Je naozaj zlé, keď dieťa spí na brušku?

Mária Kopčíková 0

Do redakčnej mailovej pošty sme dostali otázku:

„Dobrý deň. Moja malá má 17 dní. Dostali sme sa do štádia, keď spí iba na brušku. Buď na mne na hrudníku priložená alebo v šatke a párkrát už aj položená na brušku. Na vašej stránke a aj inde som sa dočítala, aké je to nebezpečné.

Zo začiatku spala aj v perinke na chrbte a bokoch, ale postupom času pri prekladaní sa vždy zobudila, tak som ju nechala na mne, keď zaspala pri kojení, tak som bola uväznená s ňou na sebe. Preto som začala šatkovať, aby som bola trochu mobilná cez deň. V noci spí len na mne. Stále skúšame ju prekladať na chrbát, ale začala mať reflux a buď jej vybehne mliečko a začne sa dusiť alebo začne štikútať.

To ju zobudí a rozčúli a musím ju zase kŕmiť, aby to prešlo a potom je ešte horšie zase ju uspať, koľkokrát je aj 2-3 hodiny hore. Čo robiť, je to také zlé spať na tom brušku? Za rady vopred ďakujem.“  

Pre maminy v podobnej situácii ponúkame niekoľko odporúčaní:

 Bábätko v tomto veku je ešte príliš malé a má nárok na veľa vecí – byť nepokojné a nespokojné, často sa budiť, mať problém nájsť si vhodnú polohu na spánok. Zároveň jeho kvalitu a dĺžku spánku ovplyvňujú nepodmienené reflexy, s ktorými sa narodí, najmä úľakový reflex.

V prípade, že by rodičia videli, že dieťatko sa často strháva a rozhadzuje rúčkami, môže pomôcť pevné zavinutie. 

Viac a nepodmienených reflexoch si prečítajte tu.

 Poloha na brušku počas spánku bola odborníkmi vyhodnotená ako nebezpečná, ako najviac riziková s ohľadom na SIDS, napriek tomu v nej niektoré deti spávajú a to veľmi radi. Je vhodné sa pokúšať uložiť dieťa aj do iných polôh – do času, kým sa nenaučí samo pretáčať (čo je asi v 3. – 5 . mesiaci). Potom som polohu aj tak reguluje dieťa. 

V akej polohe má dieťatko spať? Čo sa odporúča a čo nie?

 Ak dieťa kojíte, naučte sa kojiť poležiačky a potom, keď dieťa zaspí, ho už nikam neprekladajte, aby ste ho nezobudili. Nechajte ho spať napr. na manželskej posteli, podopreté dekou alebo vankúšom na dojčenie. Dieťa pri kojené má ležať naboku, takže j po zaspatí by automaticky malo ostať v tejto polohe.

 Ak má dieťa reflux, kojte ho tak, že leží v mierne zvýšenej polohe na väčšom vankúši. Na vankúši má byť dieťa od pása nahor. Nemá teda podloženú len hlavu. Tým, že dieťa po kojení poležiačky zaspí a vy ho nikam neprekladáte, predídete následnému prebudeniu. Ak by mu aj trocha mlieka vybehlo, malo by odísť kútikom úst a žiadne zakuckávanie, kašlanie obvykle nehrozí.

 Niekedy je nápomocné, ak dieťa necháte zaspať na sebe, nemuselo by sa to však stať pravidlom. Maminy sa k tomu dopracujú zvyčajne, keď sú veľmi unavené a nemajú silu riešiť iný spôsob zaspávania dieťaťa.

Je však fajn pri ďalšom ukladaní na spánok s tým trocha pracovať, pretože inak sa zaspávanie na mame stane návykom a ťažko sa toho zbavuje.

Nehovoríme, že dieťa máte nechať pri zaspávaní vyplakávať. Ak však dieťa ukladáte na spánok a ono trocha mrnká, môžete ho skúsiť upokojiť hladením, spievaním, tíšivým hlasom…môžete ho skúsiť uspať jemným hojdaním v kolíske, či na rukách a preložiť na miesto, kde chcete, aby spalo, až po nejakej dobe od zaspatie – obvykle po 15 – 20 minútach by už dieťa malo spať tvrdšie a nemalo by ho spánku prekladanie vyrušiť.

Možno vás inšpirujú aj tieto naše články:

 Ako spoznať, kedy dieťa potrebuje/chce spať?

 O kvalite spánku najmenších detí.

 Je potrebné odgrgnutie bábätka po dojčení?

 V čom dávať dieťa spať?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (3 hlasov, priemerne: 4,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Pridaj komentár