Ako dať hranice vo výchove a prečo s tým začať už odmalička?

Alica Teplanová 0

Ako spoznáte, že vaše dieťa je dobre vychované? Jednoducho. Nerobí zle druhým, ani sebe a je vám s ním dobre. Možno neposlúcha na slovo, ale je prístupné dohodám, ktoré vie dodržať a prípadné prešľapy sa snaží napraviť. Dokáže brať ohľad na druhých, učí sa ako s ľuďmi komunikovať. Prijíma hranice, ktoré sú mu určené.

Chceme, ale nevieme ako

O tom, že deti potrebujú mať hranice, sa písalo už veľa. Avšak stále sú rodičia, ktorí by tie hranice nastaviť aj chceli, ale nevedia presne ako. 

Mnohí si prečítajú knihy a články o výchove, kde sa píše, že majú byť láskaví, ale zároveň aj prísni. Dozvedia sa, že autoritatívna výchova nie je vhodná, no nie je správne ani vychovávať liberálne.

Výchova vraj má byť vzťahová, partnerská. Dieťa treba rešpektovať. A navyše má aj ono rešpektovať rodičov aj ich potreby. Deti nesmieme rozmaznávať, ale ani byť príliš direktívny. A nedajbože, aby sa z nás stal helikoptérový rodič.

So všetkým súhlasím.

No niektorí rodičia sú z toho všetkého zmätení a nevedia, ako presne dosiahnuť, aby ich dieťa popri láskavom prístupe aj rešpektovalo, ako tie hranice nastaviť a docieliť, aby poslúchlo aj bez kriku či bitky a bez trestov.

Veď keď mu poviem, že toto nesmie a aj tak to robí, nechcem na neho ani kričať, už vôbec nie ho udrieť. Ak to oznámim normálne, aj tak neposlúchne. Ako inak mu to teda mám vysvetliť? 

Nemôžem ho ani potrestať, lebo tým iba vyvolám vzdor. Dieťa sa z toho nepoučí, iba sa bude báť trestu a začne sa snažiť danú vec robiť tak, aby som ho nepristihla.  

Áno, to všetko je tiež pravda. Tak poďme od začiatku.

Ako nastaviť hranice? 

Hlavne si treba ujasniť, že hranice môžu byť v každej rodine iné. Nie je nikde určené, aké presne hranice má mať vaše dieťa. Samozrejme, nemôže ubližovať sebe ani druhým, to by malo byť u všetkých rovnaké.

Čo sa týka ďalších hraníc, dôležité je hlavne docieliť, aby dieťa  nerobilo to, čo z nejakého dôvodu vadí vám rodičom, nie to, čo si niekto druhý myslí, že by ste mu mali zakázať.

Niekomu sa napríklad nepáči, keď sa čmára po stene a zakazuje to, inde to neriešia, veď sa to raz predsa vymaľuje, tak nech sa dieťa slobodne vyjadruje. Oboje je v poriadku.

Záleží iba na vás, aké pravidlá určíte.

Či sa u vás môže písať do kníh alebo nie, to má byť rozhodnutie vás, rodičov. Pokiaľ vám nevadí čmáranie do vašich kníh, ale chcete, aby dieťa vedelo, že do cudzích sa to nesmie, nie je vôbec ťažké ho to naučiť.

Niekto spáva spolu s dieťaťom a vôbec nerieši to, či si iní môžu myslieť, že je slabý a nevie mu stanoviť, kde je jeho miesto. Ďalší to majú ako prioritu, nastaviť hranicu na to, kde má spať dieťa a kde rodič.

Jedni dovolia dieťaťu sa kompletne zašpiniť, veď sa to vyperie a keď nie, no a čo, nato to má, aby to zničil. Druhí dbajú na to, aby sa ich ratolesť od malička udržiavala v čistote, dávala si na oblečenie pozor. 

Shutterstock

Dalo by sa uviesť ešte množstvo príkladov.

A vždy je každá strana mince v poriadku, pretože je to vaša strana a vy bývate so svojim dieťaťom, tak vám môže byť úplne jedno, či si suseda od vedľa myslí, že vaše dieťa je nevychované, lebo mu dovolíte sadať si do trávy a váľať sa v kamienkoch.

Vy predsa viete najlepšie, že vaše dieťa nerobí zle druhým a dodržuje všetky pravidlá, ktoré ste si určili, takže vy ho vnímate ako dobre vychované a vám je s nim predsa dobre.

Kedy začať budovať  hranice? 

Už od malička. Samozrejme, prvý rok pokojne plňte bábätku všetko, čo mu vidíte na očiach, okrem nebezpečného konania, pretože do roka sa predsa dieťa rozmaznať nedá, aj keď môžete mať iný názor alebo sa vám môže zdať, že vaše polročné bábätko je také umrnčané, lebo ste ho rozmaznali. To sa spraví, nebojte sa.

Keď postupne začnete s nastavovaním hraníc, budete mať určite skvelé dieťa. Takže začať treba ideálne, keď dieťa začína loziť alebo chodiť a skúmať všetko okolo seba.

Najprv pôjde iba o hranice súvisiace s bezpečnosťou, neskôr s ničením majetku a ubližovaním druhým, čiže o tzv. „nesmieš“ a na záver sa popasujete s problematikou „musíš“.

Pokračovanie: Ako dieťa naučiť, aby reagovalo na “nesmieš”

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (13 hlasov, priemerne: 3,30 z 5)
Loading...

Pridaj komentár