VýživaDojčenie a mlieko

Covid-19 zmenil chorej mame materské mlieko. Bolo zelené

 Anna Veselá   20.01.2022   0

O materskom mlieku často hovoríme, že je „tekuté zlato.“ A to preto, lebo sa dokáže prispôsobiť potrebám bábätka nielen podľa veku, ale dokonca aj pohlavia. Takisto je iné, keď je bábätko zdravé a keď bojuje s nejakou chorobou.

Foto: @ashmiry_instagram

 

Vedeli ste napríklad, že materské mlieko mamy, ktorá dojčí chlapca má viac kalórií ako mlieko, ktoré dostávajú dojčené dievčatá? Obsahuje viac tukov a bielkovín.

Vedeli ste tiež, že materské mlieko „reaguje“ na to, keď je bábätko choré? Vtedy sa leukocyty v materskom mlieku zvyšujú a bábätko dostáva vo svojej mliečnej dávke rovno protilátky na boj s chorobou.

»»»»»»» Prečítajte si aj: Fotka, ktorá dokazuje silu materského mlieka.

 

Môže byť materské mlieko zelené?

Farba materského mlieka je zvyčajne žltá, biela, číra, krémová, žltohnedá alebo modrá. Ale môže byť aj zelená.

O dôkaz sa podelila mama dvoch detí, Ashmiry na Instagrame. Napísala, že jej mlieko zozelenalo po tom, čo bola ona a jej dieťa pozitívne testované na vírus COVID-19.

Mama zdieľala obrázok dvoch vreciek odsatého mlieka. Jedno je biele (normálna farba materského milieka). To bolo odsaté predtým, ako mala jej dcéra pozitívny výsledok na covid. Druhé mlieko zelenej farby odfotila po tom, čo jej rodina ochorela na koronavírus.

Bola užasnutá, ako sa farba materského mlieka zmenila a zároveň bola nadšená, pretože verí, že zmeny sa udiali z dobrého dôvodu: jej telo produkuje extra živiny, ktoré potrebuje jej dieťa.

Za zmenu farby sú zodpovedné prirodzené protilátky, ktoré bojujú s infekciou a chránia jej dieťa.

 

Predpokladá sa, že zmena farby materského mlieka je spôsobená zvýšeným množstvom imunoglobulínov, bielych krviniek a leukocytov – buniek, ktoré pomáhajú bojovať proti chorobám.

 

Jej fotku zdieľala aj laktačná poradkyňa, ktorá označila jej mlieko za „tekuté zelené zlato.“

Počas dojčenia sa vytvorí vákuum, v ktorom sa sliny dieťaťa dostanú do bradavky matky. Ak je dieťa choré alebo bojuje s infekciou, telo matky to dokáže zistiť (funguje to ako celotelový sken) a zmení svoje zloženie v prospech dieťaťa.

Materské mlieko sa teda dokáže prispôsobiť špecifickým patogénom, s ktorými dieťa bojuje, a vytvorí protilátky. Neexistuje nič lepšie na posilnenie imunity dieťaťa ako materské mlieko.

»»»»»»» Prečítajte si aj: 5 superschopností dojčiacej matky.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Anna Veselá

Vyštudovala som pedagogiku, ale odkedy som mamou, zisťujem, že sa stále mám čo učiť. Najviac o živote sa učím od svojich detí. Len čo zaspia, už aj píšem :)
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised