Obdobie 4. – 6. mesiaca bábätka – pretáčanie z bruška na chrbátik

Mgr.art Anna Sedlačková, ArtD. 1
foto: isifa.com

V predošlom článku sme začali hovoriť o druhých troch mesiacoch života dieťaťa.

Ako môžeme pomôcť?

Líhajme si k deťom, budú sa k nám radi obracať. Dieťatko už od tretieho mesiaca veľmi rado komunikuje s mamou, otcom alebo ďalšími členmi rodiny tvárou v tvár (en face). (viac k tejto téme nájdete tu.)

Skúste si ľahnúť vedľa dieťatka na jeho hracej ploche. Pozorujte, ako dieťatko reaguje.

  • Otáča k vám hlavičku a snaží sa zapojiť celé telo?
  • Dvíha ruky, naťahuje sa nimi za vami?
  • Zdvíha nohy?
  • Ak necháva nohy na podložke jemne sa mu ich dotknite a keď ich pokrčí, podoprite mu ich. Pomáha mu táto poloha v pretočení?

Možno cítite, ako sa nohy dieťatka zatláčajú do vašich dlaní a ono nájde podporu k pretočeniu. Pohyb do strany nemusí byť veľký, dôležité je pre dieťa nájsť ten prvotný moment rolovania. Najmä v začiatkoch môže príliš rýchle prerolovanie nabok vyvolať úľakovú reakciu, preto odporúčam pracovať pomaly.

Ak sa v predchádzajúcej situácii objavovalo veľa úľaku, skúste nasledujúcu verziu:

Kľaknite si k nohám dieťaťa a oprite si ruky o zem. Skloňte sa nad dieťatko, ktoré leží na chrbátiku, rozprávajte sa s ním, podoprite mu nožičky jednou rukou.

Po chvíli, keď cítite, že dieťatko je plne zaujaté spoločnou hrou, sa trošku posuňte nabok nad ruku, ktorú máte opretú o predlaktie. Stále podopierate chodidlá dieťaťa. Dieťa sa prispôsobí vašej polohe. Po chvíli sa opäť posuňte nižšie. Postupne pokračujte, až si ľahnete na zem vedľa vášho bábätka, stále mu podopierajte chodidlá. Podporujte dieťatko tým, že mu rozprávate a usmievate sa. Potom, ak dieťa zmena polohy nevyrušila, môžete pokračovať v rozprávaní a hraní sa na boku.

Ak ste postrehli, že dieťatko začalo byť v určitom momente pretočenia nervóznejšie a stratilo vnútornú pohodu, ukazuje to na momentálnu úroveň schopnosti dieťaťa v pokoji zvládnuť pretočenie.

Pomáhajte dieťaťu vždy iba do miesta, kde cítite odpor alebo nepohodu. Rolovanie – pretáčanie by nemalo dieťaťu spôsobovať stres.

Ako som už niekoľkokrát spomínala, stres sa odráža v extenzii tela – prehnutia tela do luku so súčasným rozhodením rúk do strán. Niekedy, ak sa dieťa dostane do malého pretočenia, horná ruka (opačná ruka k smeru otočenia sa otvára do strany – dotýka podložky). To je moment, ktorý mu bráni zmeniť polohu a vracia ho späť.

Čo robiť v takomto prípade?

Ľahnite si k dieťatku zboku a komunikujte s ním. Skontrolujte, či má dieťatko voľné zdvihnuté nohy, najlepšie je mu podoprieť chodidlá a pomôžte mu v otočení pohybom chodidiel do smeru k vám. Robte to pomaly a stále pokojne komunikujte. Ak sa horná ruka otvorí dozadu, vložte do nej svoj prst. Ruku mu neťahajte, iba čakajte, čo sa bude diať. Väčšinou dieťa samo ruku prevedie pred hrudník do smeru otočenia.

