Zopár poznámok k zavádzaniu príkrmov

Mária Kopčíková 5

Téma zavádzania príkrmov do stravy dieťatka nemusí byť vždy jasná.

Odporúčania od pediatrov sú niekedy mätúce, nestíhajú na poradniach s maminami prebrať rôzne detaily, len sa dostanú k vymenovaniu niekoľkých nových typov potravín, ktoré by v tom – ktorom čase malo dieťa začať papať.

shutterstock

 

Ako zavádzať príkrmy

Naša sekcia o výžive detí je celkom pestrá.

Nájdete v nej prehľadné tabuľky, čo a kedy sa odporúča do stavy dieťaťa pridať, podľa toho, či je dojčené alebo nie, ako aj spôsoby prípravy stravy a rôzne recepty, vrátane 7 fotoreceptov, ako uvariť prvé príkrmy pre deti.

No možno ste nie úplne zorientované v tom, prečo zavádzať príkrmy práve po 6. ukončenom mesiaci alebo vám chýbajú argumenty pre babičky, ktoré by do dieťaťa radi nasúkali halušky už v troch mesiacoch.

Kedy začať dávať prvý príkrm

Ideálnou stravou pre dieťa počas prvých 6. mesiacov jeho života je materské mlieko. U dieťaťa na umelej výžive trvá výhradne mliečne obdobie celých štyri až päť mesiacov. Najnovšie viacerí autori odporúčajú toto obdobie predĺžiť na päť mesiacov.

Po ukončení 4. – 5. mesiaca života dieťaťa činnosť trávenia, resorpcie, aktivita metabolizmu a vylučovacia funkcia obličiek sú vyvinuté tak, že primerane reagujú na zvyšujúcu sa koncentráciu živín.

shutterstock

V tých prípadoch, kedy je dieťatko čiastočne dojčené  a dokrmované umelým mliekom, platia tiež určité zásady. Vždy najprv dieťa dojčíme z jedného alebo oboch prsníkov a dokrmujeme ho nevyhnutne nutným množstvom umelého mlieka (optimálne iným spôsobom než z fľaše).

V závislosti od veku dieťaťa a od situácie, v ktorej zvažujeme zavedenie dokrmovania UM, môžeme miesto zavedenia UM radšej skôr zaviesť zeleninový príkrm (predtým však zhodnotiť situáciu okolo dojčenia a riešiť najprv prípadné problémy inak, než UM alebo predčasným zavedením príkrmov).

Je už dieťa zrelé na inú ako mliečnu stravu?

Čas, kedy dieťa dostane prvú nemliečnu stravu, je daný nielen vývojom funkcie tráviaceho systému, ale súčasne dosiahnutým stupňom neuropsychického vývoja a funkčnou schopnosťou obličiek.

Príkrm je vhodné podať v dobe, keď:

  • dieťa vypije viac ako 1 liter mlieka,
  • sedí s oporou,
  • má dobre vyvinutú svalovinu jazyka a úst, dokáže sústo posúvať,
  • dobre kontroluje pohyby hlavou a je schopné hltať aj stravu, ktorá nie je tekutá,
  • prejaví záujem o stravu „dospelých“.

Riziká skorého podávania príkrmov

Niekoľko argumentov, prečo počkať so zavádzaním príkrmov až do ukončenia 6. (5.) mesiaca:

1. Na začiatku nášho storočia trpelo na alergické ochorenia asi 0,5 %  – 1% obyvateľstva. V súčasnosti  trpí na rôzne formy alergie 10% – 15 %, niekde až 30 % detí.

Rizikové faktory vývinu alergie v podobe astmy zo strany dieťatka sú nízka pôrodná hmotnosť, ochorenia dýchacieho systému u predčasne narodených detí, no i kriesenie, pobyt v inkubátore. Rizikové sú pre rozvoj alergie i krátke dojčenie 3 a menej mesiacov, infekcie v 1. roku života a typ stravovacích návykov.

2. Za posledných 50 rokov sa naše potravinové zvyklosti zmenili viac, ako za tisíc rokov predtým. Žijeme v určitom zemepisnom pásme, čomu zodpovedá určitá genetická výbava a imunologické vlastnosti.

Naši predkovia nemali vo svojom jedálničku pomaranče, mandarínky, kiwi, mango, morské ryby, piškóty, sóju… Ak doprajeme dieťaťu tieto „lahôdky“ už od útleho veku, zaťažíme jeho imunitný systém.

3. Tráviaci a imunitný systém je po narodení pripravený na výživu materským mliekom. Predčasné pridanie mlieka iného živočíšneho druhu (kravské, kozie) a rôznych iných potravín (ovocné šťavy, zelenina, tuhá potrava, chlebová kôrka), kladie na nezrelý tráviaci a imunitný systém dieťaťa veľké nároky a môže byť príčinou vzniku potravinovej alergie.

