Ako a kedy na prvé príkrmy?

Martin Matejka 2

Už sa nemôžete dočkať, až svojmu dieťatku prvýkrát skúsite dať príkrm? Sama seba sa pri pohľade na fotky prskajúcích detí nad mrkvičkou pýtate, ako sa na ňu bude tváriť vaše zlatíčko? Váš čas nastane po ukončení 6.mesiaca. Ak je dieťa kŕmené umelou dojčenskou výživou alebo je hladné, môže tento okamih nastať už od ukončeného 4. mesiaca veku.

shutterstock

Kedy príde ten správny čas?

Zavádzanie príkrmov do stravy je individuálne. Záleží na tom, ako sa dieťa stravuje, ako často je hladné, či prejavuje záujem o to, čo jete vy. Prvý príkrm by nemal byť podaný skôr, než po ukončení 4. mesiaca veku. Ideálne je začať po ukončení 6.mesiaca veku. Zvoliť ten správny okamih Vám pomôže detský praktický lekár.

Aký príkrm vybrať ako prvý?

Asi najlepšie je začať s detskými kašami, ktoré podávame dieťaťu večer, aby sa mu lepšie a pokojnejšie spinkalo. Kaše sú najbližšie mlieku, ktoré bolo až doteraz jediným zdrojom jeho obživy. Kaší je na našom trhu veľa. Môžete si vybrať mliečnu (s obsahom mlieka) alebo nemliečnu (rozmiešate v odsatom mlieku alebo umelom mlieku, na ktoré je dieťa zvyknuté). Sú kaše s príchuťou i bez.

Druhým variantom je zavedenie zeleninového príkrmu k obedu. Možno sa pýtate, prečo práve zeleninovým príkrmom a nie ovocným? Ovocie je sladké a ak by si dieťa zvyklo na jeho sladkú chuť, zeleninu by mohlo odmietať o to viac.

Ako vybrať správny zeleninový príkrm?

Pre prvé stretnutie so zeleninovým príkrmom je dobré kúpiť už hotové príkrmy, ideálne tzv. „Prvé lyžičky“. Obsahujú jeden, neskôr dva druhy zeleniny, aby si dieťa na nový druh stravy zvyklo. Začať s jedným druhom zeleniny a postupne pridávať ďalšie sa oplatí aj z dôvodu možnej alergie. Lepšie tak vypozorujete, na čo má dieťa alergiu a dobudúcna sa tomu už vyvarujete.

Nečakajte ale, že dieťa zje hneď celú porciu. Bude ochutnávať po lyžičkách, pravdepodobne z toho ani nebude veľmi nadšené. Na internete koluje veľa fotografií detí prskající mrkvičku. Pripravte sa na to, že ju budete mať všade. Nielen v mištičke, ale aj na zemi, vo vlasoch, na okuliaroch, …

Po 3 dňoch, kedy už viete, že dieťa tento druh zeleniny znáša, môžete skúsiť pridať ďalšie. A tak stále dokola. Tých pár lyžičiek príkrmu sprvu dieťa nezasýti, dajte mu teda ešte mlieko.

Ak si chcete príkrmy pripravovať doma, ideálne je dusenie zeleniny, aby si uchovala čo najviac vitamínov. Skvelým pomocníkom môže byť niektorý z parných mixérov určených práve pre prípravu dojčenských príkrmov. Nielen že zeleninku podusí, zároveň ju môžete hneď aj rozmixovať. To všetko v jednom prístroji.

Raz týždenne rozmixujte do príkrmu tiež varený žĺtok. Naopak sa vyvarujte soli. Minimálne do 1 roka by dieťa nemalo mať nič osolené. Asi mesiac po prvom zavedení príkrmov môžete pridať kúsok chudého mäsa.

Ak si uvaríte viac než len jednu dávku príkrmu, môžete si ho zamraziť. Spotrebujte ho čo najskôr, maximálne ale do 2 mesiacov.

Ovocné príkrmy

Keď už si dieťa dobre zvykne na chuť zeleniny a príkrmom nahradíte celú jednu dávku kŕmenia, môžete vyskúšať podať na desiatu ovocný príkrm. Začnite zase s jedným druhom ovocia, ideálne s jabĺčkom alebo banánom. Ak bude potrebné zmäkčiť stolicu, podajte slivkový príkrm.

Konzistencia príkrmov

Sprvu dieťaťu podávame príkrmy mixované, alebo aspoň roztlačené. Pokiaľ to ide, nemixujte úplne dohladka, uľahčíte si neskoršie zvykanie na kúsky stravy. Ak si dieťa zvykne na hladkú stravu, často potom kúsky pľuje a prská.

Prvé príkrmy recepty

Máme pre vás nespočetne veľa receptov na prvé príkrmy, napríklad:

Viac o téme si prečítajte v našej rubrike Začíname papať. Dobrú chuť!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (11 hlasov, priemerne: 1,50 z 5)
Loading...

Komentáre k článku

  1. Radit maminam zacat instantnymi kasami alebo kupovanymi zeleninovymi vyzivami.. gratulujem a pozdravujem sponzora redakcie *facepalm*

Pridaj komentár