Štikútka u dojčiat

Mária Kopčíková 1

Rodičia malých bábätiek sa často pýtajú, ako majú riešiť štikútku ich dieťatka. Odpoveď – „nijak“, alebo „opakovane priložte na prsník“ ich obvykle uspokojí len málo a hľadajú nejaké  tipy a triky, ako sa štikútky zbaviť. Prípadne spôsoby, ako jej predísť.

 

Čo je to štikútka

Za štikútku môže naša bránica – sval v spodnej časti hrudníka (oddeľuje orgány hrudného koša a brucha). Tu začína štikútka.

Bránica pri nádychu pomáha vtlačiť vzduch do pľúc. Pri výdychu naopak bránica relaxuje a vzduch prúdi z pľúc do nosa a úst. Ak má bránica nepravidelné sťahy, tie sú príčinou štikútiek aj u dospelých aj u detí.

Ak dostaneme štikútku my dospelí, je to nepríjemné, chvíľu trvá, kým ju prekonáme a máme na to všelijaké triky. U detí, najmä u dojčiat, je štikútka úplne bežná vec. Dieťatko štikúta už počas pobytu v maternici a v prvých mesiacoch života štikúta veľmi často.

Štikútky sa netreba báť

Odborníci si myslia, že jej dôvodom sú nie úplne vyvinuté vnútorné orgány a svaly (aj bránica je sval). Tieto po narodení prechádzajú vývinom a potrebujú dozrieť, posilniť sa, aby fungovali tak dobre, ako je to potrebné.

Štikútka nie je bolestivá a nie je ani príznakom nejakých zdravotných problémov. Nemá nič spoločné s dýchaním a netreba sa jej báť.

 

Kedy dieťa štikúta

Novorodeniatko takmer pravidelne štikúta po dojčení. Väčšie dieťatko zase vtedy, ak ho niečo zaujme či rozruší.

Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?»»»

Povedali sme, že štikútku spôsobujú nepravidelné sťahy bránice. Tieto nepravidelné sťahy zase spôsobí to, ak dieťa papá príliš rýchlo alebo príliš veľa. Ako dieťa rastie, výskyt štikútky sa znižuje. Pokračujúci vývin dieťaťa po narodení následne vedie k zníženiu počtu a intenzity štikútiek.

Čo robiť, ak dieťatko štikúta

Od štikútky dieťaťu nemáte ako rodičia ako pomôcť. Treba ju len prečkať, hoci trvá i pol hodiny.

Je fajn, ak pozorujete kedy sa štikútka objaví a ako dlho cca trvá. Ak sa objavuje po kŕmení, môžete vyskúšať niečo z nižšie uvedeného:

1/ Počas dojčenia robte častejšie prestávky. Prípadne zdvihnite dieťatko do zvýšenej polohy, aby mohlo uvoľniť nahromadený vzduch.  

2/ Ak dieťa kŕmite z fľaše, kŕmte ho radšej častejšie a menšou dávkou mlieka.

3/ Pri dojčení sa zamerajte na dobré prisatie dieťaťa, aby pilo tak, že sa príliš nenahltá vzduchu (ak máte pochybnosti, či je dieťatko dobre prisaté, nápomocný Vám môže byť článok Priloženie bábätka pri dojčení)

4/ Ak štikútka dlho neustáva a objavuje sa často, príčinou môže byť aj reflux (GER), kedy sa časť potravy vracia do pažeráka a spôsobuje tak bolesť sprevádzanú štikútkou. Ak si myslíte, že problémom by mohol byť reflux, nezabúdajte dieťatko polohovať na bruško.

Tip: Polohovanie bábätka na bruško »»»

Pri podozrení na tento problém sa obráťte na vášho pediatra.

A zase na prsník…

Jediný spôsob, ako štikútku prekonať, že dieťa opätovne priložiť na prsník a nechať ho, nech sa troška napije – podobne, ako keď sa pri štikútke napijeme my.

Majte však na pamäti, že v období krátko po narodení dieťatka je štikútka niečo úplne normálne a bežné. Kvôli častej štikútke sa netreba znepokojovať. Potvrdzuje to aj diskusia v našom fóre.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Nuz, moja 8-mesacna dcerka stikuta od narodenia vtedy, ked sa z chuti smeje. Vzdy, ked je najvacsia zabava, ju chyti poriadna stikutka. Pti papani, resp. po nom sa jej to nikdy nerobilo, len pri tom smiechu. Ked to spominam lekarke, tak vzdy len kyvne plecami a povie mi, ze to suvisi s tou branicou, ale ci jej to niekedy prejde, to netusim.

Pridaj komentár