V takomto prípade je dôležité stimulovať flexiu, aby sa hlava a celá chrbtica dostala do rovnej línie.
Ľahnite si vedľa neho na bok a pomôžte mu s pretočením na bok, ak to nedokáže samé. Presvedčte sa, že má uvoľnené, pokrčené nohy. Ak nie, podoprite mu aspoň jedno chodidlo (hornej nohy) v polohe na boku, ak má hlavičku príliš zaklonenú a nepozerá sa na vás, pošteklite ho na spodnej pere. Ak budete trpezlivý, dieťa pohne hlavou v smere podnetu a vyrovná ju do priamej línie.
Pretáčanie z bruška na chrbátik
Vedomé pretočenie z bruška na chrbátik sa väčšinou objavuje až potom, ako sa deti naučili pretočiť z chrbátika na bruško.
Často sa však stretávame s tým, že niektoré deti sa už pred štvrtým mesiacom pretočia z polohy na brušku na chrbátik. Je to väčšinou preto, že silnejšie extenzory prehnú chrbát vysoko do luku s hlavou mierne za osou chrbtice a váha hlavy preváži dieťa do rotácie. Často majú tieto deti v polohe na brušku jednu ruku vystretejšiu ako druhú a potom sa pretočia na stranu pokrčenej ruky.
V prípade, že to takto vidíte u svojho dieťatka, využite rôzne možnosti ako posilniť jeho flexiu. Sú to: poloha klbka, podopieranie chodidiel v polohe na chrbte, alebo dotýkanie sa spodnej pery v polohe na brušku resp. na boku.
Niektoré deti však nemajú záujem alebo sa nevedia pretáčať z bruška na chrbátik. Keď sa vedia pretočiť, rýchlo sa pretočia a keď začnú byť unavené volajú na rodičov, aby pomohli. Pretáčaniu z bruška na chrbátik sa ani nevenuje rovnaká pozornosť, ako tomu opačnému pretočeniu. Ja si myslím, že obe sú rovnako dôležité. Pretočenie z chrbátika na bruško metaforicky reprezentuje dosiahnutie niečoho nového – pohyb vpred, vzrušenie, otočenie z bruška na chrbátik predstavuje návrat domov, pohyb dozadu – oddych.
Dieťa sa otočí za niečím zaujímavým na bruško, zoberie si to a potom sa otočí na chrbát a oboma rukami to preskúma. Obe polohy, na brušku aj na chrbátiku, sa dopĺňajú, každá vytvára špecifické podnety, ktoré tá opačná ponúknuť nemôže. A práve kompletné pretočenie umožňuje dieťaťu slobodnú voľbu v horizontálnej polohe a umožňuje balansovať na boku, odkiaľ sa dieťa neskôr zdvihne cez bočný sed do sedu.
Ako môžeme pomôcť
Ak je dieťatko na brušku, znížte sa k nemu a hlavu dajte k jeho pravému ušku. Pokojne mu rozprávajte spievajte alebo volajte menom. Dieťa natočí hlávku v smere hlasu. Vo chvíli nasmerovania pozornosti dieťaťa do zadného priestoru mu chyťte ľavý lakeť a jemne mu rúčku posuňte pozdĺž podložky a pomôžte dokončiť pretočenie za hlasom v celom tele.
Osvedčilo sa mi dotýkať sa hlavou a čo najväčšou plochou ruky hlavy a chrbátika dieťaťa. Skúste to aj na druhú stranu.
Inšpirácia pre rodičov
Tak ako naše dieťa, aj my sa najviac naučíme skúšaním. Skúste si rôzne druhy pretáčania, tak ako sme si ich popísali v tejto časti.
- Ľahnite si na zem a skúste sa pretočiť z chrbta na bok a potom na brucho a ďalej cez druhý bok na chrbát. Urobte to na obe strany.
- Pozorujte, ktoré časti pretočenia vám idú ľahko a ktoré ťažko. Na ktorú stranu sa vám to robí ľahšie – ťažšie?
- Všimnite si, či máte nohy natiahnuté alebo pokrčené.
- Skúste si v polohe na chrbte pokrčiť kolená a chytiť si ich rukami. Vychýľte jedno koleno do strany a pregúľajte sa na bok. Odtiaľ pokračujte na brucho.
- Potom sa skúste pretočiť s pokrčenými, uvoľnenými nohami o 360°.
- Skúste sa pretočiť s prehnutým chrbtom (v extenzii) a so zbaleným chrbtom (vo flexii).
Rolovanie alebo pretáčanie je pre dospelých veľmi dobré cvičenie, ktoré uvoľňuje chrbticu a masíruje všetky vnútorné orgány. Odporúčam robiť každý deň.
V ďalšej časti sa budeme venovať polohe na brušku, hračkám a pohybovým hrám vhodným pre tento vek (4 – 6 mesiac).
Materiál pripravila Mgr. art Anna Sedlačková ArtD., občianske združenie Babyfit zamerané na vzdelávanie v oblasti vývinového pohybu, www.babyfit.sk
Za fotky ďakujem Zuzke Németh a jej dcérke Lili.
Dakujem za velmi dobry, pekny a hlavne prakticky a vecny clanok.. Uz sme to skusali dnes a zda sa, ze to naozaj pomaha..
Prave som totiz riesila s drobcom presne tento problem.. Ma 5,5 mes. a nechce sa mu moc pretacat. Je to neskutocny pohodak. Je to moj treti chlapcek a v porovnani s ostatnymi dvomi (2,4) sa mu do nicoho az tak nechce.. A ani plakat sa mu nechce.. Len sa usmievat.. Paradoxne ked mal 2 tyzdne tak sa pretacal tak kazdy treti den z bruska na chbatik.. aj 3x po sebe, ale asi to bolo tou tiazou hlavicky.. Potom to prestalo. a teraz sa otoci tak raz za 2-3 tyzdne..Ako ho dam, tak si ostane a mava rucickami a nozickami. V porovnani s ostanymi dvomi synmi sa mi to zda byt neskoro… Oni boli velmi aktivni. A aj co sa tyka reci, je to obdobne. Oni uz davno kadeco dzavotali a on tak raz za den da minutovy monolog a vybavena vec. Neviem, ci je to tym, ze siel skorej 17 dni, alebo niecim inym.
Vela stastia pri praci s detmi..