodením bábätka spoločne s kamarátkami. Celá oslava sa krúti okolo nej, jej tehotenstva a rozprávaní, čo už má nachystané pre bábätko do výbavičky.

Súčasťou večierka je zábava – hrajú sa rôzne hry, a občerstvenie spojené s rozbaľovaním krásnych, neraz poriadne drahých darov, ktoré si najmä v poslednom čase mamičky vyberú vopred a nákupy rozhodia medzi kamarátky.

Baby shower sa nezaobíde bez výzdoby v ružovej či modrej farbe, podľa toho, či kamarátky oslavujú blížiace sa narodenie chlapca alebo dievčaťa a veľkej plienkovej torty, ktorá symbolizuje príchod novým mamičkovských povinností.

Baby Shower
Shutterstock

Anglické Baby shower

V Anglicku sa tradície k narodeniu dieťaťa viažu predovšetkým na kráľovskú rodinu. Celá Británia po narodení detí Kate Middleton sledovala, či mamička dodrží zvyky, ktoré sa s narodením šľachtického potomka viažu už celé generácie. 

Jednou z tradícií je, že prvá sa o narodení kráľovského potomka dozvedá samotná kráľovná, až potom všetci ostatní. Ďalšou ojedinelou tradíciou je, že kým väčšina detí má dvoch krstných rodičov, kráľovské deti ich majú o niečo viac. Napríklad princ George až sedem, princezná Charlotte päť.

Tradície si však užívajú aj bežné anglické deti. Jedným z typických darov, ktoré malí Angličania dostávajú, je strieborná súprava, ktorá obsahuje hrnček, lyžičku a vidličku. Tento zvyk poznajú Briti ešte zo 16. storočia a spája sa so známym výrokom „narodiť sa so striebornou lyžičkou v ústach“.

Nemecké Baby shower

Nemci sú v obdarúvaní dieťaťa pomerne konzervatívni a všetky oslavy a rady nechávajú až na chvíľu, keď sa mamička vráti domov z pôrodnice.

V niektorých častiach krajiny pri narodení dcéry rodičia na jej počesť zasadia strom. V minulosti bolo zvykom, že keď sa mladá dáma rozhodla vydať, rodičia drevo stromu použili na zafinancovanie domácnosti novopečenej manželky.

Obľúbeným zvykom je aj to, že blízka rodina ozdobí dom, v ktorom pribudol nový prírastok, detským oblečením, soškami a drobnosťami, aby takto privítala bábätko v rodine.

Jednou z tradícií je aj to, že budúci rodičia si zvyknú nechávať meno bábätka pre seba a rodine ho prezradia až vtedy, keď prídu potomka navštíviť.

Jednou z obľúbených tradícií, ktorá si našla cestu aj k nám, je vyrábanie odtlačkov rúk a nôh malého bábätka.

Baby shower
Shutterstock

 

Baby box vo Fínsku

Už takmer 80 rokov vládne vo Fínsku tradícia, ktorú si obľúbili predovšetkým mamičky. Každá rodička dostane spolu s novorodencom darčekový box, ktorý predstavuje akýsi štartovací balíček do života bábätka.

Mamičky v ňom nájdu oblečenie, posteľnú bielizeň či hračky. Samotný box je taký veľký, že si v ňom niektoré fínske mamičky často fotia bábätko ako v postieľke.

Štát namiesto boxu ponúka aj jednorazovú finančnú výpomoc, obdobu nášho príspevku pri narodení. Napriek tomu sa však drvivá väčšina žien rozhodne práve pre darovaný box.

»»»»»» Prečítajte si aj článok: Prečo spia fínske bábätká v krabici?

Čínske tradície pri narodení bábätka

V Číne víta rodina novorodenca až mesiac po narodení. V ten deň sa stretnú všetci príbuzní a obdarúvajú rodičov a bábätko darčekmi.

Dary pre rodičov sa líšia podľa regiónu, ale najobľúbenejším darom je červené vajíčko, ktoré je symbolom šťastia a harmónie a zároveň pripomína plynutie života. 

Starí rodičia zvyčajne vnúčatá obdarúvajú zlatom či striebrom, zvyšok rodiny nosí najmä hračky, oblečenie a knižky a darčekové poukážky. Všetky darčeky sa balia do červeného papiera, pretože červená farba symbolizuje v čínskej kultúre radosť.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.

články autora...

Pridaj komentár