Babské rady pri zápale prsníka

Ľuba Lapšanská 2

Zápal prsníka (mastitída) sa objavuje najmä v šestonedelí, najčastejšie okolo 3. týždňa po pôrode.

Ako sa lieči zápal prsníka?

Ponúkam vám babské rady, ktoré môžete využiť od prvých príznakov zápalu prsníka tak isto, ako popri užívaní liekov.

Pozor – pri zápale, ktorý sama nezvládnete do dvoch dní, respektíve pri takom, kedy už máte vysokú teplotu, neváhajte zájsť za gynekológom, ktorý vám predpíše antibiotiká.

Dojcenie a zapal prsnika, domaca liecba
iStock

 

Ako sa vyhnúť zápalu prsníka?

Dojčiť, dojčiť, dojčiť. Zbytočne neodstriekavať – ak to nie je nutné.

A nasledujúcu radu berte vážne – je jedna z najúčinnejších: Odpočívať, spať i cez deň spolu s bábätkom a nerobiť nič iné ako – často a výdatne dojčiť – dieťa retenciu uvoľní najlepšie… 

Tvarohový zábal a zápal prsníka

Ak sa už čokoľvek podivuhodné na prsiach objaví – hrudka, červené miestečko, či je prsník citlivý na dotyk –  uľaví vám tvarohový zábal.

Hrudkovitý tvaroh je najlepší.

  • Dajte ho do bavlnenej plienky a do chladničky.
  • Keď už je chladný, priložte si ho po dojčení na prsia, až kým tvaroh nevyschne.
  • Ak máte skúsenosti s aromoterapiou, alebo máte doma kvalitnú silicu, skúste tvaroh s kvapkou levandule.

Teplé, či studené obklady pri boľavom prsníku?

Pred dojčením prsník nahrievať a masírovať.

  • a to ideálne nižšie opísané bylinkové zábaly – všetko v teple, netreba po nich umývať prsník pred dojčením.
  • teplo uvoľní a „otvorí“ mliekovody, dieťatko tak ľahšie pije, všetky zrazené mliečka ľahšie vytekajú, prsia sa jednoduchšie vyprázdnia.

po dojčení používame chladné, resp. vlažné obklady.

  • chlad mliekovody zase stiahne, aby sa tam už zbytočne netvorilo priveľa mliečka. Lebo priveľa mliečka môže viesť k retencii, a tá zase k zápalu, a ten zase k ďalším problémom.

Prečítajte si tiež: Prečo vzniká zápal prsníka, ako sa mu vyhnúť?

Popraskané bradavky a opakovaný zápal prsníka

Niekedy sa zápal prsníka opakuje kvôli popraskaným bradavkám. Cez ne sa do tela mamičky môžu dostať nežiadúce baktérie, vniknúť infekcia a podobne. Tu najviac pomôže správne priloženie dieťatka.

Pri správnom priložení trhlinky – ragády nevznikajú. A to dokonca ani po dlhom dojčení (i ak trvá napríklad pol hodiny).

Ako sa liečia popraskané bradavky?

Ak už bradavky máte poranené, použite napríklad ľubovník bodkovaný. Túto krásnu bylinku so žltými kvietkami treba zaliať rastlinným olejom a nechať lúhovať na letnom slniečku.

Červený olej, ktorý vznikne, podporuje hojenie chronických rán (i bradaviek a dvorcov). Dá sa kúpiť už urobený. Ak ho nemôžete urobiť ani zohnať skúste použiť kostihojovú alebo nechtíkovú masť. Tie nemusíte pred dojčením umývať.

»»»» Prečítajte si aj: Liečivé bylinky počas dojčenia.

Ako sa starať o bradavky počas dojčenia?

Ideálne je umývať prsia max. 1 x denne.

Voda vysušuje (paradoxne – ako sa začudovala jedna moja maminka – „mokrá voda vysušuje?“). Takže áno, vysušuje.

Tak isto ako všetky kozmetické prípravky na umývanie. Nepoužívajte na prsia nič také. A už vôbec nie klasické mydlo!

Po dojčení nechajte prsia voľné, aby na nich mohlo zaschnúť to najliečivejšie, čo nám príroda ponúka – materské mlieko a sliny vášho dieťatka.

Bylinky pri zápale prsníkavyziva/dojcenie-a-mlieko/bylinky-pocas-dojcenia/

Ak ste žienka, ktorá má doma zásoby rôznych čajíkov, môžete si urobiť výluh, do toho namočiť obklad a použiť.

Ak vám takéto „bylinkárstvo“ nie je blízke, kúpte si jednoducho sáčkový čaj, ktorý len zalejete horúcou vodou a tak prikladáte.

  • Alchemilka – pôsobí adstringentne – sťahujúco a protizápalovo. Výluhom si môžete oplachovať prsia, alebo oparený a jemne schladený (teplý nie horúci) čajový sáčok priložiť k prsníku. Prípadne urobiť obklad. Môžete ju aj piť. Je to typicky ženská bylinka. Na všetky naše babské problémy…
  • Rumanček – vnútorne i zvonku je antibakteriálny. Môžete ju použiť ako alchemilku – čajový sáčok alebo obklad. Ale pozor, niekto je na rumanček alergický. Ak ste to práve vy, skúste rumančekovú silicu – tá (ak je vysokej kvality) alergie nespôsobuje. Kvapku rumančekovej silice dajte do panenského rastlinného oleja a prsia premasírujte.
  • Šalvia má protiplesňové, antivírusové, antibakteriálne a sťahujúce účinky. Pozor, pozor!!! Nepiť, iba prikladať čajové sáčky alebo obklady. Šalvia ako čaj totiž znižuje tvorbu mlieka. Použite ju vnútorne len vtedy, ak už s dojčením potrebujete skončiť. Zvonku však jej účinky na retenciu a zápaly považujem za NAJLEPŠIE!
  • Medovkový čaj – ten vám odporúčam piť – proti stresu a na dobrý spánok.

»»»»»» Prečítajte si aj, ktoré bylinky si nedávať – Bylinky na zvýšenie tvorby materského mlieka.

Kapustné listy a zápal prsníka

Z ďalších babských rád ste už určite počuli o prikladaní kapustných či viničových listoch, či priamo vínnych obkladoch.

Osobne mám najlepšie skúsenosti s levanduľou a šalviou.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (5 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Ľuba Lapšanská

Najprv učiteľka v škole, potom v škôlke a napokon dula. Mama troch synov. A aj keď mamy by nemali zomierať, Ľuba odišla. Jej články nás budú inšpirovať a sprevádzať našimi tehotenstvami a pôrodmi. Budú nás ďalej povzbudzovať a dodávať nám odvahu.

články autora...

Komentáre k článku

  1. katka, nie vzdy je nutne po kojeni este odsavat. mne by sa napriklad mlieko tvorilo pri odsavani este aj dalsiu hodinu. a to odsavanie to tvorenie podporuje. ja som len nakojila a hotovo. a prikladala kapustu 🙂

  2. Pri zápale prsníka úplne stačí spraviť si obklad z bieleho vína a priložiť na postihnuté miesto,zápal prejde za 1 deň. Hlavne sa pri tom nenamáhať,pekne oddychovať a spať keď sa dá. No a po kojení si hlavne odsať ešte čo sa dá. Ja som mala dvakrát po sebe zápal prsníka, lebo som zanedbala odsatie po kojení,takže radšej už to nevynechám

Pridaj komentár