Váš drobček rozoznáva známe hlasy členov rodiny od neznámych. K hlasovému prejavu sa pripojila kombinácia samohlások a spoluhlások a v polohe na brušku vie uchopiť do rúk hračku. Keď leží na chrbátiku, rado zdvíha nohy. Postupne sa otáča na bok alebo už aj prevracia z chrbátika na bruško.
Ako vaše dieťatko rastie 4,5 mesačné dieťa dokáže v polohe na brušku uchopiť do rúk hračku. V polohe na chrbátiku sa vie dať na bok a otáčať sa za hračkami, ktoré sú v jeho blízkosti. Bábätko vie zodvihnúť nohy, keď leží na chrbátiku a dotýkať sa kolien. Všetko má svoj čas a snaha urýchliť vývin je na škodu deťom aj rodičom. Aj v tomto období je dobré byť dobrým pozorovateľom a naučiť sa porozumieť pohybovým prejavom vášho dieťatka.
Vo všeobecnosti optimálny čas pre samostatné pretáčanie je medzi štvrtým a šiestym mesiacom.
Čo dieťatko vníma Dieťatko sa učí dočahovať predmety (hračky) a všelijako s nimi manipulovať. Zo začiatku uchopuje dieťatko hračky obidvoma rúčkami. Postupne sa naučí držať predmet len jednou rukou, ale nie na dlho, pretože hračka po určitej dobe z rúčky dieťatka vypadne, dieťatko ešte nevie vedome uvoľniť rúčku. Pozorovaním hračiek dieťatko získava veľa skúseností. Váš drobček rozoznáva známe hlasy členov rodiny od neznámych hlasov. Ako dieťatko komunikuje Stále viac sa snaží reagovať na zvuky, ktoré sú okolo neho. Komunikačné schopnosti sa prehlbujú, dieťatko je stále viac „komunikatívnejšie“. K hlasovému prejavu sa pripojila kombinácia samohlások a spoluhlások. Dieťatko sa vie spontánne smiať. Potreba spánku Dieťa má často pravidelný denný režim, postupne sa predlžuje čas aktívneho bdenia, ako aj čas nočného spánku. Udomácnilo sa medzi svojimi a stáva sa viac a viac súčasťou rodiny so svojimi nárokmi, ale aj vkladmi do nej.
Celková dĺžka spánku je 14 – 16 hodín.
Ak je dieťa dojčené, ešte stále nepotrebuje príkrmy Kedy dieťaťu prvý raz podať tuhú stravu? Aktuálne odporúčania zohľadňujú tzv. imunologické okno.
Podávanie tuhej stravy v období medzi 4. – 6. mesiacom by malo byť veľmi pomalé, v malých dávkach, vo význame „senzitizácie“, ochutnávania a nie v rovine nahrádzania mliečnej stravy – špecificky u dojčených detí. U dojčených detí stále platí, že s podávaním väčších objemov tuhej stravy sa má začať po ukončenom 6. mesiaci.
Ochutnávanie tuhej stravy znamená, že napr. dáte dieťatku z toho, čo jete vy, omrvinku. Čo sa vojde „pod necht“. Zrnko ryže, omrvinku chleba, štipku zemiaku, kúsoček jabĺčka.
Prečítajte si aj:
Mýty o dojčení Dokedy odporúča Svetová zdravotnícka organizácia dojčiť Dojčenie a nezávislosť dieťaťa Niečo pre mamičky Nezabúdajme aj na svojho partnera:
Veľa informácií naraz? Povieme vám to presne vtedy, keď to budete chcieť počuť.
Vypýtajte si zasielanie osobného mejlíku podľa veku vášho bábätka.
Loading...