Niekedy deti v polohe na boku strácajú orientáciu z toho dôvodu, že hlavička je veľmi vyvrátená dozadu. Je to opäť prejav dominancie extenzorovej sily. Táto poloha nie je celkom optimálna, lebo po pretočení sa dieťa väčšinou dostane do polohy s rozpaženými rukami, ktoré si nevie položiť na podložku a to je veľmi únavné. Preto tieto deti nemusia mať radi polohu na brušku. Rovnako záklon hlavy v rotácii z boku na brucho extrémne stimuluje vestibulárny systém. Predstavte si, že na kolotoči zakloníte hlavu. Rovnako záklon hlavy spôsobuje to, že vidíme priestor nad sebou a nie priestor na úrovni hlavy. Predstavte si, že by ste chodili po meste stále so zdvihnutou hlavou.

V takomto prípade je dôležité stimulovať flexiu, aby sa hlava a celá chrbtica dostala do rovnej línie.

Ľahnite si vedľa neho na bok a pomôžte mu s pretočením na bok, ak to nedokáže samé. Presvedčte sa, že má uvoľnené, pokrčené nohy. Ak nie, podoprite mu aspoň jedno chodidlo (hornej nohy) v polohe na boku, ak má hlavičku príliš zaklonenú a nepozerá sa na vás, pošteklite ho na spodnej pere. Ak budete trpezlivý, dieťa pohne hlavou v smere podnetu a vyrovná ju do priamej línie.

Pretáčanie z bruška na chrbátik

Vedomé pretočenie z bruška na chrbátik sa väčšinou objavuje až potom, ako sa deti naučili pretočiť z chrbátika na bruško.

Často sa však stretávame s tým, že niektoré deti sa už pred štvrtým mesiacom pretočia z polohy na brušku na chrbátik. Je to väčšinou preto, že silnejšie extenzory prehnú chrbát vysoko do luku s hlavou mierne za osou chrbtice a váha hlavy preváži dieťa do rotácie. Často majú tieto deti v polohe na brušku jednu ruku vystretejšiu ako druhú a potom sa pretočia na stranu pokrčenej ruky.

V prípade, že to takto vidíte u svojho dieťatka, využite rôzne možnosti ako posilniť jeho flexiu. Sú to: poloha klbka, podopieranie chodidiel v polohe na chrbte, alebo dotýkanie sa spodnej pery v polohe na brušku resp. na boku.

Niektoré deti však nemajú záujem alebo sa nevedia pretáčať z bruška na chrbátik. Keď sa vedia pretočiť, rýchlo sa pretočia a keď začnú byť unavené volajú na rodičov, aby pomohli. Pretáčaniu z bruška na chrbátik sa ani nevenuje rovnaká pozornosť, ako tomu opačnému pretočeniu. Ja si myslím, že obe sú rovnako dôležité. Pretočenie z chrbátika na bruško metaforicky reprezentuje dosiahnutie niečoho nového – pohyb vpred, vzrušenie, otočenie z bruška na chrbátik predstavuje návrat domov, pohyb dozadu – oddych.

Dieťa sa otočí za niečím zaujímavým na bruško, zoberie si to a potom sa otočí na chrbát a oboma rukami to preskúma. Obe polohy, na brušku aj na chrbátiku, sa dopĺňajú, každá vytvára špecifické podnety, ktoré tá opačná ponúknuť nemôže. A práve kompletné pretočenie umožňuje dieťaťu slobodnú voľbu v horizontálnej polohe a umožňuje balansovať na boku, odkiaľ sa dieťa neskôr zdvihne cez bočný sed do sedu.

Ako môžeme pomôcť

Ak je dieťatko na brušku, znížte sa k nemu a hlavu dajte k jeho pravému ušku. Pokojne mu rozprávajte spievajte alebo volajte menom. Dieťa natočí hlávku v smere hlasu. Vo chvíli nasmerovania pozornosti dieťaťa do zadného priestoru mu chyťte ľavý lakeť a jemne mu rúčku posuňte pozdĺž podložky a pomôžte dokončiť pretočenie za hlasom v celom tele.

Osvedčilo sa mi dotýkať sa hlavou a čo najväčšou plochou ruky hlavy a chrbátika dieťaťa. Skúste to aj na druhú stranu. 

