Novorodenec do troch mesiacov: prečo voláme toto obdobie fázou prežitia?

Mgr.art Anna Sedlačková, ArtD. 0

Narodenie človiečika je obrovskou udalosťou, ktorá môže byť sprevádzaná búrlivými pocitmi.

Nie je to len samotný fakt, že nás je o jedného viac, je to prekvapenie nad krehkosťou a bezbrannosťou bábätka, ale aj nad množstvom nových povinností, ktoré nás čakajú.

Je to aj obrovský pocit hrdosti nad tým, čo sme vytvorili a očakávania, že naše dieťatko sa vyhne všetkým neúspechom, ktoré nás doteraz stretli, bude dobré tam, kde sme my zlyhávali. 

A ak k tomu pridáme očakávania  širšej  rodiny, je toho naozaj až až. Striedajúce sa emócie, únava a fyzická bolesť z pôrodu… Čo s tým?

novorodenec, male babo, dietatko
Shutterstock

Ako prežiť šestonedelie – čo najlepšie

V tomto období potrebujeme predovšetkým uvoľniť, zvoľniť, nechať si čas.

Čas pre seba, aby sa zorientovali v novej situácii, čas na spoznávanie svojho dieťaťa, ale aj čas pre dieťatko, aby sa mohlo v novom svete zorientovať. 

Pre hlbšie pochopenie prejavov dieťaťa, prípadne jeho problémov, je dôležité venovať pozornosť pôrodu, ktorý môže významne ovplyvniť ďalší vývin.

Čo znamená pôrod pre dieťa

Pôrod je prelomovým momentom pre dieťa i pre matku. Pre dieťa  znamená dramatickú zmenu prostredia, v ktorom sa nachádza.

Tieto zmeny sa dejú v nasledujúcich oblastiach:

  • zmena vo vnímaní gravitácie
  • zmena fyziologických procesov, príjem potravy, trávenie, vylučovanie, dýchanie
  • zmena z obmedzeného priestoru maternice na otvorené mimomaternicové prostredie
  • zmena  v intenzite svetla
  • zmena vnímania zvuku
  • neustály dotyk a nadnášanie (vztlaková sila) – zemská príťažlivosť a odpor

Fáza prežitia

Obdobie od narodenia po zhruba tri mesiace nazývame „fázou prežitia“, kedy sa dieťa  prispôsobuje novým podmienkam života.

V tomto období je pre dieťa prvoradým faktorom vytváranie vzťahu s matkou a s najbližšou rodinou a stabilizácia základných životných procesov (dýchanie, príjem potravy a vylučovanie). 

Postupne, v priebehu ďalších mesiacov sa vnímanie a záujem dieťaťa stále viac a viac otvára vonkajšiemu svetu, okolo prvých narodenín sa ho chce zmocniť celého.

Ako vytvoriť čo najplynulejší prechod do nového prostredia? 

Mali by sme mu vytvoriť také prostredie, ktoré je mu blízke a známe.

Matky by mali deti čo najviac nosiť na rukách, otočené tvárou k sebe, skrútené do klbôčka, aby mohli počúvať tlkot ich srdca.

Novorodenec nie je pripravený na vnímanie veľkého priestoru, to ho zbytočne dráždi a mätie.

Pozorujme bábätko a pomáhajme mu

Aby sme rozpoznali, čo bábätko potrebuje, je treba ho v čo najväčšom kľude pozorovať. Samo nám ukáže, ako reaguje na rozličné podnety:

  • Ako papá, koľko času potrebuje, či si vytiahne príliš veľa alebo príliš málo.
  • Ako spinká, prechádza medzi spaním a bdením plynule alebo je to preň ťažké.

Ak vidíme, že dieťa má s niečím ťažkosti, vtedy hľadáme spôsob, ako mu môžeme pomôcť. Vytvoríme podmienky, aby mohlo napr. zaspať alebo lepšie tráviť a pod.

Pre každé dieťa je spôsob prechodu bdenia do spánku, z kľudu do aktivity iný. Jedno dieťa prechádza plynule, nepotrebuje žiadnu pomoc. Iné zaspáva pri prsníku. Príjemné pocity spojené zo saním stimulujú parasympatický nervový systém a dieťa zaspí.

Veľa detí ľahko zaspí v náručí, upokojuje ho poloha, alebo pohyb,  hojdanie alebo dotyk. Poloha klbka, ktorú dieťa pozná z maternice, prirodzene podporuje uvoľnenie, vnútorné zameranie a ukľudnenie. 

Dieťaťu v šestonedelí treba dopriať veľa pokoja, pre jemnú stimuláciu jeho vývinu odporúčame: 

  • Veľa dotyku
  • Očný kontakt
  • Čas na hranie, kedy je dieťa bez plienok, s bosími nôžkami, s voľnými rúčkami 
Shutterstock

Autorka Mgr. Art Anna Sedlačková ArtD. je tanečný pedagóg na Katedre tanečnej tvorby VŠMU, ktorá sa venuje celostnému prístupu k človeku v umení a pohybovej terapii. Pracovala s významnými osobnosťami pohybovej terapie v USA, je držiteľkou certifikátu Infant Developmental Movement Educator a Somatic Movement Educator metódy Body Mind Centering. 

Anna Sedlačková je tiež zakladateľkou občianskeho združenia Babyfit, ktoré sa venuje vzdelávacím aktivitám v oblasti pohybu so zameraním na  najmenšie deti,  ich rodičov, ako aj na profesionálov pracujúcich s pohybom (tanečníci, fyzioterapeuti, špeciálni pedagógovia).  Vytváraním podnetných podmienok sa Babyfit snaží vzdelávať rodičov v porozumení špecifík a dôležitosti jednotlivých pohybových míľnikov a tým podporiť čo najvyváženejší vývin detí. Viac info nájdete na www.babyfit.sk .

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (17 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Mgr.art Anna Sedlačková, ArtD.

články autora...

Pridaj komentár