Bábätko po týždniPrvý rok

Vaše bábo má 10 týždňov

 redakcia   08.02.2015   1

V polohe na brušku a v spoločnosti sa bábätku svet veľmi páči. Vo vzpriamenej polohe mu treba hlavičku ešte pridržiavať. Pozornosť si zaslúži jeho citlivá pokožka i hmat ako ďalší spôsob vnímania. Chcete sa vyspať? Naučte sa rozpoznávať rôzne druhy plaču.

Ako rastie vaše desaťtýždnové bábätko

Čas v polohe na brušku sa začína predlžovať. Táto poloha bude pravdepodobne pre vaše dieťatko postupne stále viac obľúbená. Pri polohe na brušku môžeme pozorovať, že sa dieťatko snaží zdvíhať hlavičku stále vyššie.

Tip:

Maminky malých bábätiek sú často nerozhodné, ako a čo v starostlivosti o dieťatko používať. Ponúkame vám niekoľko tipov, ktoré vám možno zjednodušia rozhodovanie. Viete, ako chrániť citlivú pokožku vášho dieťatka?

Čo už vníma dva a pol mesačné bábätko

 • Zatiaľ čo v prvom mesiaci Vaše dieťatko pozorovalo predmety do 30 cm, teraz začína vnímať už aj vzdialenejšie predmety.
 • Prehlbuje sa záujem o hľadanie zvukov očami.
 • Náhodne môže uchopiť predmet rúčkou - začína sa zapájať ďalší zdroj informácií, a to je hmat.
 • Vaše dieťatko je rado v spoločnosti a nerado zostáva samé.

Ako vaše dieťatko komunikuje

 • Úsmev je jeden z prostriedkov komunikácie. V tomto období to platí tiež. Keď sa s dieťatkom rozprávame a usmievame sa na neho, je mu to príjemné a svoje pocit dáva najavo celým telíčkom.
 • Je dobré, keď sa mamička naučí rozoznávať plač dieťatka. Plač je jednoduchý podmienený reflex, ktorým dieťa vyjadruje svoje pocity. Ak mamička dokáže rozoznať, prečo dieťatko plače, môže jednoduchšie uspokojiť jeho potreby a celkový čas plaču skrátiť.
 • K udržiavaniu dobrej nálady vášho dieťatka napomáha aj častý kontakt s dospelou osobou.
 • Podporujte dieťatko svojím rozprávaním, hraním sa s jeho ručičkami, ľahnite si oproti sebe napodobňujte zvuky, ktoré rozpráva, pokojne môžete preháňať, bude si lepšie uvedomovať, čo cíti.

Potreba spánku 2,5 mesačného bábätka

Vo veku 10 týždňov dieťa spáva približne 3x po 1 a ½ až 2 hodinách cez deň a v noci asi 10 hodín. Samozrejme, musíme podotknúť, že potreby spánku sú u každého dieťatka individuálne.

Naučme deti „aktívne bdieť“ a „dobre spať“.

 • Aby dieťa mohlo dobre spať, musí sa naučiť aktívne bdieť. Je vhodné v čase bdenia dieťatku ponúkať rôzne aktivity - hrať sa s ním.
 • Aktivity voľte podľa stavu a nálady bábätka, a tiež podľa prirodzenej potreby spánku. Ak viete, že sa blíži čas spánku, nerobte príliš "bujaré" aktivity, napr. nenadhadzujte v rámci žartovania dieťa, nešteklite ho, nesmejte sa príliš hlasno.
 • Čas bdenia zámerne nepredlžujte. Dieťa potrebuje ísť spať, keď vám dáva prvé signály, keď si žmolí oči, zíva, odvracia od vás pohľad. Dlhým bdením sa predlžuje nástup spánku, dieťatko potom zle zaspáva a spánok je nepokojný.
 • Ak je to možné, dieťatko by sme mali ukladať k spánku na rovnakom mieste, prípadne na dvoch rovnakých miestach (napr. kočík, postieľka)
 • Len postupne sa začína vytvárať tzv. rytmus “deň-noc” a rodičia môžu k nemu dopomôcť zachovávaním týchto zásad: 
  • V noci používajte slabé osvetlenie a tienidlá, málo sa s dojčaťom rozprávajte a všetku starostlivosť obmedzte na minimum.
  • Zachovávajte stabilnosť vzťahov: dieťatko nemá mať veľa “opatrovateľov” a podmienky jeho zaspávania meňte čo najmenej.
  • Jemný zvuk v pozadí neprekáža, ale veľkému hluku sa vyhnite.
 • Je veľmi dobré, keď si dieťatko zvykne spať na zdravom vzduchu, ktorý je najlepší uspávací prostriedok. Čiže choďte s dieťatko na prechádzku, v čase keď by malo spať, dajte ho spať na balkón či terasu do kočíka ..

Mamičkovské skúsenosti:

Problémy s dojčením? Nedajte sa odradiť.

Veľa informácií naraz?

 

Povieme vám to presne vtedy, keď to budete chcieť počuť.

Vypýtajte si zasielanie osobného mejlíku podľa veku vášho bábätka.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Komentáre k článku
Lenka napísané 26.01.2016 22:25

Na nas to aj sedi..

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku
Lenka napísané 26.01.2016 22:25

Na nas to aj sedi..

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised