Mamičky často riešia už pred pôrodom, akú odsávačku na mlieko si majú kúpiť. Zisťujú, či je lepšia elektrická alebo manuálna, aký typ, aká značka, na jeden prsník, či na oba …
Odsávanie ako také, pokiaľ sa dieťatko dobre prisáva a dobre pije, nie je potrebné! Ženy po pôrode veľa razy hovoria, že im kázali mlieko odsávať, prsníky do dna vyprázdňovať …. Je to nesprávny postup. Ak sa dieťa dobre dojčí, žiadne odsávanie nie je potrebné.
Často krát ženy odsávajú „len tak pre istotu“, prípadne majú pocit, že dieťa nepapá dostatočne, tak ho odsatým mliekom dokŕmia. Ani jedno nie je nevyhnutné.
Kedy je odsávanie materského mlieka potrebné
Ak je mamička oddelená od dieťaťa,
Dieťa sa nemôže z rôznych (najmä zdravotných) dôvodov dojčiť – narodilo sa predčasne, je pripojené na prístrojoch, monitorované na špecializovanom oddelení.
Alebo je problém na strane matky, ktorá po pôrode prekonáva komplikácie a musí byť ošetrovaná na inom oddelení alebo nie je mobilná natoľko, aby mohla sama manipulovať s dieťaťom a prikladať ho na prsník.
Prečítajte si viac o tom, ako rozbehnúť dojčenie, ak mama nemá dieťa po pôrode pri sebe.
bábätko sa nevie prisať na prsník
pokiaľ je mlieka prechodne menej, než dieťaťu postačuje – pretože pri odsávaní pomedzi dojčeniami sa neustále podporuje mliekotvorba.
Dojčenie funguje na báze ponuky a dopytu
Teda ak nie je dopyt, nebude ani ponuka dostatočná. Preto treba v prvom rade zabezpečiť, aby sa dieťa dobre prisávalo a dobre dojčilo. Ak sa toto z nejakého dôvodu nedeje (zdravotné problémy, neistota matky v manipulácii s dieťaťom a z toho plynúca zlá poloha …), produkcia mlieka môže klesať.
Ako by malo vyzerať priloženie bábätka pri dojčení?
Podporiť ju môžeme aj odsávaním – ale v prvom rade treba zlepšiť techniku dojčenia. Ak to ide, tak určite stojí zato sa pokúsiť. Je vhodné čo najskôr požiadať o pomoc poradkyňu pri dojčení.
Pokiaľ z akéhokoľvek dôvodu dojčenie priamo na prsníku nie je možné, je vhodné, ak žena mliečko odsáva a kŕmi dieťatko svojim mliekom. Ak dieťa treba dokrmovať, mala by sa mama vyhnúť fľaši a dieťa dokŕmiť niektorým z alternatívnych spôsobov.
Ak však žena odsáva mlieko paušálne, po každom dojčení, aj keď žiadny problém z vyššie uvedených nenastal, tak sa môže dopracovať k nadprodukcii mlieka. Väčšinou si ženy povedia, že radšej mlieka viac, ako málo.
No nadprodukcia môže byť nielen obťažujúca, ale zároveň môže byť dôvodom pre rôzne ďalšie problémy – retencia mlieka, nedostatočné vyprázdňovanie prsníkov …).
Spôsoby odsávania materského mlieka
- Ručne – najmä na začiatku dojčenia alebo pri poškodených bradavkách,
- Odsávačkou – ak plánujete odsávať dlhodobo (pri návrate do práce alebo ak sa dieťa nevie prisať a matka ho chce kŕmiť svojim mliekom).
Moja skúsenosť je taká, že sa nedá povedať, ktorá odsávačka, či elektrická alebo manuálna zabezpečí väčší objem odsatého mlieka. Je to veľmi individuálne, sú ženy, ktoré najviac mlieka odsajú ručným odstriekavaním.
Takže ak by ste sa dostali do situácie, že potrebujete mlieko odsávať, skúste si najprv zohnať nejaké odsávačky od kamarátok a známych a vyskúšajte, či práve toto bude typ, ktorý vám bude vyhovovať.
Rozhodli ste sa odsávať mlieko ručne? Prečítajte si, ako na to.
Odsávačiek je na trhu veľmi veľa – piestové, pákové, jednofázové, dvojfázové, s masážnymi nádstavcami, na obe prsia, elektrické …
Každý výrobca zvykne mať na svojom webe uvedené, na aký typ problému ktorú odsávačku odporúča. Odsávačku by ste preto naozaj mali vyberať s ohľadom na situáciu v ktorej sa nachádzate.
Zvažujete kúpu odsávačky? Ako vybrať tú správnu – inšpirujte sa tu.
A o tom, ako nakladať s odsatým materským mliekom si môžete prečítať v tomto našom článočku.
..nič proti recyklovanému článku ako takému, ale udrelo mi do očí zvýraznené a výkričníkom ukončené “nie je potrebné”..
..nakoľko podobný postoj k dojčeniu/odsávaniu nečítam/nepočujem prvý raz, asi nielen autorka, ale aj nejedna laktačná poradkyňa by sa divili, že okrem uvedených dôvodov na použitie odsávačky sa môže (zrejme raritne, keďže to “odborníčky” zjavne opomínajú) vyskytnúť ešte jeden: prirodzená nadprodukcia po pôrode..
..napriek tomu, že dieťa som mala pri sebe a pilo pekne a výdatne (po oboch pôrodoch, po druhom dokonca starší súrodenec vypomáhal, čo mi situáciu značne zjednodušilo, i keď celkom nevyriešilo), nemohla som si prvé dni dovoliť ani zdriemnuť na viac ako 1-2 hodiny, pretože za tento čas sa mi tak bolestivo naliali prsníky, že neodsávať/neodstreknúť zbláznila by som sa!..tvorba sa behom týždňa sama zregulovala a ustálila na zodpovedajúcu potrebám dieťaťa, bez odsávačky/odstrekovania si to ale neviem ani predstaviť (v prvom prípade odsávačka – v druhom som už vedela, že ručné odstrekovanie je efektívnejšie a jednoduchšie)..
PS: ..jediný “úžitok” z internetového “štúdia”, ako neodsávať, v tom čase pre mňa bol, že prvé dni po prvom pôrode popri bolestiach (ktoré síce sami o sebe boli neznesiteľné, ešte som ich zhoršovala tým, že som sa snažila čo najviac vydržať a čo najmenej odsávať) a popri nevyspatí som prežila v šialenom strese, že čo ja budem robiť, ak ja tým odsávaním produkciu ešte len zvyšujem.. a pritom nebol dôvod.. bolo treba iba odsávať a vydržať tie prvé dni, kým sa to samo nastaví.. takže sa pripájam k “ďakovaniam” (v mojom prípade v úvodzovkách) za takéto “super” články…
Pri malej som ani ja odsavat nepotrebovala, vytvorili sme si s nou svoj rezim a mlieko sa tvorilo samo, dokonca ani s prebytkom som nemala problem, ziadne zapaly. Ked sa mi vsak narodil Jakubko – to bola katastrofa. Maly sa narodil o 5 tyzdnov skor, musel byt mesiac v inkubatore, mne sa mlieko samozrejme skoro ani nezacalo tvorit…chytala ma z toho panika. Chcela som teda odsavat. Na internete som sa docitala o elektrickych, dokonca dvojfazovych znacky medela…hned ako mi ju dorucili (kupila som ju priamo zo stranky medela.sk), zacala som odsavat a na konci dna uz to islo nedam na nu dopustit
odkazo tom, ako si pomôcť, aby mliečko išlo ľahšie odsávať, nefunguje. tu je spravny odkaz:
dojcenie.wordpress.com/ako-dojcit/odsavanie-materskeho-mlieka/
Vďaka za upozornenie, že odkaz je nefunkčný. Uz by to malo teraz ist kliknut aj z textu.
vdaka za tento clanok! plne suhlasim s tym, ze odsavacku len tak pre istotu vobec netreba kupovat. v porodnici odsavacky jednak maju, navyse si myslim, ze tie 4-5 dni je jednoducho prilis kratka doba na to, aby sa o tvorbe (ci netvorbe) mlieka dali vyvodit nejake zavery. za tak kratky cas sa neda povedat, ci je odsavanie potrebne alebo nie, ved napokon prsiam trva 3 dni, kym sa adaptuju na zvysenu potrebu mlieka napr. pri rastovych spurtoch.
a ak uz odsavat, ovela dolezitejsie nez mudrovanie nad typmi odsavaciek podla mna je zabezpecit spustaci reflex. bez neho sa neda mlieko poriadne odsat. ked si vyvolate spustaci reflex, mlieko potecie viac-menej same, bez ohladu na typ odsavacky.
Najprv som sa zlakla, ze ide o dalsiu reklamu na odsavacky. Super clanok! Ja som mala dve odsavacky a boli mi nanic. Zbytocne vyhodene peniaze (ale chapem, ze niektorym zenam pomahaju). Ak mamicka nechodi do prace, najlepsie je LEN dojcit. Kamosky, ktore odsavali, boli z toho nakoniec vystavene a prestali s dojcenim ovela skor, ako ja alebo kamosky, ktore iba dojcili. Tym, ktore babo este len cakaju, odporucam: nekupujte si ziadnu odsavacku. Najlepsou odsavackou je dieta.
Veľmi dobrý článok. Syna som dojčila 2 roky, dcérka má 16 mesiacov a stále ju dojčím – odsávačku som vôbec nepotrebovala! Podľa mňa ak sa dieťa dojčí na požiadanie, tak mlieka sa tvorí toľko, koľko sa spotrebuje. Moje známe radšej odsávali medzi kojeniami, len “aby si dieťa nezvyklo nato, že stále visí na cecku”. Moje viseli, hlavne dcérka. A najviac, keď som mala laktačnú krízu – vtedy som nasadila “dojčiaci maratón” – celý deň som nič iné nerobila, len ju mala na prsníku (len vtedy sme si urobili pauzu, keď spala). Výsledok je vynikajúci, mliečko sa tvorí, aj bez odsávania.. :-))) Najkrajšie v mojom živote boli, keď som nosila pod srdcom svoje deti a keď som ich dojčila – dojčím.. Dúfam, že sa nám podarí aj tretie (možno aj štvrté) dieťa..
Všetkým mamičkám prajem veľa sily! 🙂