4. Príliš včasné zavedenie nemliečnej stravy môže ohroziť jeho zdravie preťažením obličiek, kladením veľkých nárokov na jeho nezrelý imunitný a tráviaci systém, s následnou alergizáciou organizmu a anemizáciou z nedostatočného vstrebávania železa.

5. Nepriaznivo pôsobia na organizmus dieťaťa aj jednotlivé zložky príkrmov, ako sú sacharóza, dusíkaté látky, lepok a kuchynská soľ.

Shutterstock

 

Nesprávne zavádzanie príkrmov

1. Rodičia často volia nesprávny postup, keď je dôvodom predčasného zavedenia príkrmu počas dňa to, že dieťa vyžaduje častejšie pitie, obzvlášť, ak má menej ako 6 mesiacov.

2. Nesprávne sa predčasne zavádza prikrmovanie na noc (ryžová kaša, krupičná kaša…) iba z dôvodu, aby sa dieťa nebudilo a aby celú noc prespalo. Neplatí to však, aspoň nie univerzálne.

Často platí pravý opak, pretože deťom kaša „leží“ v žalúdku, a preto nevedia spať. Viac na túto tému, vrátane receptov na doma varené prvé kaše pre deti, si môžete prečítať v článku Varila mamička kašičku.

3. Zavádzajúce je odporúčanie začať s tuhou stravou vtedy, keď dieťatko zdvojnásobí svoju pôrodnú hmotnosť alebo keď dosiahne 6 kg. Hmotnosť dieťaťa nemá nič spoločného so schopnosťou tráviť tuhú stravu

Spracované s použitím: provita.sk

Prvé príkrmy recepty

Máme pre vás nespočetne veľa receptov na prvé príkrmy, napríklad:

Viac o téme si prečítajte v našej rubrike Začíname papať. Dobrú chuť!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (18 hlasov, priemerne: 4,30 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. Konecne clanok, ktory ma presvedcil o spravnosti svojich rozhodnuti, skoda, ze nevysiel skor. Tlak okolia na mamicky je velky a bohuzial, ak nema mamicka podporu od najblizsich, tazko si presadi svoje nazory a lahsie sa necha ovplyvnit. Ja som tiez v istych momentoch dala skor na okolie ako na svoje presvedcenie, ktore som nadobudla po nastudovani nespocetneho mnozstva materialov. No v tomto obdobi sa neustale sklonuje pojem imunologicke okno, ale nikto nenapise, to, co vy v poslednom odseku. Operuju s argumentom, ze sa k nazoru dospelo vyskumom, ale tiez neuvedu ziadne dalsie dovody a pripadne vynimky, atd. Dakujem.

  2. Konecne clanok, ktory ma presvedcil o spravnosti svojich rozhodnuti, skoda, ze nevysiel skor. Tlak okolia na mamicky je velky a bohuzial, ak nema mamicka podporu od najblizsich, tazko si presadi svoje nazory a lahsie sa necha ovplyvnit. Ja som tiez v istych momentoch dala skor na okolie ako na svoje presvedcenie, ktore som nadobudla po nastudovani nespocetneho mnozstva materialov. No v tomto obdobi sa neustale sklonuje pojem imunologicke okno, ale nikto nenapise, to, co vy v poslednom odseku. Operuju s argumentom, ze sa k nazoru dospelo vyskumom, ale tiez neuvedu ziadne dalsie dovody a pripadne vynimky, atd. Dakujem.

    1. Monika,
      práve dnes som mala stretnutie s mamičkami ku zavádzaniu príkrmov. Vzdy sa ich na uvod pytam, ake dostali odporucanie od pediatra. Boli tam 4 matky a 3 rozne odporucania od pediatrov.
      Jedna vec je, čo hovori stanovisko WHO (prikrmy o ukončenom 6. mesiaci), druha vec – čo odporuca pediater, bez urazky – ale často ovplyvneny marketingom UM.
      To čo sa aktualne odporuca, je zhrnute v mojom clanku, linkujem z neho aj na odporucania ESPGHAN. Je dobre si ho podrobne prestudovat.
      babetko.rodinka.sk/vyziva/zaciname-papat/dojcenie-prikrmy-lepok/
      Niektori pediatri upozornuju na potrebu vyuzitia tzv. imunologickeho okna medzi 5 – 7 mesiacom veku dietata, kedy by sa dieta malo zoznamiut s čo najvacsim mnozstovm potravin. Ale v zmysle senzitizacie, teda ochutnavania a nie plnohodnotneho krmenia niecom inym ako MM. Co znamena, ze ked ma moje dieta 5 mesiacov, mozem mu sem tam dat odrobinku z chlebika, jablčka, zemiaku … z toho čo je, mu mozem dat ochutnat mikro kusok.
      Ale zavadzat postupne tuhu stravu po 4 mesiaci nie je v sulade so standardami na SK odporucanymi.

Pridaj komentár