Inšpirácia pre rodičov

Tak ako naše dieťa, aj my sa najviac naučíme skúšaním. Skúste si rôzne druhy pretáčania, tak ako sme si ich popísali v tejto časti.

  • Ľahnite si na zem a skúste sa pretočiť z chrbta na bok a potom na brucho a ďalej cez druhý bok na chrbát. Urobte to na obe strany.
  • Pozorujte, ktoré časti pretočenia vám idú ľahko a ktoré ťažko. Na ktorú stranu sa vám to robí ľahšie –  ťažšie?
  • Všimnite si, či máte nohy natiahnuté alebo pokrčené.
  • Skúste si v polohe na chrbte pokrčiť kolená a chytiť si ich rukami. Vychýľte jedno koleno do strany a pregúľajte sa na bok. Odtiaľ pokračujte na brucho.
  • Potom sa skúste pretočiť s pokrčenými, uvoľnenými nohami o 360°.
  • Skúste sa pretočiť s prehnutým chrbtom (v extenzii) a so zbaleným chrbtom (vo flexii).

Rolovanie alebo pretáčanie je pre dospelých veľmi dobré cvičenie, ktoré uvoľňuje chrbticu a masíruje všetky vnútorné orgány. Odporúčam robiť každý deň.

V ďalšej časti sa budeme venovať polohe na brušku, hračkám a pohybovým hrám vhodným pre tento vek (4 – 6 mesiac).

Materiál pripravila Mgr. art Anna Sedlačková ArtD., občianske združenie Babyfit zamerané na vzdelávanie v oblasti vývinového pohybu, www.babyfit.sk

Za fotky ďakujem Zuzke Németh a jej dcérke Lili.

Seriál článkov Anky Sedláčkovej o psychomotorickom vývine v prvom roku života: 

Šestonedelie – obdobie vylaďovania

Prvé tri mesiace

Prvé tri mesiace – pohyb a poloha

Obdobie 4. – 6. mesiaca – najharmonickejšie  v 1. roku bábätka

Obdobie 4. – 6. mesiaca – pretáčanie z bruška na chrbátik

Obdobie 4. – 6. mesiaca – dieťatko by malo byť v polohe na brušku spokojné a aktívne

Obdobie 4. – 6. mesiaca – hračky a hry

Keď bábätku nejde pretáčať sa z chrbátika na bruško

7 – 9. mesačné bábätko: plazenie

7 – 9. mesačné bábätko: lezenie

7 – 9. mesačné bábätko: sedenie

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (20 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...
Author image

Mgr.art Anna Sedlačková, ArtD.

Mgr. Art Anna Sedláčková, ArtD., Pedagóg vývinového pohybu IDME v systeme BMC, Babyfit o.z., www.babyfit.sk, napísala pre www.babetko.sk   sériu článkov o psychomotorickom vývine .

články autora...

Komentáre k článku

  1. Dakujem za velmi dobry, pekny a hlavne prakticky a vecny clanok.. zwinker Uz sme to skusali dnes a zda sa, ze to naozaj pomaha..

    Prave som totiz riesila s drobcom presne tento problem.. Ma 5,5 mes. a nechce sa mu moc pretacat. Je to neskutocny pohodak. Je to moj treti chlapcek a v porovnani s ostatnymi dvomi (2,4) sa mu do nicoho az tak nechce.. A ani plakat sa mu nechce.. Len sa usmievat.. Paradoxne ked mal 2 tyzdne tak sa pretacal tak kazdy treti den z bruska na chbatik.. aj 3x po sebe, ale asi to bolo tou tiazou hlavicky.. Potom to prestalo. a teraz sa otoci tak raz za 2-3 tyzdne..Ako ho dam, tak si ostane a mava rucickami a nozickami. V porovnani s ostanymi dvomi synmi sa mi to zda byt neskoro… Oni boli velmi aktivni. A aj co sa tyka reci, je to obdobne. Oni uz davno kadeco dzavotali a on tak raz za den da minutovy monolog a vybavena vec. Neviem, ci je to tym, ze siel skorej 17 dni, alebo niecim inym. Neutral

    Vela stastia pri praci s detmi.. smile

Pridaj komentár