Najčastejšou príčinou nepohody dieťaťa na brušku je to, že dieťa sa v polohe na brušku neopiera rukami o zem, ale drží polohu chrbtom. Vidíme, že hlava aj kostrč (spodná časť panvy) sú zdvihnuté a dieťa balansuje na hrudníčku.
Príčinu nepohody vám pomôže pochopiť vlastná skúsenosť.
Ak si takúto polohu sami vyskúšate, skoro zistíte, prečo tam vaše dieťatko dlho nevydrží. Po prvé je to poloha veľmi namáhavá, po druhé nám neponúka výhľad do priestoru a preto ani žiadnu možnosť kontaktu a pozorovania, alebo aktivít.
Ak si však položíte predlaktia na zem a zatlačíte rukami do zeme, dostanete sa do príjemnejšej polohy, ruky vytvárajú symetrickú stabilitu a chrbtica nenesie až také veľké napätie, hlava sa môže začať pohybovať , pozorovať, komunikovať.
Ako pomôcť deťom opierať sa o ruky
Dotknite sa ručičiek bábätka, ak ich má pri zemi a jemne mu ich pritlačte na podložku.
V prípade, že sa neobjaví žiadna reakcia, podložte bábätku vašu ruku pod hrudníček, jemne a mäkko. Hrudníček nedvíhajte, ale uvoľnite si ruku na zem a nechajte váhu hrudníka na nej spočívať. Po chvíľke pocítite aktivitu v oblasti hrudníka ako aj uvoľnenie ramenného pletenca, opretie a odtlačenie predlaktí a rúk od podložky. Ak sú ruky stále nad podložkou, postupne sa ich dotknite.
Ak ani to nepomáha, treba sa prísť poradiť na individuálnu konzultáciu.
Ak má dieťatko ručičky vzadu za chrbtom, podloženie hrudníčka je účinný spôsob, ako mu pomôcť.
Táto kondícia však svedčí o nevyváženom zastúpení flexie a extenzie tela, o dominantnej extenzii (podrobnejšie spomínaná v časti 4. – 6. mesiac 1. časť) a je dobré ju riešiť komplexnejšie polohovaním aj pohybom.
U niektorých detí vidíme, že sa jedna ruka opiera inak ako druhá. Väčšinou je jedna vystretá a druhá pokrčená. Tieto deti sa často pretáčajú najskôr z bruška na chrbátik ako z chrbátika na bruško, z dôvodu nevyváženej polohy na brušku, ktorá ich prevažuje na stranu viac pokrčenej ruky. Tieto deti majú preferenciu v používaní jednej stane tela. (Viac o tejto problematike nájdete v časti 1. – 3. mesiac).
Skúste podložiť dieťatku ruku pod najvyššie miesto trupu, ktoré sa dotýka podložky a pozorujte, či mu pomáha zreorganizovať polohu. Môžete skúsiť jemne uvoľniť vystretú ručičku tak, aby boli obe pokrčené a spočívali predlaktím na podložke (jemne pokrúžte ramenom a lakťom).