Jedným zo základných prvkov výživy malého dieťaťa sú cestoviny. Môžu mať rôzne veľkosti či tvary, ktoré stimulujú predstavivosť dieťaťa a jedlo sa tak preňho stane zábavou.
Je dôležité mať na pamäti, že cestoviny nie sú všetky rovnaké a rovnako že nie všetky sú vhodné na prípravu príkrmov pre dojčatá
Čím majú byť cestoviny pre deti do troch rokov iné
Hoci sú cestoviny pre dospelých dostupné aj v malých veľkostiach, nie sú zhodné s cestovinami pre malé deti. Cestoviny pre malé deti musia spĺňať prísne zákonné požiadavky na bezpečnosť, ktoré sú podstatne prísnejšie než požiadavky na bezpečnosť ostatných cestovín určených pre dospelých, resp. deti od 3 rokov.
Rozdiel je predovšetkým v kvalite suroviny, pretože cestoviny pre deti do 3 rokov sú uspôsobené práve požiadavkám na ich výživu, a to predovšetkým aj z pohľadu množstva znečisťujúcich látok. Pre tých úplne najmenších je do pšeničnej múky pridaná aj diastatická pšeničná múka, ktorá je špeciálne upravovaná tak, aby boli produkty z nej ľahšie stráviteľné. Cestoviny pre malé deti sú v porovnaní s cestovinami pre dospelých mäkšie a sú doplnené o vitamíny a minerálne látky (vápnik a železo), čím sa zároveň prispieva k pokrytiu dennej potreby dieťaťa na príjem takýchto prvkov.
Pozor na cestoviny, ktoré sa len “tvária”
Štúdia neapolskej univerzity z roku 2010, v ktorej sa porovnávalo 27 druhov cestovín, dokázala, že cestoviny predávané v supermarketoch sa síce tvária, že sú vhodné pre malé deti (obalom a tvarom), avšak nespĺňajú vyššie uvedené prísne požiadavky. Hoci sú takéto cestoviny ponúkané v malých veľkostiach so zábavnými tvarmi a v balení, ktoré je pre deti atraktívne, môžu obsahovať škodlivé látky (tzv. mykotoxíny či pesticídy) v množstve, ktoré nie je prijateľné pre detský organizmus.
Na obale musí byť označenie veku dieťaťa, pre aké je produkt vhodný
Na výrobky, ktoré spadajú do kategórie špeciálnej výživy pre dojčatá a malé deti, sa vzťahujú prísne normy. Patria sem však výlučne výrobky, ktoré sú označené vekom dieťaťa, pre ktorý sú vhodné (v rozmedzí od 4. do 36. mesiaca).
Na všetky ostatné neoznačené výrobky, hoci sa často tvária, že sú vhodné pre malé deti, či už veľkosťou, tvarom či obalom, sa uplatňujú normy pre dospelých, ktoré pri množstve potenciálne nebezpečných látok sú v niektorých prípadoch až 20x vyššie ako normy pre deti do 3 rokov.
Pesticídy a prečo sú problémom
Ako pesticídy sa označujú všetky zlúčeniny alebo ich zmesi, ktoré sú určené na prevenciu, zničenie, potlačenie, odpudenie alebo kontrolu škodlivých organizmov (t. j. nežiaducich rastlín, mikroorganizmov alebo živočíchov) počas produkcie, skladovania, transportu, distribúcie a spracovania potravín, poľnohospodárskych komodít a krmív. V súčasnosti je na svete registrovaných zhruba 800 zlúčenín, ktoré zodpovedajú definícii pesticídov.
Pesticídy sa používajú na prevenciu proti škodcom pri všetkých potravinách, a teda i obilninách. Najviac ohrozenou skupinou ľudskej populácie sú jednoznačne dojčatá a malé deti, ktoré majú v porovnaní s ostatnými vekovými kategóriami podstatne vyšší príjem potravy na jednotku telesnej hmotnosti. Z tohto dôvodu bol pre potraviny určené pre dojčatá a malé deti do 3 rokov stanovený špeciálny nízky hygienický limit pre prítomnosť zvyškových pesticídov, ktorý je 0,01 mg/kg a platí pre všetky pesticídne látky.
Na porovnanie uvádzame napríklad látky ako deltametrín, ktorý má u dospelých povolený limit 2 mg/kg (je používaný ako insekticíd), pirimifos-metyl s limitom 5 mg/kg alebo chlórpyrifos-metyl s limitom 3 mg/kg (v Európskej únii sú schválené na používanie len ako insekticídy na pozberové skladovanie). Syntetické pesticídy sú v ekologickom poľnohospodárstve zakázané.
Pozn.: Pesticídne normy a ich maximálne prípustné limity v potravinách nájdete na „pesticídnom webe EU“ na linku: https://ec.europa.eu/sanco_pesticides/public/index.cfm – nariadenie Európskej komisie (ES) č. 396/2005.
Vybrané zvyškové pesticídy – NORMY
Netreba zabudat, ze “socik” normy boli ovela prisnejsie ako su teraz, vstupom do EU isli normy dole a preto su potraviny ovela horsie a menej kvalitne, tj uz neplati to “aj sme to kedysi jedli” … preto su normy pre deti do 3 rokov, kym sa organizmus vyvija najviac a “koduje” dobuducna a od 3 rokov …tkaze ak davate detom normalne cestoviny z obchodu “kvalitne talianske” hoc aj drahe, mozu byt plne karcinogennych mykotoxinov aj pesticidov …ja ked som sa s hrozou dozvedela, ake skodlive mozu byt cestoviny ma az oblialo, odvtedy jej kupujem len detske do 3 rokov a nielenze su bezpecne ale malej aj ovela viac chutia a lepsie ich travi (ked Vam nevadi pchat do dietatat 3-6 nasobne vyssie davky karcinogennych mykotoxinov tak fajn, o pesticidoch nehovoriac)
no tiez suhlasim, ze sa mi zda zbytocne kupovat detom zvlast cestoviny, ani som na ne, priznam sa, nenatrafila, mala papa od zaciatku s nami normalne cestoviny, akurat sa snazim kupovat take kvalitnejsie, ked viem, ze ich bude papat aj ona
…no ani som ten článok nečitala, len zbežne prebehla očami a môžem povedať, že už mi vadí ako sa treba zvlášť zaoberať výživou pre naše slniečka…Bože veď dakedy dieťatko jedlo to čo rodičia- samozrejme primerane veku a teraz už sledovať aj cestoviny?? Mne sa zdá že nie len deti do 3 rokov by mali jesť cestoviny bez akýchkoľvek nebezpečných látok – ale všetci . Či po 3-ťom roku sa môžeme pomaly priotravovať?? Veď cestovina len múka, voda a vajce, čo už čaká deti našich detí?????
úplne súhlasím a navyše už som síce dávno nebola v regáloch s detskými výživami, ale nepamatám si, že by tam okrem tých kašičiek a pod boli ešte aj zvlášť cestoviny, a keď si pozriem zloženie cestovín, ktoré kupujem, tak tam o tých látkach v článku nie je ani zmienka, ja už neviem čo teda máme jesť…
Principiálne, jesť je nezdravé!
Bio potraviny Evka.