Deti a zima

Mária Kopčíková 4

Kedy môžeme ísť s dieťatkom v zime von? Ako ho máme obliecť? Máme mu krémovať tvár, aj keď nemrzne? Máme novorodenca obliecť do koľkých vrstiev?

Otázky prvorodičov nemajú konca kraja – je to na mieste, musia sa naučiť ako a čo funguje, zopárkrát dieťa preobliekajú a donesú ho domov spotené. No a niekedy ho aj mierne „vykosia“, lebo neodhadnú čas, ktorý vonku strávili.

Zima más toho roku naťahuje … zatiaľ sa netvári, že by nejako extrémne chcela zaútočiť. Ale jeden nikdy nevie. Takže ako je to s chodením von s deťmi v zime?

Chystáme sa na prechádzku v zime

To, ako sa vyexpedujete, závisí od toho, či máte ešte malého drobca, ktorého premiestňujete v kočíku, alebo už máte chodca, čo po vonku pochoduje sám. Vždy treba myslieť na dobré oblečenie, obutie – seba aj dieťaťa.

Chlad môže na pokožke vyvolať rôzne ťažkosti od obyčajného prechladnutia až po omrzliny. Spôsobuje zúženie kožných ciev, tým dochádza ku spomaleniu prietoku krvi a nedokrveniu kože. Najnáchylnejšie sú koncové časti tela – prsty, uši, nos a brada – takže tie musíme u detí chrániť ešte bedlivejšie.

Ak sa na prechádzku v zime chystáte s novorodeniatkom, je na miesto trocha väčšia opatrnosť. Odporúčania pediatrov hovoria, že v chladnom počasí by malo ísť dieťa von na 10. – 14. deň po prepustení z pôrodnice. Dieťatko na pobyt vonku musíme postupne pripraviť, pomaličky od prvých dní, keď sme s dieťatkom doma. Príprava – otužovanie znamená obliecť dieťa akoby na von a dať do kočíka na balkón či k otvorenému oknu – prvé dni len na niekoľko minút, postupne čas predlžovať.

Keď sú deti väčšie, potrebujú chodiť von každý deň, pokiaľ sú zdravé. A v podstate – aj preto, aby boli zdravé čo najviac. Pobyt vonku nielen otužuje a posilňuje imunitu dieťaťa, ale pôsobí blahodarne na dýchacie cesty dieťaťa. Takže aj keď vám ako dospelákom by bolo lepšie v teple za pecou, deti treba vyvenčiť a dopriať im pohyb a pobyt vonku. Stačí sa zamyslieť a deťom pripraviť pár hier – a isto si spoločne užijete veľa zábavy.

Čo obliecť dieťaťu na zimnú prechádzku

Problém, čo a koľko toho dieťaťu obliecť sa stane pravdepodobne vašou každodennou otázkou od narodenia dieťaťa až po deviatu triedu (potom už sa vás dieťa nebude pýtať J)

Dieťa obliekame „cibuľovým systémom“, teda viac tenkých vrstiev. Vyberajte dobre savý materiál, v ktorom dieťa neostane spotené.

Podobne malým chodcom vyberajte aj topánky. Aby sa v nich noha príliš nepotila a nepremočili sa, len čo dieťa opáči prvú mláku … s takýmito podmienkami sa síce topánk vyberajú ťažko, ale treba hľadať …

A čo ja? Aj ja potrebujem prežiť zimu „za kočíkom“

Áno, aj mam je dôležitá, resp. ktokoľvek, kto sa vydá s deťmi na potulky, či už s kočíkom, v šatke, alebo ich bude naháňať po sídlisku.

V jednej diskusii som raz čítala, ako mamy vyberajú oblečenie pre seba – dobré vetruvzdorné gate, bunda, nepremokavé topánky a do termosky čaj či káva. Nuž, realita je, že nohy v suchu a teplo na hlave a na rukách, výrazne zvyšujú kvalitu pobytu vonku na čerstvom vzduchu. Deťom sa snažíme „dopriať“, veci nakúpime kvalitné, rozmýšľame o tom, ako ich vlastne poobliekať, ale na seba často nemyslíme. Ale v dnešnej dobe už aj kočíkujúce maminy majú k dispozícii také vymoženosti ako rukávnik či rukavice na kočiar.

Mazať či nemazať tvár, keď ideme v zime von?

V tomto prípade sa otázka zameriava na tvár detí. Cieľom starostlivosti o kožu je udržať jej základné funkcie v rovnováhe, chrániť ju pred pôsobením nepriaznivých vplyvov z vonka, udržať primeranú hydratáciu a zabrániť nadmernému prehrievaniu či vysušovaniu.

Každé porušenie pokožky môže poškodiť jej funkcie:

  • strata vody vedúca k lokálnemu vysušeniu môže zapríčiniť podráždenie,
  • prienik infekčných a alergizujúcich faktorov môže zhoršiť podráždenie. 

Pokožka detí je oproti tej našej dospeláckej jemnejšia. Je aj menej odolná a náchylnejšia na podráždenie. Je preto dobré pokožku ošetrovať, prípravkom vhodným pre pleť dieťaťa a úmerne jeho aktuálnemu veku. U malých detí postačí aj bežný olej, ktorý používame na starostlivosť o pokožku. Mal by pokryť aj ošetrenie proti vetru a chladu.

Ideme s deťmi na cesty –  v zimnom období

Ak sa vyberáte na cestu, hoci len 20 km od miesta bydliska, pamätajte, že zimné počasie je nevyspytateľné. Môže sa stať, že poľadovica alebo náhle sneženie spôsobia kolóny, v horšom prípade dopravné zápchy. Cestovanie s deťmi je samo o sebe pomerne stresujúce, nieto ešte vtedy, keď sa cesta o pár hodín predĺži. Tu si môžete prečítať niekoľko tipov, na čo nezabudnúť, keď sa na zimný výjazd autom chystáte.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

    1. my nášho fifa potierame protopan mliečkom a do kúpeľa mu dávam kúsok oleja tiež protopan aby mal pokožku vyživenú a upokojenú a ekzém nás už netrápi

  1. ja som pri malom už po narodení prešla na čiste prírodné prípravky zamerané na starostlivosť destkej pokožky a to na umývanie, ale aj na krémovanie tela a tváričky a v zime som našla perfektný balzam rosemont.sk/kremy/organicky-balzam-do-chladneho-pocasia-pre-deti-soaphoria-1602.html , ktorý krásne pokožku hydratuje a chráni pred mrazom a vôbec nedráždi

  2. my sme celú zimu na krémovaní stavili na ochranný krém proti chladu a vetru NIVEA Baby z notina – neublíži a pekne hydraatuje a voniaaa

Pridaj komentár