Toto si musíte prečítať o dojčení ešte pred pôrodom

Mária Kopčíková 2

Ak ste ešte len maminou čakateľkou, veríme, že práve tento článok bude pre vás akýmsi návodom, ako sa na dojčenie pripraviť, porozumieť súvislostiam a ako čo najlepšie zvládnuť prípadné problémy.

Pripravte sa už v tehotenstve

Šťastie praje pripraveným, a to platí aj v prípade dojčenia. Čo by ste sa v rámci prípravy na dojčenie mali ideálne dozvedieť a naučiť? Nuž – nielen to, že dojčenie je fajn, že je nám ženám prirodzené, a že si ho určite so svojim bábätkom vychutnáte.

foto: isifa.com

 

Okolo pôrodu

To, ako vyzerá popôrodné obdobie, môže priebeh dojčenia výrazne ovplyvniť. Existuje spôrosob, ako zabezpečiť, že sa dojčenie pre matku a dieťa začne čo najlepšie – tzv. samoprisatie. Hormóny mamičky i dieťaťa sú po pôrode priamo naštartované na to, aby začalo úspešné dojčenie, preto je dobré tieto okamihy nepremeškať a ak to zdravotný stav dieťaťa i váš dovoľuje, je vhodné začať už na pôrodnej sále.

Prvé mliečko kolostrum – je pre novorodenca nesmierne dôležité!

Začiatok je dôležitý

Veľa žien sa po narodení bábätka sťažuje, že sa dieťa nevedelo prisávať, že mali problém s prikladaním. Správne prisatie je pre efektívne dojčenie dôležité, a je vhodné aby ho hneď na oddelení šestonedelia skontrolovala laktačná sestra.

Druhým problémom, o ktorom ženy hovoria najčastejšie, sú ploché alebo vpáčené bradavky. Dosť často sú presvedčené, že tvar ich bradaviek je nevhodný a dojčiť snáď nebudú vôbec. Akúkoľvek odchýlku v tvare bradaviek je dobré začať riešiť ešte pred pôrodom. Ak by mal byť skutočný problém, napr. s vpáčenými bradavkami, existujú pomôcky, ktoré slúžia ako prevencia, či náprava.  

Nielen na začiatku dojčenia je veľmi dôležitá poloha, v ktorej žena dojčí. Zabúdame byť uvoľnené, naháňame dieťa s prsníkom, všelijako sa krútime a to nie je v poriadku. Komplexný prehľad polôh vhodných na dojčenie nájdete tu

Veľa mamín si nie je istých, či ich dieťatko vypije dosť mlieka, prípadne sa pýtajú ako zistia, či majú dosť mlieka.

Dojčenie po cisárskom reze

Mlieko sa po sekcii rozbieha neskôr. Po sekcii s plnohodnotne dojčiť nedá – tieto a ďalšie mýty počúvame bežne. Ak aj vo vašom prípade nie je indikovaný cisársky rez, nikdy nevieme čo sa pri pôrode môže skomplikovať a preto si myslíme, že je vhodné sa trocha pripraviť aj na túto alternatívu a zapamätať si, aké špecifické polohy na dojčenie po sekcii je vhodné zaujať, aby dojčenie nebolo bolestivé.

Vaše dieťa má žltačku

Novorodenecká žltačka je pomerne bežným javom. Problémom v našich podmienkach je, že jej terapia je spojená s dlhším pobytom matky a dieťaťa v nemocnici a prerušením počiatočného vzťahu medzi matkou a dieťaťom, pokiaľ dieťa absolvuje fototerapiu.

Liečba žltačky môže prebiehať rôznymi postupmi a netreba sa jej báť. Treba len vedieť, že ak dieťa absolvuje fototerapiu na novorodeneckom oddelení musí byť mama aktívna a často za dieťaťom chodiť a dojčiť ho priamo tam.

Keďže sprievodným znakom žltačkových detí je ich spavosť, tu je niekoľko tipov, ako detičky aktivizovať.

Predčasniatka a dvojičky

Pre všetky deti je dojčenie dôležité, no pre malých drobcov, ktorí prídu na svet skôr, než stihnú v brušku dozrieť, je to o to dôležitejšie.

Dojčenie predčasne narodených detí i dvojičiek má svoje špecifiká.

Budem potrebovať odsávačku?

No možno ani nie. To, či bude potrebné odsávať mliečko, je otázke. Zvyčajne je vec, ktorá je nevyhnutná v krízových situáciách, pri oddelení matky od dieťaťa, alebo prechodnom nedostatku mlieka. Veľa žien tiež rieši, ako vybrať odsávačku a najmä – ako odsaté mlieko uskladňovať.

Problémy

V prvých dňoch po narodení dieťaťa sa môžu objaviť bolestivo naliate prsníky, ragády, ženy často ohlasujú aj zápal prsníka – pričom zväčša ešte nejde o zápal, ale o tzv. retenciu. Aký je medzi nimi rozdiel a postup, ako si s jedným či druhým poradiť, si môžete prečítať tu.

Niekedy sa stane, že dojčenie neprebieha bezproblémovo a dieťatko treba dokrmovať. Často hovoríme a počúvame o tom, že v takejto situácii by sa nemalo kŕmiť fľašou. Niektorí rodičia neveria tomuto tvrdeniu a je pre nich nepredstaviteľné, ako by sa to dalo robiť inak. Nuž dalo, napr. suplementorom alebo cievkou po prste.

Na problémy s bradavkami ženám až pričasto odporúčajú tzv. kojace klobúčiky. Tie pre správne dojčenie vhodnou pomôckou ale nie sú, ale maminy sa často pýtajú, ako sa ich používania zbaviť.

Asi 25 percent novorodencov trpí občas nevysvetliteľnými záchvatmi bolestného plaču – väčšinou spôsobovanými kolikou. Tento problém sa objavuje zvyčajne v prvých týždňoch života a najhoršie býva vo veku okolo šiestich týždňov. Koliky novorodencov zvyčajne netrvajú dlhšie ako prvé tri mesiace.

Väčšina dojčiacich žien aspoň raz za svoje dojčenie riešila prechodný nedostatok mlieka a hľadala recept, ktorý by pomohol jeho produkciu zvýšiť. Jedným z prostriedkov na podporu mliekotvorby je aj bylinka senovka grécka. K podpore mliekotvorby môžu byť nápomocné aj bylinky či výživové doplnky.

Prestávame dojčiť

Mnohé ženy, ešte nosiac dieťa v brušku, riešia otázku dokedy je vhodné dojčiť? Na túto otázku nemáme jednoznačnú odpoveď a aj názory odborníkov sa líšia. Dlhodobo má dojčenie pre dieťa veľký význam, nielen výživový, ale aj imunitný a samozrejme emocionálny. Pokiaľ sa blížime k postupnému ukončovaniu dojčenia, mohla by to byť akási dohoda medzi mamou a dieťaťom.

To, že sa plánujete vrátiť do práce, ešte neznamená, že dieťa musíte odstaviť a dojčenie ukončiť.

Informácie o všeličom

Dojčenie je záležitosťou, kde veľa vecí nefunguje algorytmickým systémom ak – tak, a treba sledovať viacej faktov, dávať si ich do súvislostí. K tomu potrebujeme rôzne informácie, aby sme sa vedeli rozhodovať správne.

Potrebuje moje dieťa okrem materského mlieka aj iné tekutiny?  Ani v horúcom lete nie? Ako má vyzerať môj jedálniček, keď dojčím? Môžem dojčiť, keď užívam lieky? Môžem si spraviť bylinkový čaj, keď dojčím? Musím odstaviť dieťatko od dojčenia, keď znova otehotniem? Hrozí mi zvýšené riziko osteoporózy, keď budem dlhodobo dojčiť? Naozaj je umelé mlieko natoľko rozdielne od materského?

Ako som už spomenula vyššie, v roku 2008 sme realizovali prieskum podpory dojčenia na slovensku (1 499 respondentiek), z ktorého vyšli zaujímavé informácie. Myslím, že aj s odstupom dvoch rokov môžu byť pre vás zdrojom informácií, najmä ak vaše dieťatko ešte len čakáte: ako napr. vyzerá pomoc pri prikladaní bábätka zo strany nemocničného personálu, ako je to s informáciami podávanými personálom . Alebo aké najčastejšie problémy ženy po pôrode riešia v oblasti dojčenia a ako im predísť?

Možno vás zaujmú osobné príbehy žien, s ktorými sa podelili na našom portáli alebo mýty, ktoré sa s dojčením spájajú. Čo všetko nás generačne ovplyvňuje pri dojčení a ako sa pozeráme na nedojčiace mamičky? Aké mýty sa ešte stále spájajú s dojčením?

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (7 hlasov, priemerne: 4,90 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

  1. presne tak. Začiatok je doležity. Diet atreb aprikaldat k prsniku, aby sa mliečko pustilo a potom to pojde ,,samo,,

  2. dietatko sa musi prikladat, aby sa mliečko pustilo . Inak to nepojde a budete kupovat umele mliečko. Aspon takto to bolo u mna a deti mi vyrastli na umelom mliečku

Pridaj komentár