Zrejme nikto nechce vychovať dieťa, ktoré nepozná hranice. No veľa rodičom sa to v posledných rokoch darí. Ich deti naozaj bezhraničné sú… ako sa k tomu dopracovali, či benevolentnou výchovou alebo nedodržiavaním stanovených pravidiel, v ktorých sa potom ich deti strácajú … možností je viacero.
Poďme sa pozrieť na chyby, ktoré ako rodičia robíme. Veľmi často ignorujeme signály, ktoré nám deti vysielajú. Napr. o tom, že sú unavené, potrebovali by spať …
Aké sú najčastejšie rodičovské chyby?
Sme príliš negatívni
„Nebi sestru!“, „Neťahaj toho psa za uši!“ Množstvo vecí, ktoré zakazujeme našim deťom robiť, je nekonečné.
Vhodnejšie je: Pomenujte správanie, ktoré by ste chceli u dieťaťa vidieť. „Nie“ hovoríme tak často, že pre naše deti veľmi rýchlo stráca silu. Veľmi často hovoríme deťom, čo nemajú robiť bez toho, aby sme im zároveň povedali, čo by urobiť mali.
Napr. namiesto „Nestoj vo vani!“ skúste: „Vo vani sedíme, pretože je klzká, aby sme sa nepošmykli.“ A neskôr, keď vidíte, že dieťa robí, o čo ste ho požiadali – čo ste odporúčali, oceňte ho, aby ste posilnili toto jeho pozitívne správanie: „Vidím, že sedíš. Takto je to bezpečnejšie.“
Od našich detí očakávame príliš veľa
Sedíte v kostole, keď vaše batoľa začne vykrikovať. Len čo ho upozorníte, urobí to znova. Hrozné! Prečo len nepočúva?
Vhodnejšie je: Veľmi malé deti nemajú vyvinutú sebakontrolu a ešte sa len učia, ako sa správať v sociálnych situáciách, na verejných miestach, v obchode, či reštaurácii. Ak vaše dieťa porušuje normy, pripomeňte sami sebe, že to nerobí naschvál. Jednoducho ešte nevie, ako sa má správať. Pokúšať sa ho neustále zastavovať je obvykle neefektívne.
Zamerajte sa na to, aby ste mu ukázali, ako si želáte, aby sa správalo. Pritom jemne komentujte: „Ja som ticho, pretože som v kostole. Ak by som niečo chcela od ocka, pošepkala by som mu to.“ Tiež ukážte, ako sa správajú ostatní: „Pozri, Miško si vyfarbuje, kým čaká, až mu prinesú jedlo.“
Aby s deti naučili správať, vyžaduje si to nejaký čas a veľa, veľa opakovaní v rôznych situáciách.
Prečítajte si viac k téme: Dobrá výchova – 8 pravidiel slušného správania pre deti.
Sami sa správame tak, ako nechceme, aby sa správali deti
Niečo vám spadne, zahrešíte. Predbehne vás chlapík na diaľnici a vy na neho pokrikujete neslušné výrazy. Ak však takto zareaguje vaše dieťa, ste nahnevaní.
Vhodnejšie je: Je to ako bumerang. Ak budete kričať, vaše deti budú pravdepodobne kričať tiež. Emócie sú silné a aj pre dospelých je náročné ovládať ich. Je náročné byť perfektní, preto sa vždy ospravedlňte, ak vám „uletia nervy“.
„Prepáč“ ukazuje, že sme zodpovední za svoje činy. Ospravedlnenie tiež vytvára priestor na to, aby ste s deťmi hovorili o svojich reakciách a snažili sa nájsť pozitívne spôsoby reagovania.