ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk Klik-Klinik - online doktori
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
inzercia
Témy
inzercia

07.01.2017verzia pre tlač


Zopár poznámok k zavádzaniu príkrmov

Autor: Mária Kopčíková

Pred časom som začala pripravovať občasné stretnutia pre maminy venované zavádzaniu príkrmov do stravy dieťatka. Napriek tomu, že som mala pocit, že v tomto smere je „vsjo jásno,“ veď sa popísalo už dosť, zisťujem, že stále nie.

Stále sú odporúčania od pediatrov niekedy mätúce, nestíhajú na poradniach s maminami prebrať rôzne detaily, len sa dostanú k vymenovaniu niekoľkých nových typov potravín, ktoré by v tom- ktorom čase malo dieťa začať papať.

Pomôžeme Vám zorientovať sa

Naša sekcia o výžive detí je celkom pestrá. Nájdete v nej prehľadné tabuľky, čo a kedy sa odporúča do stavy dieťaťa pridať, podľa toho, či je dojčené alebo nie, ako aj spôsoby prípravy stravy a rôzne recepty, vrátane 7 fotoreceptov, ako uvariť prvé príkrmy pre deti.

No možno ste nie úplne zorientované v tom, prečo zavádzať príkrmy práve po 6. ukončenom mesiaci alebo vám chýbajú argumenty pre babičky, ktoré by do dieťaťa radi nasúkali halušky už v troch mesiacoch.

Kedy začať s prikrmovaním

Ideálnou stravou pre dieťa počas prvých 6. mesiacov jeho života je materské mlieko. U dieťaťa na umelej výžive trvá výhradne mliečne obdobie celých štyri až päť mesiacov. Najnovšie viacerí autori odporúčajú toto obdobie predĺžiť na päť mesiacov.

Po ukončení 4. – 5. mesiaca života dieťaťa činnosť trávenia, resorpcie, aktivita metabolizmu a vylučovacia funkcia obličiek sú vyvinuté tak, že primerane reagujú na zvyšujúcu sa koncentráciu živín.

V tých prípadoch, kedy je dieťatko čiastočne dojčené  a dokrmované umelým mliekom, platia tiež určité zásady. Vždy najprv dieťa dojčíme z jedného alebo oboch prsníkov a dokrmujeme ho nevyhnutne nutným množstvom umelého mlieka (optimálne iným spôsobom než z fľaše).

V závislosti od veku dieťaťa a od situácie, v ktorej zvažujeme zavedenie dokrmovania UM, môžeme miesto zavedenia UM radšej skôr zaviesť zeleninový príkrm (predtým však zhodnotiť situáciu okolo dojčenia a riešiť najprv prípadné problémy inak, než UM alebo predčasným zavedením príkrmov).

Je už dieťa zrelé na inú ako mliečnu stravu?

Čas, kedy dieťa dostane prvú nemliečnu stravu, je daný nielen vývojom funkcie tráviaceho systému, ale súčasne dosiahnutým stupňom neuropsychického vývoja a funkčnou schopnosťou obličiek.

Príkrm je vhodné podať v dobe, keď:

  • dieťa vypije viac ako 1 liter mlieka,
  • sedí s oporou,
  • má dobre vyvinutú svalovinu jazyka a úst, dokáže sústo posúvať,
  • dobre kontroluje pohyby hlavou a je schopné hltať aj stravu, ktorá nie je tekutá,
  • prejaví záujem o stravu „dospelých“.

Niekoľko argumentov, prečo počkať so zavádzaním príkrmov až do ukončenia 6. (5.) mesiaca

1. Na začiatku nášho storočia trpelo na alergické ochorenia asi 0,5 %  - 1% obyvateľstva. V súčasnosti  trpí na rôzne formy alergie 10% - 15 %, niekde až 30 % detí.

Rizikové faktory vývinu alergie v podobe astmy zo strany dieťatka sú nízka pôrodná hmotnosť, ochorenia dýchacieho systému u predčasne narodených detí, no i kriesenie, pobyt v inkubátore. Rizikové sú pre rozvoj alergie i krátke dojčenie 3 a menej mesiacov, infekcie v 1. roku života a typ stravovacích návykov.

2. Za posledných 50 rokov sa naše potravinové zvyklosti zmenili viac, ako za tisíc rokov predtým. Žijeme v určitom zemepisnom pásme, čomu zodpovedá určitá genetická výbava a imunologické vlastnosti. Naši predkovia nemali vo svojom jedálničku pomaranče, mandarínky, kiwi, mango, morské ryby, piškóty, sóju... Ak doprajeme dieťaťu tieto „lahôdky“ už od útleho veku, zaťažíme jeho imunitný systém.

3. Tráviaci a imunitný systém je po narodení pripravený na výživu materským mliekom. Predčasné pridanie mlieka iného živočíšneho druhu (kravské, kozie) a rôznych iných potravín (ovocné šťavy, zelenina, tuhá potrava, chlebová kôrka), kladie na nezrelý tráviaci a imunitný systém dieťaťa veľké nároky a môže byť príčinou vzniku potravinovej alergie.

4. Príliš včasné zavedenie nemliečnej stravy môže ohroziť jeho zdravie preťažením obličiek, kladením veľkých nárokov na jeho nezrelý imunitný a tráviaci systém, s následnou alergizáciou organizmu a anemizáciou z nedostatočného vstrebávania železa.

5. Nepriaznivo pôsobia na organizmus dieťaťa aj jednotlivé zložky príkrmov, ako sú sacharóza, dusíkaté látky, lepok a kuchynská soľ.

Mýty o tuhej strave

1. Rodičia často volia nesprávny postup, keď je dôvodom predčasného zavedenia príkrmu počas dňa to, že dieťa vyžaduje častejšie pitie, obzvlášť, ak má menej ako 6 mesiacov.

2. Nesprávne sa predčasne zavádza prikrmovanie na noc (ryžová kaša, krupičná kaša...) iba z dôvodu, aby sa dieťa nebudilo a aby celú noc prespalo. Neplatí to však, aspoň nie univerzálne. Často platí pravý opak, pretože deťom kaša „leží“ v žalúdku, a preto nevedia spať. Viac na túto tému, vrátane receptov na doma varené prvé kaše pre deti, si môžete prečítať v článku Varila mamička kašičku.

3. Zavádzajúce je odporúčanie začať s tuhou stravou vtedy, keď dieťatko zdvojnásobí svoju pôrodnú hmotnosť alebo keď dosiahne 6 kg. Hmotnosť dieťaťa nemá nič spoločného so schopnosťou tráviť tuhú stravu

Spracované s použitím: provita.sk

Súvisiace články

Hodnotenie

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.5 z 5. Celkom 15 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

inzercia

Poslať odkaz priateľovi

inzercia