Spoločné spanie s bábätkom môže byť dobrým riešením pre mnohých rodičov, tvrdí James McKenna, profesor antropológie na Univerzite Notre Dame. Poukazuje na niekoľko mýtov, ktoré majú ľudia o spoločnom spaní.
Spoločné spanie je nebezpečné
Za týmto mýtom stojí obyčajný strach, ktorý rozdúchavajú niektoré organizácie, ako napríklad Americká pediatrická akadémia (AAP) a Americká agentúra na ochranu spotrebiteľov, ktoré tvrdia, že spoločné spanie s bábätkom je rizikovým faktorom syndrómu náhleho úmrtia dojčiat (SIDS).
No existujú aj naozaj bezpečné spôsoby spoločného spania. Pod spoločným spaním sa nemyslí vždy len delenie jedného lôžka. Ale aj spanie vo vlastnej postieľke pripevnej k posteli rodičov, čo AAP napríklad odporúča.
Prečítajte si aj: 11 pravidiel pre bezpečné spoločné spanie s bábätkom
Spoločné spanie škodí bábätkám
Podľa McKennu neexistujú vedecké dôkazy, ktoré by potvrdili, že spoločné spanie je zlé. Naopak. Spoločné spanie s bábätkom pomáha ochrane a bezpečiu dieťaťa. „Bábätká vysielajú signálny, na ktoré by mali rodičia reagovať,“ hovorí McKenna. „Spanie pri bábätku umožňuje mame kontrolovať jeho dýchanie.“
Bábätká, ktoré sú zvyknuté na spoločné spanie, sú rozmaznané
Spanie s mamou bábätko nerozmazná, tvrdí McKenna, ktorý sa odvoláva na biológiu. „Bábätká sú pokojnejšie, keď spia pri mame, nezáleží na tom, či spia spolu v posteli alebo ich mamy len držia v náručí. Je to dôležité pre ich rozvoj. Nie je to rozmaznanosť, oni na mame závisia.“
Prečítajte si aj: Bábätká, ktoré spia s mamou, sú šťastnejšie
Dieťa nikdy nebude spať samé, ak je zvyknuté na spoločné spanie
Je tomu paradoxne naopak. „Výskumy dokázali, že spoločné spanie práveže pomáha deťom, aby neboli vystrašené. Deti, ktoré spali s rodičmi, sú oveľa samostatnejšie ako deti, ktoré s rodičmi nespávali,“ hovorí McKenna.
„Od maličkého mala majú bábätká oporu, ktorú potrebujú, aby mohli byť samostatné. Spoločné spanie im toto dáva. Bábätká reagujú na zvuky, pohyby a reakcie rodičov.“
Spoločné spanie je proti sexualite rodičov
McKenna vraví, že je to „smiešne.“ Či už ste sa rozhodli, aby dieťa spalo s vami alebo nie, toto nie je dôvod problému vo vzťahu, ktorý rozbíja manželstvá, tvrdí McKenna, iba sa pod touto zámienkou zastierajú dôležitejšie veci. Rodičia, ktorí sa rozhodnú spať s bábätkom, sú skôr prinútení k väčšej „kreativite,“ ktorá sa neobmedzuje iba na ich manželskú posteľ.
Prečítajte si aj: Dieťa by malo spať s mamou aspoň do 4 rokov
Dieťa by malo v noci spať samé
Spanie v tichej a pokojnej izbe nezaručuje dobrý a kvalitný spánok. Bábätká by podľa McKennu mali počuť a reagovať na rodičov, to je normálne. Nechať bábätko samé v izbičke a zatvoriť dvere mu nepomáha. Keď bábätko príde na svet, buduje si vzťah s rodičmi. A to podľa toho, ako rodičia naň reagujú.
Rodičia, ktorí spia s bábätkom, sú nezodpovední
Viac ako 80 % matiek spí so svojimi bábätkami, tvrdí McKenna, takže ak ste jednou z nich, vedzte, že nie ste jediná. Častokrát sa s tým matky príliš nechvália, lebo sa boja odsúdenia. Nie je dôvod, ak ste urobili všetko pre bezpečnosť dieťaťa. Dôverujte svojej intuícii. Rodičia majú právo rozhodnúť sa, čo je najlepšie pre ich dieťa.