VýživaZačíname papať

V akom množstve by malo dostať bábätko prvý príkrm a kedy niečo pridať

 Mária Kopčíková   25.12.2018   0

Odporúča sa prikrmovať naozaj postupne – aj keď dieťaťu chutí a samo nám berie lyžicu z rúk. Dajme jeho tráviacej sústave dostatok času, aby „sa nezbláznila“. Môžete postupovať napr. takto:

shutterstock

 

  • Prvý deň dieťatku ponúknite pár lyžičiek pokrmu a dokŕmte ho ako zvyčajne mliečkom. Ak zje aspoň 1-2 lyžičky, je to výborný úspech, pretože jesť nový pokrm lyžičkou znamená, že dieťatko musí zvládnuť nové pohyby úst.
  • Druhý deň podajte v tom istom čase pokrm znovu a na tretí deň tak isto a opäť dokŕmte mliečkom.
  • Štvrtý deň pridajte ku mrkvičke napr. zemiak. Množstvo pokrmu pomaly zvyšujte tak, aby v priebehu 2 – 4 týždňov množstvo pokrmu úplne nahradilo obedňajšiu dávku mlieka.

Inšpirovať vás môže aj článok MUDr. Babinskej, kde ponúka „la lopata“ návod, ako pridávať jednotlivé druhy zeleniny.

Pamätajte - niektorým detičkám môže trvať nahradenie celej mliečnej dávky pokojne aj mesiac (a i dlhšie). Nenúťte dieťa, aby pokrm zjedlo, ale je dôležité, aby ste mu ho ponúkli každý deň, zhruba v tom istom čase, aby ste mu ponúkali podnet. Nie vždy ho však dieťa prijme!!!

Sledujte, či sa u dieťaťa neobjaví príznak alergie vo forme vyrážky na tele, alebo na sliznici, ak zavediete nový druh potraviny. Prvé pokrmy je vhodné podávať tepelne upravené, pretože majú nižší obsah alergénov. Celková dávka (zvyčajne obedná, podávaná niekedy v čase medzi 11:00 – 14:00) by mala byť okolo 150g.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Alebo si vyberte iný recept podľa veku vášho bábätka
Najčítanejšie
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

Náš TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised